Miten Mondeon lämmityslaite?

ford on auto

Mulla on termostaatti kunnossa ja lämpötila normaali.Mutta puhallus menee välillä kylmän puolelle ja varsinkin silloin kun auton joutuu pysäyttämään.Tää on automaattivaihteisto ja tuntuu että jo jarruttaessa rupeaa puhaltimen lämpö tippumaan!Onko vika autossa vai mun omassa pöntössä?

12

5067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko ford auto?

      Kierroksia vaan moottoriin niin nesteet kulkee liukkaammin.

      Vanha pakkasessa-ajon konsti on pieni vaihde ja reippaat kierrokset => jäähdytydnestettä virtaa lämppärinkennon läpi kunnolla ja lämpöä riittää.

    • *momdeojeejee*

      Aika normaalia. Ei se kone pikajäähdy, mutta säätimet saattaa seilata itsekseen tuon verran.

      Kato myös, onko jäähdytysnestettä paisuntasäiliössä riittävästi.

    • doea

      voi tietysti olla vesipumppu menossa...

      • rivitalon isäntä

        Mullakin tulee jo moottoritien rampilla kylmää.
        Kaksi syytä:
        Moottoria rasiteta -> se jähtyy (ei juuri vaikutusta)
        Ilmavirtaus ei toimi suunnitellusti, koska auto kääntyy -> puhaltaa kylmempää


    • näin pitää olla

      Termostaatti liian kylmä, vaihda termostaatiksi 92 asteessa aukeava... Ilman pitäisi olla niin kuumaa, että ei kärsi kättä pitää lämppäripuhalluksen edessä.

    • mondeo02

      mulla sama vika, heti kun auto pysähtyy alkaa puhaltamaan kylmää. Vasta alkanut tekemään näin, auto on bensa koneella. Lämmöt ei kuitenkaan laske. Ehkä kuitenkin termostaatti???

      • vikaa..

        Itselläni on 2001 bensa Mondeo ja siinä on pari talvea lämpötilan säädin oireillut siten, että kun rupeaa pienentämään sisätilan lämpöä kuumasta vähän kylmempään päin, niin heti rupeaa puhaltamaan ihan kylmää. Lämpötilan säädintä rumppaamalla edestakaisin, kylmästä kuumaan ja laittamalla puhallin aivan täysille, niin sitten saa tulemaan sopivaa lämmintä auton sisälle.


    • M-02

      Minä en ole huomannut omassa Mondeossani kyseistä vikaa, tasaisesti tulee lämmintä kokoajan.

    • zöf

      tarkistaa että jäähdytysnestettä on tarpeeksi, jos liian vähän niin kierto lämppärissä heikohkoa -> tulee holotna.

    • ford on auto

      Mä löysin lopulta syyn tohon hommaan:Pieni repeämä letkussa aivan klemmarin juuressa.Sitä oli vaikea huomata ja vasta kun yhtenä päivänä alkoi tulla jumalaton höyrypilvi konepellin alta niin vuoto löytyi.Letkun pää on hankalassa paikassa joten suodatinkotelo ja muu kama täytyy irroittaa.Letku oli turvonnut ilmeisesti öljystä joten lyhensin sitä hiukan ja takaisin paikkaansa.Illalla se ampui kaikki nesteet pihalle ja epäilin jo vesipumppua.Pumppu on kuitenkin aivan toisella puolella konetta.Kun auto sitten saatiin korjaamolle niin huomattiin koko letkun revenneen sen klemmarin takaa.Laitettiin uusi vesiletku ja nyt on pelannut niin kuin pitääkin.Ilmanpuhdistusasetelman ja suodatinkotelon irroitus on helppoa mutta termostaattikotelosta lähtevän letkun kiinnitys hiukan kinkkinen.Termostaattikin vaihdettiin samalla vaivalla joten meniköhän sieltä lämppärin paineet suoraan ulos?

      • mondeo02

        Nestettä oli tosiaan liian vähän. syy: vesipumppu vuotanu. Nyt ei enään palele!!


    • koota 1

      onko mondeon VM-98 lämmitys laitteen kennon letkuissa sähköinen vesipumppu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      68
      3362
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1194
    3. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      22
      974
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      970
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      34
      725
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      709
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      663
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      647
    Aihe