Minulla on liittymässäni Soneran sunnuntaietu, eli sunnuntaina puhutut puhelut maksavat 1,00 euroa puheajasta riippumatta. Nyt kuitenkin mietin puhepaketin hankkimista ja mieleeni juolahti kysymys: jos otan lisäksi esim. 600 minuutin puhepaketin ja puhun jo laskutusjakson ensimmäisenä sunnuntaina esim. 200 minuuttia, meneekö sunnuntaina puhutut minuutit pois puhepaketin minuuteista...???
Vastaukset 4
- 18+1
taitaa alkaa vasta, kun olet puhunut kaikki paketin minuutit
Vastaus: Ei mene
Mitenkä Sunnuntaietu (tai Kestoetu tai 1e sunnuntai, kuka haluaa milläkin nimellä kutsua) käyttäytyy puhepaketin kanssa, niin se menee näin:
"Puhepakettiliittymissä, joissa kuukausimaksuun sisältyy puheluminuutteja, Kestoetuun sisältyvät puhelut kuluttavat puhepaketin minuutteja enintään yhden euron arvosta." (lainaus Soneran sivulta.)
Eli jos soitat jo ensimmäisenä sunnuntaina puheluita ja sinulla on 600min puhpkt ja puhut 200min
niin puhepaketista kuluu vain max. n. 21-22min
(Laskennassa käytetty kaavaa: puhepkt:n kk / minuuttimäärä = hinta/min)
(600min 27,90e/kk = 0,0465e/min >> 1e/0,0465e = n. 21-22min)
Tietoa löytyy lisää Soneran sivuilta.- 11+16
Ei kannata elättää ruåttalaasta operaattoria, kun on Suomalaisiakin:
Ota Saunalahden Edukas Alle Euron Päivät lisäpalvelulla, niin puhelusi maksavat kaikkina päivinä enintään 99 snt.- huijattu
Minulla on tuo edukas ja olen saanut 20-päivältä 45-euron laskun.
Saunalahti valehtelee.
Saatte puhua niin paljon kuin haluatte kaikkiin kotimaisiin liittymiin alle 1€/pv. Eivätkö nuo kalliimmat olekaan kotimaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881461
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä381135Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23910Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164751Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13720- 46679
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja197675Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33580
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39568