Minulla on liittymässäni Soneran sunnuntaietu, eli sunnuntaina puhutut puhelut maksavat 1,00 euroa puheajasta riippumatta. Nyt kuitenkin mietin puhepaketin hankkimista ja mieleeni juolahti kysymys: jos otan lisäksi esim. 600 minuutin puhepaketin ja puhun jo laskutusjakson ensimmäisenä sunnuntaina esim. 200 minuuttia, meneekö sunnuntaina puhutut minuutit pois puhepaketin minuuteista...???
Puhepaketti ja sunnuntaietu ???
4
571
Vastaukset
- 18+1
taitaa alkaa vasta, kun olet puhunut kaikki paketin minuutit
Vastaus: Ei mene
Mitenkä Sunnuntaietu (tai Kestoetu tai 1e sunnuntai, kuka haluaa milläkin nimellä kutsua) käyttäytyy puhepaketin kanssa, niin se menee näin:
"Puhepakettiliittymissä, joissa kuukausimaksuun sisältyy puheluminuutteja, Kestoetuun sisältyvät puhelut kuluttavat puhepaketin minuutteja enintään yhden euron arvosta." (lainaus Soneran sivulta.)
Eli jos soitat jo ensimmäisenä sunnuntaina puheluita ja sinulla on 600min puhpkt ja puhut 200min
niin puhepaketista kuluu vain max. n. 21-22min
(Laskennassa käytetty kaavaa: puhepkt:n kk / minuuttimäärä = hinta/min)
(600min 27,90e/kk = 0,0465e/min >> 1e/0,0465e = n. 21-22min)
Tietoa löytyy lisää Soneran sivuilta.- 11+16
Ei kannata elättää ruåttalaasta operaattoria, kun on Suomalaisiakin:
Ota Saunalahden Edukas Alle Euron Päivät lisäpalvelulla, niin puhelusi maksavat kaikkina päivinä enintään 99 snt.- huijattu
Minulla on tuo edukas ja olen saanut 20-päivältä 45-euron laskun.
Saunalahti valehtelee.
Saatte puhua niin paljon kuin haluatte kaikkiin kotimaisiin liittymiin alle 1€/pv. Eivätkö nuo kalliimmat olekaan kotimaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36712340Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555397Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2133931Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962599Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716