Mitä kyyttö maksaa? tai LSK tai PSK?

Laskeskelen

Mitä muuten nykyään kyyttö maksaa? Paljollako saa kantavan hiehon tai kantavan lehmän? Tai vasikan? Entä härän? Kannattaisko se kotitarvelehmykän tai parin hommaaminen vai o nko hinta noussut jo kannattavuusrajan yläpuolelle?

8

4553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kysympähän

        tuolla oli ihan kohtuullista hintaa eli n. 500 ALV. Entä keinosiementämättömien hinnat? Saako huokeammalla vai miten on?


    • Tattis

      jaa jaa aaaaaaaa

    • navettapiika

      Minä möisin hiehon lappalaisen tai risteytyksen kantavana noin 1000 plus alvi. Jos tarvit kantakirja yksilön hinta pompsahtaa 1300 plus alvi. Kyyttö on sopiva kotitarve lehmä, maito saattaa tuurillaan lirahtaa jopa kymmenen litraa päivässä, se on loisketta. Vanhaksihan nämä elää, mutta lihomista on varottava, muuten lähtee henki. Vasikka lähtee satasesta kolmeen, härkä on kinkkisempi juttu, kun meitin elukkalääkäri ei suostu kuohihtemaan, joten sonniin on tyytyminen . Lapinsonni vasikka lähtee kyllä satasella. Koskas tulet hakeen? Montako varataan?

      • Muamuija

        Puoliksi lansisuomalainen, paino 440 kg, lypsää yli 40 litraa. Ei ihan kotitarvelehmä, menee ihan tuotantoeläimenäkin.


      • Anonyymi

        Vieläkö myyt kyyttöjä.
        Markku Ketonen p. 0405251418


    • KYYTTÖ

      moi.haluaisin perustaa alkuperäis karjan.ostaisin vasikoita hiehija ja lehmiä. t.juha uusi-pärnä

      • karjak

        Tämähän se on paras mahdollinen paikka niitä etsiä, jos tosissaan edes on! Ja vielä 2012 viimeksi aktiivisena olleessa keskustelussa...
        No, sen verran kyllä kysyn että minkähänlaista karjaa mahdat olla sitten perustamassa? Lypsykarjaa, lihakarjaa, emolehmäkarjaa? Karjanpitoa kun ei ihan noin vain aloiteta, ja jokin kokemus karjanhoidosta kuten myös maatilan pyörittämisestä on oltava. Niin ja tietysti se itse tila olisi hyvä olla, vuokranavetallakaan on huono kylmiltään aloittaa. Koulun penkki on paras aloituspaikka jos aiempaa kokemusta ei ole.

        Niin ja muuten alkuperäisrotuja eli Suomenkarjaa on kolmea eri tyyppiä ja heti alkuun on hyvä olla selvät linjat mitä aikoo alkaa pitämään.

        Ja jos eläimiä tosissaan aikoo ostaa niin esim. Tori.fi tai Maaseudun Tulevaisuus-lehti jne. ovat paljon parempia etsintäpaikkoja. Minulla olisi ollut alkuperäisrotuvoittoinen lopettanut pieni karja tiedossa mutta ostajien puutteessa päätyi joka sorkka korkealaitaiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      414
      3282
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      101
      2455
    3. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      62
      2381
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2339
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      27
      2065
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      192
      1554
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1362
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      203
      1174
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1142
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1061
    Aihe