Jos joku sanoo että suomi ei ole korruptoitunut maa,on valitettavasti väärässä.Lähetin uusimaa lehteen kirjoituksen,jossa kysyin voidellaanko ehkä Porvoon päättäjiä,koska heillä on kova hinku ulkoistaa palvelut ja sitä kautta verotulot pois porvoosta..Ehkä oli liian arkaluontoista.Joten ei julkaistu.
Uusimaa sensuroi
Tiedän ketä äänestän
181092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
riippuu minkä puolueen äänen kannattaja lehti on (valta osa kokoomus) sen mukaan sensuurikin iskee, muutenhan kokoomuksesta olisi totuus ollut tiedossa aika päiviä!
se siitä sanan vapaudesta ja lume demokratiasta!
ja jos lehti mainostaa itseään riippumattomaksi, ratkaisee oleellisesti mitä puoluetta lehden "terävä pää" kannattaa, eli yleensä omistaja puoli on kokoomuslaisia!
esim,katainen pääsi valtaan lehdistön ylenpalttisella positiivisella kirjoittelulla ja totuus, hänellä ei ole mitään todellista oppiarvoa tahi ammatillisuutta kyseiseksi ministeriksi, keski koulusta vain keskin kertainen todistus ja poliittisen suhteet joilla pääsi valtaan, eli, tarjolla olisi kyseisen ministerin virkaan tuhansia ammatin taitavia huippu arvosanoin opiskelleita ammatti osaajia, mutta, suomessa huippu virat saa poliittisilla suhteilla, ei ansioilla eikä oppi arvoilla ja osaamisella!
tästä on todisteena mm vanhanen ja katainen, suomen historian surkeimmat poliitikot jotka ajaneet suomen ennen näkemättömään suohon ja meno vaan huononee
Myös SDP jutta urpilainen on naimisissa äärikokoomuslaisen kanssa, joten kannattaa ottaa varauksella Urpilainen työväen asiamiehenä!
Pistä juttu Bbl:tiin. Ne on ärhäköitä. Katos RKP alkaa olemaan populistipuolue.
Tai Varttiin. Sanoma Oy tykkää tökkimisestä vieraalla paikkakunnalla.
Lehteä hän, tämä liukas luikku Eero, kannattaa. Lehti on Eeron koko elämä.
Entä jos kirjoituksesi oli yksinkertaisesti vain niin asiaton ja tyhmä, ettei sitä kehtaa asiallinen lehti painaa. Tännehän voi kirjoittaa niitäkin juttuja, joita ei vessanseinillekään kehtaa.
"voidellaanko ehkä Porvoon päättäjiä" voisi viedä kirjoittajan (ja lehden!) käräjille. Vihjailu siitä että päättäjiä lahjotaan tuo helposti sakot, myös tällä foorumilla! IP-osoitteen kautta löytävät koneesi ja sitten mennään jo käräjille, sitä kauttahan Susan RuususKurosesta pahaa kirjoittaneetkin tuomittiin. Joten ehkä satt olla iloinen että Uusimaa ei julkaise sun tekstareita...
Onhan tuo aina tiedetty, että lehdet ja media suosii omistajia = porvareita.
Uusimaan omistaa eduskunnan rikkain kansanedustaja ja Vartin Erkko.
Bladet suosii "omistajaansa" RKP:tä.
Kukahan se kertoisi totuuden tavallisille ihmisille????
Uusimaa lehti on vuosiensaatossa muuttunut ala-arvoiseksi verrattuna muihin lehtiin(vartti/bb)
Se on persiistä,muuttais edes ulkoasuaaan
Näitä medioita voi taustojensa takia helposti haukkua, mutta niillä on kuitenkin valitettava pakko pysyä sananvapaus- ja rikoslain oikealla puolelle. Tämän palstan aloittajan kirjoitus voi kirjoittajan mielestä olla ihana, mutta jos aikuisten oikeasti heiteteään tosta vaan, etä joku nimeltä mainittu henkilö on voideltu tai voitelija, syyllistytään helposti kunnianloukkaukseen.
Minäkin voisin väittää esimerkiksi, että tuollaisen herjan heittäjänä olet saanut 760 euron pimeä korvauksen Uusimaan kilpailijoilta ko. lehden häpäisemiseksi. Heitin tämän hatusta, mutta niin voivat muutkin aina tehdä. Siksi "oikean" median on jotenkin pidettävä huolta, etteivät kaiken maailman noitavainot pääse esille niiden palstoilla.
Vaikka Uusimaa ja BBL ja YLe sekä muukin paikallismedia on poro-porvareiden omistuksessa, ovat niiden toimittajat muutamaa poikkeusta lukuunottamatta joko Vihreitä, demareita tai entisiä taistolaisia. Itäuusmaalaiset porvaritoimittajat mahtuisivat pikkufiiattiin, jos vain toisensa tuntisivat ja yhteisestä matkanpäästä sopisivat.
Silti on niidenkin lakia yritettävä herrajahdissakin noudattaa, sillä kukaan ei halua sakkoja maksella omista eikä varsinkaan yleisönosastokirjoittajien teksteistä maksaa.
lehti nykyään niin uutisoinnin kuin palveluiden suhteen, uutiset/tapahtumat vanhoja ja jokamiehen markkinat ja niiden lukeminen nykyään maksullista netissä kanta-asiakkaalle!
On turhan kallis kalenteri ja klubikortti vuodeksi!
Lopetin tilauksen yli 20 vuoden jälkeen, en löytänyt enää mitään syytä jatkaa/tukea moista lehteä ja onnea vaan uusimaalle valitsemalleen linjalle.
Ihiminen se toimittajakin on eli tuunari.
Ja tuunarin on tehtävä mitä porvaripomo käskee.
Muutoin loppuu leipä. Niin se on ollu ja tulee aina olemaan
Uuusimaan toimittajilla ei ole lehtimiesmoraalia kaikki vuotaa viranomaisille,kun seula.
on helppo muuttaa vaikka joka tunti.Myös kirjoitukset voi kierrättää niin jottei ole helppo selvittää millä koneella on kirjoitettu.
Kuulin juuri luotettavalta taholat että Vartti boikotoi joidenkin polittisten ryhmien kirjoituksia (jättää julkaisematta) ja taas suosii joitakin. Hävytöntä! Eikö Vartti noudata sananvapautta!
Olenkin ihmetellyt ja suoraan sanoen kyllästynyt lukemaan Vartin tekstareissa jonkun ihmeen Liikkuvan äänestäjän valheita, jossa haukutaan lähes joka lehdessä Demareita. Olen ihmetellyt että kuka hitto tommosta potaskaa viitsii lukea saati sitten tekstata.
juuri kerrot olevasi tekstareitten lukija!!! Minäkin ihmettelen.
Tommosta viisastelua just tarkoitan, joka tappaa järkevän keskustelun.
mitta täys ei kyllä anna mitään hirveän älykätä kuvaa itsestään.... Taitaa olla siis perus demari. Eli jos joku lehti ei julkaise lähettävääsi tekstaria, niin kysymys jo sananvapauden rajoittamisesta. Mieti ny ihan hetki enen kuin suollat tuota shittiä...
Just sunlaisen asenteen omaavia "mitta täys" varmaan tarkoittaa.
Yleistät demarit vähälyisiks, miten sinä sitten olet älykkäämpi?
Sekö tekee sinusta fiksun ja paremman jos mollaat täällä demareita?
Kuka sit shittiä täällä oikein syytää????????????