Jarrut kiinni ja hinaus

loviisa24

Miten hinaat kuorma-autoa jossa on jarrut lukossa ja et pysty syöttämään järjestelmään ilmaa?

6

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 547

      hinaustanko väliin. laske loputkin ilmat ja käy käsijarrukellon päästä kääntämässä pulttia niin pitkälle, että jarru vapautuu. Huom. muista myös sitten löysätä pultti kun pitäisi ajamalla lähteä johonkin.

      • Nimi M Erkki

        Elikkä siis toisinpäin, mutta tanko kyllä hinaukseen.


    • Paljon tehnyt

      Mikset pysty?Vaiko hinaat Jollain koneella Vai p-autolla/onko kolari autosta kyse?Tähän joku vastaskin että ruuvaat käsijarru kellot pois pelistä .Tai on joskus niin että jarru paine ei lähde kellosta pois niin silloin vika joku venttiili.Myös joskus loppuun kulunut jarru jää päälle/rumpuun jäätyneet jarrukengät ei irtoo vaikka jarru olis pois päältä.Kysymysiä on paljon?Kerro niin vastaan jos osaan.

      • Hullu Asentaja

        ottaa agregaatti ja kompressori jos vaikka traktorilla yrittää siirtää, ei välttämättä mikään helppo nakki vanhasta romusta ruuvata käsijarruja pois. Tai voihan ne kellot myös ottaa irti tai ässät poikki tai miten vain jos ilmajärjestelmä ihan kaput.


      • Hullu Asentaja
        Hullu Asentaja kirjoitti:

        ottaa agregaatti ja kompressori jos vaikka traktorilla yrittää siirtää, ei välttämättä mikään helppo nakki vanhasta romusta ruuvata käsijarruja pois. Tai voihan ne kellot myös ottaa irti tai ässät poikki tai miten vain jos ilmajärjestelmä ihan kaput.

        tietysti kans jos kalvot ehjät niin voihan sillä kompuralla syöttää ilmaa suoraan kelloihin käsijarrupuolelle. Pari klemmaria ja muutama liitin, puukolla letku poikki ja ilma sisään.


      • tukkirekka
        Hullu Asentaja kirjoitti:

        tietysti kans jos kalvot ehjät niin voihan sillä kompuralla syöttää ilmaa suoraan kelloihin käsijarrupuolelle. Pari klemmaria ja muutama liitin, puukolla letku poikki ja ilma sisään.

        kovin vaivalloiset tavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe