Kumpi suvi sopivampi

kesäkalastaja

Mitä mieltä kumpi suvi sovpivampi vetouisteluun 3900 vai 440 moottoriksi tulisi yamahan 9.9.
Tämä tulisi tosiaan vain harrastuskäyttöön hyvillä kesäilmoilla joten semmosia viestejä että ei sovellu mitenkään kumpikaan ei tarvitse kirjoitella.

2

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uatteleppa ite

      Sinnuu jännittää uistimen veto hurjuudessaan niin paljo, että ota kumpikin vene, ja laita nivelellä yhteen, ja aja taemmaisella, ja aina kun saat kalan, heitä se etummaiseen venneeseen.

      Ja muutenni matka o rattosampi, kun koitat saada sen etummaisen kulukemmaan suoraan, ja mitäpä se haittoo, jos välillä pyörit ympyrreä venneet linkussa.

      Ja jos et ossoo, niin pakki piälle, niin tuas on venneet oikeessa asennossa, ja siimat sekasin, van mitä se haittovvaa, semmostahan se kalastus on.

      Se ysipilikkuysi on niin piru moottoriksi, jottei yksi vene riitä alakuunkaa, ja aattele, jos siinä kopassa olisi täys kymppi, mitä sitten mahtasi tapahtuakaan, pakillakkii lähtisi vene pintaliitoon, niin jottei järven selät riitä mutkan tekkoon, joten se kaks venettä peräkkäin on tarpeen, jollonka ees kierrät ympyrreä, etummaisen peättäessä suunnasta.

      • Pienelle järvelle se 390,n sopii hyvin ja sille moottorille , mutta muuten olisi parempi 440 ,n ja mieluimmin pulpetilla , tosin se 9,9 käy pieneksi mut 20,n olis passeli .
        Kokemusta molemmista .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      865
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      714
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      55
      707
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      700
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      687
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      655
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      643
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      631
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      626
    Aihe