Mitenkä kukaan myyjä/välittäjä voi laskea neliöhintoihin rakentamattoman ullakon??!! Lisäksi alle 160 cm tilaa ei pitäisi laskea ollenkaan neliöihin mukaan. Kas kun rivari-myyjät eivät rupea kauppaamaan rakentamattomalla kellarilla!
Ja jos löytyy 2 saman tasoista ja kokoista asuntoa, mutta toinen on vuokratontilla niin miten se ei muka vaikuta alentavasti hintaa??!!
Tiedän että on sanonta että ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa, mutta silti hullua koko pääkaupunkiseudun sakki, sekä ostajat että myyjät ja lisäksi vielä välittäjätkin!
Asuntojen pyyntihinnat
2
679
Vastaukset
Mikäli ullakolle voi rakentaa asuintiloja (eli rakennusoikeus riittää), niin rakennusoikeudellakin on arvoa.
Toisekseen täytyy muistaa eritellä kerrosala, ja asuinala erikseen. Neliöhinta toki lasketaan asuinalan mukaan, mutta et voi väittää, että säilytystiloilla ym. ei olisi vaikutusta asunnon arvoon.
Mistä muuten olet löytänyt mainitsemasi neliöhinnat, vai pidätkö ko. asuntoa muuten kalliina, asuntoa kun ei hinnoitella neliöhinnan mukaan, vaan kokonaisuutena.
Ja tontin omistus vaikuttaa hintaan mikäli:
- Vuosivuokra on alhainen ja vuokrasopimus umpeutumassa lähivuosina
- Vuosivuokra on korkea
Muuten asialla ei ole käytännön merkitystä, jos vuosivuokra on kohtuullinen ja vuokra-aikaa jäljellä vähintään 20 vuotta, niin en näkisi mitään eroa.- obatåo
saattaa vaikuttaa hintaan, alentaa tai nostaa sitä. Mietipä miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751101
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118547