Linux pienelle kovalevylle

Tarvisin mahdollisimman piene Linux-distron kovalevylle asennettavaksi, mikäs ois hyvä? Boottaaminen Live-CD:nä tai USB-tikulta ei siis käy vaan "oikea" asennus pitä olla. Tarvis olla vain perusvalikoima sovelluksia eli selain, jokin tekstinkäsittely, video ja äänisoitin yms.
14334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

pieni kovalevy?

Äänestä
  • 2 gigaa

    Äänestä

  • 3243243 kirjoitti:

    2 gigaa

    Prossu on Pentium 3 800mhz ja muistia 384mt

    Äänestä

  • 2424242 kirjoitti:

    Prossu on Pentium 3 800mhz ja muistia 384mt

    puppy linux on todella nopea tuossa koneessa, sen lisäksi se toimii todella hienosti.

    Äänestä

  • 2424242 kirjoitti:

    Prossu on Pentium 3 800mhz ja muistia 384mt

    "Prossu on Pentium 3 800mhz ja muistia 384mt"
    Noilla spekseillä kelpaa jakelu kuin jakelu. Ongelmaksi siis jää tuo mitättömän kokoinen 2Gt kiintolevy :(
    Vielä olisi hyödyksi varata tilaa myös swap-osiolle, kun RAM-muistia ei ole aivan erityisen viljalti, joten entistä niukemmaksi jää levytila.
    Useimmat jakelut on asennettavissa minimikokoonpanolla, johon voi sitten lisätä ohjelmia erikseen jakelun omilla paketinhallintatyökaluilla vaivatta. Slackwareen perustuva Zenwalk - ja sen core-versio voisi tulla kyseeseen.
    http://www.zenwalk.org/modules/tinycontent/index.php?id=32
    Luulisi, että kiintolevy olisi "päivitettävissä" levytilan lisäämiseksi, jos mistään speliaalikoneesta ei ole kyse.

    Äänestä

Debian mukautetulla asennuksella ja siitä sitten karsit paketit mitä et tarvitse valitset ohjelmistoja mitkä ei vie paljoa tilaa.

Äänestä

http://www.linux.org/dist/ ja valikosta Category kohtaan minimalist.

Omakohtaista kokemusta DSL eli Damn Small Linux, http://www.damnsmalllinux.org/ , asennettuna kovalevylle ja hieman trimmattuna verkkosnifferöintiin yms. ongelmien ratkomiseen museoikäisessä 233Mhz/64Mb läppärissä. Mukana tulee perussovellukset eli suoraan asennuksesta käyttökelpoinen, joidenkin ohjelmien kohdalla voi kyllä harkita vaihtoa "parempaan". Image mahtuu tuolle "luottokortti"CD:lle eli 50Mb eikä asennettuna mennyt paljoa enempää.

Varmasti parempiakin löytyy, ei ehkä ihan samaan levytilaan mutta jos 200Mt-500Mt liikenee niin valikoimaa löytyy muitakin ja varmaan parempiakin.

Äänestä
  • Kokeilen tänään tuossa myöhemmin miten mahtaa tuo Crunchbag pelittää, hyvä homma jos perustuu Ubuntuun kun se on itelle tuttu. Tarvis tosiaan aivan minimalistisen käyttiksen eikä tod. ole väliä vaikkei olisi kaikkia kilkkeitä, mm. Compizia ja muita turhuuksia. Windows 95 ja 98:kin menisi mutta niiden tietoturvan tietäää ja eihän niissä juuri softaa ole mukana.

    Äänestä

  • AAAAAAAAAAAAA5 kirjoitti:

    Kokeilen tänään tuossa myöhemmin miten mahtaa tuo Crunchbag pelittää, hyvä homma jos perustuu Ubuntuun kun se on itelle tuttu. Tarvis tosiaan aivan minimalistisen käyttiksen eikä tod. ole väliä vaikkei olisi kaikkia kilkkeitä, mm. Compizia ja muita turhuuksia. Windows 95 ja 98:kin menisi mutta niiden tietoturvan tietäää ja eihän niissä juuri softaa ole mukana.

    95 ei ehkä menisi kun USB-tukea ei taida olla, ellei sitten löydä sitä viimeisintä versiota jostain netin syövereistä.

    Äänestä

Pistin Pupyn tuollaiseen aparaattiin. Muistia siinä on vain 98 MB.

Äänestä

Windows 7 mahtuu erittäin pienelle kiintolevylle. Itsellänikin on pieni. Siis myös kiintolevy. Ja täytyy sanoa että Windows 7 mahtuu aivan hyvin 2,5" kiintolevylle.

Äänestä
  • Kysymys oli "Linux pienelle kovalevylle" ja minä kysyn sinulta onko Windows 7 linuxdistro?

    Äänestä

  • -------------------- kirjoitti:

    Kysymys oli "Linux pienelle kovalevylle" ja minä kysyn sinulta onko Windows 7 linuxdistro?

    Ei niitä voi suositella edes pahimmalle vihamiehelleen. Siksi minä olenkin täällä päivystämässä että epäileväiset saisivat kuulla totuuden eivätkä joutuisi /dev/null:iin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ope3tior2itpq kirjoitti:

Tarvisin mahdollisimman piene Linux-distron kovalevylle asennettavaksi, mikäs ois hyvä? Boottaaminen Live-CD:nä tai USB-tikulta ei siis käy vaan "oikea" asennus pitä olla. Tarvis olla vain perusvalikoima sovelluksia eli selain, jokin tekstinkäsittely, video ja äänisoitin yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu