hei, saakohan lukiossa jotain hyväksilukuja siitä, kun on aiemmin suorittanut ammattitutkinnon 120 ov ??
minulla on sekä kaupan ja hallinnon alan, että sosiaali- ja terveysalan ammatit (datanomi ja lähihoitaja)
minua kiinnostaisi alkaa lukea psykologiaa, psykologin ammatti kiinnostaisi.. mutta onko esteenä se, että en ole ylioppilas? voiko avoimeen yliopistoon päästä, jos ei ole ylioppilas, vai pitäisikö vaan suorittaa lukio ensin??
minulla on sekä kaupan ja hallinnon alan, että sosiaali- ja terveysalan ammatit (datanomi ja lähihoitaja)
minua kiinnostaisi alkaa lukea psykologiaa, psykologin ammatti kiinnostaisi.. mutta onko esteenä se, että en ole ylioppilas? voiko avoimeen yliopistoon päästä, jos ei ole ylioppilas, vai pitäisikö vaan suorittaa lukio ensin??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin avoimeen yliopistoon pääsee kuka vain. Taustasta riippumatta.
Pääset opiskelemaan psykologiaa myös ammattitutkinnollasi, mikäli pärjäät paremmin pääsykokeissa kuin huonoin ylioppilas. Joten eikun pääsykokeisiin lukemaan!
Tietysti sinun kannattaisi ensin lukea avoimen yliopiston kautta psykologiaa, niin saisit paremman pohjan pääsykokeisiin.
hakea yliopistoon ammattitutkinnolla. Siitä ei saa pisteitä pääsykokeessa, mutta taitaapa psykologiakin olla aine, jossa erikseen yo-todistus pääsykoe ja pelkkä pääsykoe-kiintiöt. Eli et voi tulla valituksi tuossa yhteispistevalinnassa, mutta hyvinkin pelkän pääsykokeen perusteella. Kokemuksesta tiedän, että edes huipputasoiset pisteet yo-kokeissa eivät auta, mikäli pääsykoe menee kehnosti, eli lukion käyneet eivät käytännössä ole yhtään edelläsi.
Psykologian kokeet saattavat olla hyvin erilaiset myös eri yliopistoihin haettaessa. Esimerkiksi, jos haet Tampereelle (tämän vuoden pääsykoekirja minulla parhaillaan lainassa) lukiosta tai aiemmista psykologian opinnoista (lukiossa/yliopistossa sivuaineena) ei ole kerrassaan mitään hyötyä, koska kirja koskee tilastollisia menetelmiä eli testataan lähinnä matemaattista sovelluskykyä. Lisäksi kokeeseen tulee luettavaksi artikkeliosuus. Toisaalta olen kuullut, että vaikkapa Jyväskylässä koe on ollut kaikkea muuta kuin matemaattinen. Tutkihan yliopistojen sivuilta pääsykoekirjoja, googleta vanhoja pääsykokeita jne. niin saat osviittaa siitä, millainen koe tulisi olemaan. Avoimen yliopiston avusta pääsykokeissa olen hieman skeptinen, koska kurssit ovat hyvin erilaisia pääsykokeessa tarvittavaan osaamiseen nähden. Vaikein koe yliopistossa on pääsykoe, sen jälkeen opiskelu on suht mukavaa:)