No meillä jotka tiedetään hintojen romahtavan tänä vuonna niin meillä on sisällä 26.6 mukavan lämmintä ,ulkona -27c mukavaa tiedän joidenkin muulien matkustelevan ulkomaille lämpimään ,meillä ei tarvii vaeltaa niin kuin muulit.
Kuinkas siellä lämpötilat on.
Vaeltaakohan ne.
7200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pakkanen tosiaan paukkuu mutta meillä on sopivan lämmintä sekun on se puu joka niin hyvin lämmittää patterit ei ole päällä olenkaan ja ulkona -27c. Oikein nautin lämmöstä ja käyn välillä ulkona terassilla.
Joo, ihan normisuoritus vanhassa kerrostalossa, erit niissä, missä on koneellinen poistoilmanvaihto. Kun ilmanvaihto imee jääkylmää ilmaa sisään alkaa talon hameväki narisemaan ja se narinahan ei lopu ennen kuin on väännetty lämmityskäyrää sen verran ylöspäin, että melkein joka asunnossa on 25 ja parhaimmissa ylikin.
...vasta sitten alkaakin lattiarajassa pysymään lämpötila päälle 20 °C ja narina loppuu.
On vaan tosi vittumaista asua tuollaisessa mörskässä, jos kuuluu niihin tyyppeihin, jotka haluavat, että makuuhuoneessa on vähän viileämpää. Edes patterien sulkeminen ei auta, kun lämpöä puskee väliseinien ja -pohjien läpi niistä 25-27°C naapurihuoneistoista.
Niin korjaan lämpötila on 17 astetta. Siinä on terveellisintä nukkua. Hajotkaa xo miehet
No siellä vuokraläävässä voi sentään syyttää isännöitsijää ja talkkaria jos on lämmöt noin päin vittua.
Omassa asuvana vetäisin itseni hirteen jos olisin noin epäonnistunu että lämpö olis talevella karannu yli 26 asteen !!!
Talossani on olseskelutiloissa 22.0 astetta ja omassa makkararissa 18.5.
Kun ei ole vetoisa läävä, niin se tuntuu lämpimämmältä. Ihan hyvin tarkenee boxereissa ja t-paidassa, ilman sukkia.
Mitähän ne ihmiset kesällä oottaa käytännössä kuumia hellepäiviä ,minä en ikinä suostu talvella olemaan kylmässä sisällä kun on lämintalo ja oikein hengittävä 24- 27c on mulle todella mukavan lämmin.Meillä ei palella en suostu alle 24 c .On erittäin pelottavaa jos joutuisin osakkeeseen ja lämpöjä en saisi itse nostettua silloin puhuttais pula ajasta.On nimittäin karmee kokemus nuoruudessani kerrostalossa oli juuri ja juuri 20c saakeli vaatteet päällä nukuin villasukat jalassa kaksi peittoa päällä. Muistot on jääneet osake kuvioista.En ikinä tee kompromissia lämmön suhteen. Monet rillaavat kesällä minä en minä nautin talven lämmöstä ok-talossani.
Otetaan me ok-asukkaat Xo:ta ja säädetään lämmöt itse. Meillä 23,8 astetta on Se Oikea.
No en todellakaan odota hellettä, kesälläkään lämmön ei tarvitsisi kosakaan olla yli 22 astetta.
22 asteessa ei tarvi olla kylmissään, jos asunto ei ole vetoisa paska.