Auto subwoofer kotikäyttöön?

tietämätön66

10

9402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdhh

      itellä on pioneerin viritinvahvistimen subbari vahvistimena auton vahahvari. en jaksa selitää miten on kytketty

    • defrgt

      Hieman kun viitsit vaikka nyt tätä kyseistä palstaa selata, niin eiköhän tuokin asia selvinne. On meinaan kysytty kohtuullisen monta kertaa auto laitteiden sijoittamisesta kotiin.

      • asialla

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..


      • tietämätön665
        asialla kirjoitti:

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa


      • kotiin
        tietämätön665 kirjoitti:

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..


      • uusi alalla :)
        kotiin kirjoitti:

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..

        kiitos tästä! tarvitsin varmistusta asialle koska olen uusi näitten kanssa ja itse ostan tämmöisen auto subbain http://www.electronic-star.fi/Auna-2x25cm-2x10-Double-Subwoofer-Auto-Valoefekti_i1426.htm & autovahvarin http://www.electronic-star.fi/Cougar-4-kanavainen-vahvistin-2000W-Bassboost-sininen-hopea_i3137.htm ....... niin vielä olis paras mahdollinen et jos tietäs käyvätkö nämä toisilleen?


    • jooppp

      Itsekkin joskus asiaa miettineenä ja voin sanoa, että ei kannata. Onnistuu kyllä käyttämällä virtalähdettä joka antaa ulos 10-16V ja virtaa vähintään 22A (tässä sinun tapauksessasi). Toki saat jo 12v 1A muuntajalla äänen kuulumaan, mutta ( P=UI ) saat muuntajasta 12v * 1A= 12W tehoa pihalle ja vahvistimesi hyötysuhde on 50-60% luokkaa. Tällöin vahvistimesi antaa pihalle 6-7w.
      Suosittelisin katsomaan ( Simex ehkä ei ), Hypex:sin pienimpiä malleja käytettynä.
      Suurempi ongelma mielestäni on autokäyttöön suunnitellun elementin käyttö sisällä, ajatellen äänenlaatua. Poikkeuksia toki on, mutta autojen ja sisätilojen akustiikka on aivan erilainen. Käyttämällä simulointiin tarkoitettuja ohjelmia ja tuntemalla akustiikan perusteita voit havainnoillistaa tämän eron. http://www.linearteam.dk/ ohjelma WinISD
      Voisin veikata....jotta taajuus vaste saataisiin sisätiloille soveltuvaksi, vaaditaan elementille suuri kotelo ja viritys matalalle. Dvd plazan foorumiltakin saattaa löytyä autovahvistimen käyttämisees sisällä, liittyvää keskustelua.
      Jos sinulla ei ole asiaan tarvittavaa tietotaitoa, niin älä mene tekemään kytkentöjä. Sähkön kanssa ei kannata leikkiä! Anteeksi kirijoitus virheet ja mahdolliset asia virheet. Korjatkoon/haukkukoon sitten joku :)

    • poweriapaljon

      Siksi kiinnostaisi muakin laittaa autovahvistin kotiin, koska minulla on korkalaatuinen autoon tarkoitettu aktiivijakosuodin tarpeettomana. Haluaisin säätää jakotaauudet kotisteroissakin. Kotistereoihin sopivia jakosuotimia en ole tavannut.
      Siis joku 15-25A antava muuntaja tarvitaan. Eikun hommaamaan. Lienee aika kallis kapistus !

    • Bassoonsejuttu

      Mulla on kotona kans subbari ja vahvistin voisinko käyttää sitä ihan auton akulla

      • Homopylly

        Juu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2060
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe