Mistä piirtopöytiä?

jabaa94

Kannattaako hankkia piirtöpöytä jos piirtää mangaa, ja mikä olisi hyvä? Mistä? Hinta?
Käytän yleensä GIMPiä, mutta joku sanoi kursoreiden tuottavan ongelmia... On myös paint.net ladattuna... niin onko jotain piirtopöytää joka ei flippaa gimpillä? Myös voisiko joku kertoa vähän minkänäköinen ja kokoinen se on, en ole koskaan nähnyt :P

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.kaupan Väiski

      Kannattaminen vähän suhteellista. Jos osaa piirtää käsin hyvin, se on harvinaista nykyään. Juuri kukaan ei osaa piirtää hyvin käsillä, kaikki vaan sekoilee tietokoneiden kanssa. Käsin piirretyn voi aina digitoida, digitoitu taas pitää piirtää uudestaan kokonaan, jos haluaa käsin piirrettyä jälkeä. Ohjelmilla voi teeskennellä käsijälkeä, mutta sen huomaa kyllä.

      Mutta piirtopöytä toimii kyllä, pitäisi toimia Gimbilläkin, pöytähän ei ole periaatteessa kuin hiiri. Tosin noista ilmaisohjelmista ei koskaan tiedä, mitä bugeja niissä on. Sitäpaitsi Gimb ei ole piirto-ohjelma, vaan kuvankäsittely ohjelma. Selvitä nyt kaikkein aluksi itsellesi, mikä ero on pikselillä ja vektorilla. Kuvankäsittelyohjelmalla tehtyä kuvaa ei voi skaalata ja toisekseen sillä tehtyä kuvaa on erittäin vaikea muutenkaan muokata jälkeenpäin, pikseli kun ei veny.

      Ihan piirtohommiin kannattaa kyllä ostaa sen kokoinen pöytä, millaiselle paperille on tottunut piirtämään. Ranneliikettä ei saa A6- pöydällä mukaan millään. A4:jä on kohtuullinen, jos on tottunut piirtämään sen kokoiselle paperille. Jos on tottunut piirtämään koko kädellä, A0:n pöytiä ja suurempiakin on olemassa. Käytännössä juuri kenelläkään ei ole rahaa kuin ehkä A4:ään. Niitä myydään paljon, halvimpia pöytiä saa satasesta ylöspäin.

      Merkillä ei kovasti ole merkitystä Vacom on kuluttajapöydissä tunnetuin, se tekee ammattipöytiäkin. Itsellä halpis Aiptek- käytän sitä kuvankäsittelyssä syväyksiin ja sen sellaiseen. Toimii ok.

      Paineentunnistus tasoon kannattaa kiinnittää huomiota, mieluummin enenpi kuin vähempi. Itsellä asialla ei ole merkitystä, tarvitsen tiukkaa viivaa. Piirtelyssä paineentunnistuksesta on hyötyä, saa elävämpää viivaa.

      Miten on mahdollista, että et muuten osaa Googlata? Laitappas hakusanaksi "piirtopöytä" ja etsi netistä artikkeleita asiasta. Piirtopöytiä myydään melkein missä tahansa. Kokeiles Googlata "verkkokauppa".

      • 35

        Sitäpaitsi Gimb ei ole piirto-ohjelma, vaan kuvankäsittely ohjelma. Selvitä nyt kaikkein aluksi itsellesi, mikä ero on pikselillä ja vektorilla. Kuvankäsittelyohjelmalla tehtyä kuvaa ei voi skaalata ja toisekseen sillä tehtyä kuvaa on erittäin vaikea muutenkaan muokata jälkeenpäin, pikseli kun ei veny.


        en kyllä huomannu, että joku olis niin väittäny... aika paljon piirtämiseen käytetään pikseligrafiikkaohjelmia...

        "
        toisekseen sillä tehtyä kuvaa on erittäin vaikea muutenkaan muokata jälkeenpäin, pikseli kun ei veny.
        "
        Miks on yleensä kuvankäsittelyohjelmia, jos alunperin pixelikuvia ei pysty muokkaamaan jälkikäteen?

        Sitten se taitaa olla Wacom...

        Onx ranneliike suotavaa piirtämisessä...

        http://www.youtube.com/watch?v=jg-6PxbRcPI


      • hahalol

        osaan siis ihan piirtää :) osaan myös goglata, mutta kauppojen mainostekstit eivät puhu totta, joten ajattelin itse piirtelijäiltä kysyä. Kiitos kommentista :) p.s. se on Gimp ei gimb :P


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1540
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      981
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      103
      930
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe