Auto subwoofer kotikäyttöön?

tietämätön66

10

10159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdhh

      itellä on pioneerin viritinvahvistimen subbari vahvistimena auton vahahvari. en jaksa selitää miten on kytketty

    • defrgt

      Hieman kun viitsit vaikka nyt tätä kyseistä palstaa selata, niin eiköhän tuokin asia selvinne. On meinaan kysytty kohtuullisen monta kertaa auto laitteiden sijoittamisesta kotiin.

      • asialla

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..


      • tietämätön665
        asialla kirjoitti:

        Ei helvetti mitä amistelua.. kaupasta saa ihan kotikäyttöön tarkoitettuja hifi-laitteita..

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa


      • kotiin
        tietämätön665 kirjoitti:

        ku ideana tässä oliki nyt se, et ku on valmiiks jo yks subbari, mikä ei ollu sekään mun varoille halpa, ni ei kyl oo kotisubbarii eriksee varaa

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..


      • uusi alalla :)
        kotiin kirjoitti:

        Autokäyttöön tarkoitettu vahvari toimii myös kotona, tarvitset tietenkin muuntajan koska autovahvari 12 V ja kotona verkkovirta on 230 V. Eli muuntaja vain väliin ja menoksi! Autovahvareissa on ihan tavalliset RCA-lähdöt, joten sen saa kiinni tietokoneseen. Tosin siitä en osaa sanoa onko linjalähtöjen "tasot" samat kuin esim. tavallisissa kotikäyttöön tarkoitetuissa vahvistimissa..

        kiitos tästä! tarvitsin varmistusta asialle koska olen uusi näitten kanssa ja itse ostan tämmöisen auto subbain http://www.electronic-star.fi/Auna-2x25cm-2x10-Double-Subwoofer-Auto-Valoefekti_i1426.htm & autovahvarin http://www.electronic-star.fi/Cougar-4-kanavainen-vahvistin-2000W-Bassboost-sininen-hopea_i3137.htm ....... niin vielä olis paras mahdollinen et jos tietäs käyvätkö nämä toisilleen?


    • jooppp

      Itsekkin joskus asiaa miettineenä ja voin sanoa, että ei kannata. Onnistuu kyllä käyttämällä virtalähdettä joka antaa ulos 10-16V ja virtaa vähintään 22A (tässä sinun tapauksessasi). Toki saat jo 12v 1A muuntajalla äänen kuulumaan, mutta ( P=UI ) saat muuntajasta 12v * 1A= 12W tehoa pihalle ja vahvistimesi hyötysuhde on 50-60% luokkaa. Tällöin vahvistimesi antaa pihalle 6-7w.
      Suosittelisin katsomaan ( Simex ehkä ei ), Hypex:sin pienimpiä malleja käytettynä.
      Suurempi ongelma mielestäni on autokäyttöön suunnitellun elementin käyttö sisällä, ajatellen äänenlaatua. Poikkeuksia toki on, mutta autojen ja sisätilojen akustiikka on aivan erilainen. Käyttämällä simulointiin tarkoitettuja ohjelmia ja tuntemalla akustiikan perusteita voit havainnoillistaa tämän eron. http://www.linearteam.dk/ ohjelma WinISD
      Voisin veikata....jotta taajuus vaste saataisiin sisätiloille soveltuvaksi, vaaditaan elementille suuri kotelo ja viritys matalalle. Dvd plazan foorumiltakin saattaa löytyä autovahvistimen käyttämisees sisällä, liittyvää keskustelua.
      Jos sinulla ei ole asiaan tarvittavaa tietotaitoa, niin älä mene tekemään kytkentöjä. Sähkön kanssa ei kannata leikkiä! Anteeksi kirijoitus virheet ja mahdolliset asia virheet. Korjatkoon/haukkukoon sitten joku :)

    • poweriapaljon

      Siksi kiinnostaisi muakin laittaa autovahvistin kotiin, koska minulla on korkalaatuinen autoon tarkoitettu aktiivijakosuodin tarpeettomana. Haluaisin säätää jakotaauudet kotisteroissakin. Kotistereoihin sopivia jakosuotimia en ole tavannut.
      Siis joku 15-25A antava muuntaja tarvitaan. Eikun hommaamaan. Lienee aika kallis kapistus !

    • Bassoonsejuttu

      Mulla on kotona kans subbari ja vahvistin voisinko käyttää sitä ihan auton akulla

      • Homopylly

        Juu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      16
      2577
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe