Auto subwoofer kotikäyttöön?

tietämätön66

10

9695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdhh

      itellä on pioneerin viritinvahvistimen subbari vahvistimena auton vahahvari. en jaksa selitää miten on kytketty

    • defrgt

      Hieman kun viitsit vaikka nyt tätä kyseistä palstaa selata, niin eiköhän tuokin asia selvinne. On meinaan kysytty kohtuullisen monta kertaa auto laitteiden sijoittamisesta kotiin.

      • asialla

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..


      • tietämätön665
        asialla kirjoitti:

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa


      • kotiin
        tietämätön665 kirjoitti:

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..


      • uusi alalla :)
        kotiin kirjoitti:

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..

        kiitos tästä! tarvitsin varmistusta asialle koska olen uusi näitten kanssa ja itse ostan tämmöisen auto subbain http://www.electronic-star.fi/Auna-2x25cm-2x10-Double-Subwoofer-Auto-Valoefekti_i1426.htm & autovahvarin http://www.electronic-star.fi/Cougar-4-kanavainen-vahvistin-2000W-Bassboost-sininen-hopea_i3137.htm ....... niin vielä olis paras mahdollinen et jos tietäs käyvätkö nämä toisilleen?


    • jooppp

      Itsekkin joskus asiaa miettineenä ja voin sanoa, että ei kannata. Onnistuu kyllä käyttämällä virtalähdettä joka antaa ulos 10-16V ja virtaa vähintään 22A (tässä sinun tapauksessasi). Toki saat jo 12v 1A muuntajalla äänen kuulumaan, mutta ( P=UI ) saat muuntajasta 12v * 1A= 12W tehoa pihalle ja vahvistimesi hyötysuhde on 50-60% luokkaa. Tällöin vahvistimesi antaa pihalle 6-7w.
      Suosittelisin katsomaan ( Simex ehkä ei ), Hypex:sin pienimpiä malleja käytettynä.
      Suurempi ongelma mielestäni on autokäyttöön suunnitellun elementin käyttö sisällä, ajatellen äänenlaatua. Poikkeuksia toki on, mutta autojen ja sisätilojen akustiikka on aivan erilainen. Käyttämällä simulointiin tarkoitettuja ohjelmia ja tuntemalla akustiikan perusteita voit havainnoillistaa tämän eron. http://www.linearteam.dk/ ohjelma WinISD
      Voisin veikata....jotta taajuus vaste saataisiin sisätiloille soveltuvaksi, vaaditaan elementille suuri kotelo ja viritys matalalle. Dvd plazan foorumiltakin saattaa löytyä autovahvistimen käyttämisees sisällä, liittyvää keskustelua.
      Jos sinulla ei ole asiaan tarvittavaa tietotaitoa, niin älä mene tekemään kytkentöjä. Sähkön kanssa ei kannata leikkiä! Anteeksi kirijoitus virheet ja mahdolliset asia virheet. Korjatkoon/haukkukoon sitten joku :)

    • poweriapaljon

      Siksi kiinnostaisi muakin laittaa autovahvistin kotiin, koska minulla on korkalaatuinen autoon tarkoitettu aktiivijakosuodin tarpeettomana. Haluaisin säätää jakotaauudet kotisteroissakin. Kotistereoihin sopivia jakosuotimia en ole tavannut.
      Siis joku 15-25A antava muuntaja tarvitaan. Eikun hommaamaan. Lienee aika kallis kapistus !

    • Bassoonsejuttu

      Mulla on kotona kans subbari ja vahvistin voisinko käyttää sitä ihan auton akulla

      • Homopylly

        Juu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe