Jos kannettavasta on mennyt näytönohjain rikki niin saankos pelastettua kovalevyltä tiedostoja (esim. kuvia) millä lailla? Ja voiko kannettavaan ostaa edes uutta näytönohjainta?
Jos näytönohjain rikki???
Konepimu
72923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tietojen siirto onnistuu helposti. Otetaan vain levy talteen ja liitetään toiseen koneeseen. Näytönohjaimen korjauksesta kannattaa pyytää hinta- ja korjausaika-arvio niin tietää onko viisaampaa ostaa uusi kone.
Tiedostojen pelastaminen onnistuu kyllä, siirtää vain sen kovalevyn toiseen koneeseen ja kopioi siinä sitten. Eli ei homma eikä mikään. Kovalevy on yleensä siinä koneen pohjassa olevan luukun alla.
Ellei koneesi sitten satu olemaan Asus EeePC 701 4G jossa ei ole varsinaista kovalevyä vaan flash-piirit (eli ns. SSD-levy) joka on kiinteästi juotettu suoraan emolevylle...sellaista levyä on mahdoton siirtää toiseen koneeseen. Tai ei ehkä mahdoton mutta helkkarin vaikea homma ja koneen pitäisi olla oikeastaan identtinen.
Uutta näytönohjainta ei yleensä saa läppäreihin, ne on aika pitkälle integroituja elikkä suoraan emolevylle juotettuja, jos olisivat korttinakin niin silti niiden uusien korttien saaminen on aika työlästä ja onnistuu korkeintaan koneen valmistajan/maahantuojan huollon avulla jos aina sittenkään. En ole tähän päivään mennessä kyllä törmännyt sellaiseen läppäriin missä näytönohjain olisi erillisellä kortilla vaan ne piirit on aina olleet juotettu suoraan emolle.
Voiko esim USB johdolla siirtää tiedostoja jos on toinen kone??
oikein käytännössä ole varmaan mukavaa kun joutuisit ns. sokkona tekemään sen, siis tarkoitan sitä että sun pitäisi laittaa viallisessa koneessa SOKKONA ensin kansioiden ja tiedostojen jako päälle, kaiken lisäksi noi usb:t ei ole suoraan mitään verkkoja vaikka toki kahden koneen väliseen tiedonsiirtoon onkin joskus ollut saatavilla usb-tiedonsiirtokaapeleita mutta ei onnistu tavallisella usb-kaapelilla, jo siitäkin syystä että kaapelin päissä on erilaiset liittimet, toisessa on liitin joka menee koneeseen, toisessa liitin joka menee oheislaitteeseen esim. tulostimeen.
Muutenkin kaikkein helpointa on siis varovasti irrottaa sen rikkinäisen koneen kovalevy ja siirtää se toiseen koneeseen, silloin kopiointi on helpointa. Eikä tarvita mitään vippaskonsteja ja kaapeleita. Anna homma vaikka jonkun asiantuntevan kaverisi hommaksi jos et itse osaa tai uskalla ryhtyä siihen.
En kyllä heti keksi miten usb:n kautta onnistuisi. Mutta eiköhän helpoin tapa ole käyttää niitä VARMUUSKOPIOITA, taidat olla taas joku tampio joka ei ole varmuuskopioinut tärkeitä tiedostojaan, turha sitten itkeä kun se kiintolevy hajosi näytönohjaimen sijasta.
näytöllä, jos onkin mennyt näyttö rikki, eikä näytönohjain.
Silloin saat näpsäkästi vaikka ulkoiselle kovolle talteen oman koneen kautta kuvat, ilman kannettavan
kiintolevyn irroitusta.
saataa olla hyvin että se näyttö rikki!
Miläas perusteella meinaat että läppäristä näytönohjain rikki