Omaani

en kehu ...

Maalaiskuntaan oli valittu nais opettaja ja kun elettiin hevosaikakautta niin kunnan napamies haki hevoskyydillä opettajan rautatieasemalta.

Lähestyttiin kylää tien läheisyydessä oli kmeaa metsää, opettajatar ihaili sitä. Isäntä sanoi, omaani en kehu mutta minun on.

Sitten tultiin kyläaukealle ja siinä näkyi viljelyksi joita opettajatar ihasteli. Isäntä sanoi omaani en kehu mutta minun ovat

Vastaan tuli poikasia jotka olivat olleet ongella. Isäntä kysyi kuika pojat olivat saaneet kaloja. Pojat sanoivat, että paljon ja sinun kyrvän mittaisia. Isäntä hetken kuluttua sanoi omaani enkehu mutta ovat pojat aika vonkaleita saaneet.

1

1153

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuu ja ooo

      shamaani oot...se hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      349
      1114
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      131
      911
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      724
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      605
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      40
      574
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      488
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe