Marbella Design Academy

Mua kiinnostais hirveesti tuo koulu, mutta en oikein saa selvää, että pitääkö olla lukion käynyt että tonne pääsee, vai voiko ihan peruskoulupohjalta mennä tonne?
3363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En tiedä, mutta joka tapauksessa kannattaa käydä lukio/ammattikoulu kotimaassa ennen kuin lähtee ulkomaille opiskelemaan. Omin päin lähteminen ulkomaille alaikäisenä ei ole hyvä idea, et saa vokrattua asuntoa etkä oikein mitään muutakaan ilman vanhempien lupaa. Kyllä ne koulut siellä ulkomailla odottavat sen pari vuotta.

Äänestä
  • Oon mä sillon jo 17 ja alle vuoden päästä täysikänen. Siis ku se alkais syyskuussa. Opettajat kyllä auttaa asunnon etsimisessä (asunnot/talot ovat ihan koulun lähellä) ja vuokratkaan ei oo kalliit. Ja siellä voi asua kimppakämpässä ni se tois vähä semmosta turvallisuuden tunnetta. Mut pitää kattoo viel ja jutella vanhempien kanssa.

    Äänestä

  • moi_moi kirjoitti:

    Oon mä sillon jo 17 ja alle vuoden päästä täysikänen. Siis ku se alkais syyskuussa. Opettajat kyllä auttaa asunnon etsimisessä (asunnot/talot ovat ihan koulun lähellä) ja vuokratkaan ei oo kalliit. Ja siellä voi asua kimppakämpässä ni se tois vähä semmosta turvallisuuden tunnetta. Mut pitää kattoo viel ja jutella vanhempien kanssa.

    Joka tapauksessa kannattaa käydä suosiolla lukio tai amis Suomessa ennen ulkomaille opiskelemaan lähtemistä. Saat paremman pohjan ulkomailla opiskeluun ja muutenkin enemmän kypsyyttä selviytyä opinnoista. Vaikka saisitkin apua asunnon hankkimisessa, niin suosittelen sitli ensin lukiota Suomessa, nimittäin jos tulee joku ongelma, niin silloin toivoo olevansa täysi-ikäinen aika varmasti. Ja jos haluaisitkin vaikka vaihtaa koulua tai tehdä töitä, niin alaikäisenä sellainen ei välttämättä onnistu ja usein lukio on minimivaatimuksena vähän joka paikassa. Kannattaa miettiä asiaa ihan joka kantilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moi_moi kirjoitti:

Mua kiinnostais hirveesti tuo koulu, mutta en oikein saa selvää, että pitääkö olla lukion käynyt että tonne pääsee, vai voiko ihan peruskoulupohjalta mennä tonne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu