Avant 520

Avanthjj

Mitähän lie maksaa nuo Avantit,kun ei tahdo mistään löytyä hinnastoa moiselle koneelle,edes suuntaa antavaa,olis kiikarissa 520plussavm-06 missähän hinnoissa nuo ovat?Onko mitään tyyppivikoja tms..

2

2004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avantisti...

      Malli 2006 lienee sitä vanhaa mallia, jossa on peltiä kaikki kuoret, mikä on hyvä asia, eivät mene rikki helposti.Meillä on ollut 520 neljä vuotta vähän kaikenlaisessa käytössä, kone on suht pieni ja sopii hyvin pikkuhommiin. Tyyppivioista en tiedä, kun mitään vikaa ei ole vielä havaittu, ajettukin vain reilu 300 tuntia. Koneen varusteluhan on se tärkeä asia, pelkkä peruskone ei ole kovin hyvä missään hommassa. Jos tekee maansiirtohommia, niin puskuvoimaa pitää olla reilusti. Ajomoottorit OMT 400, niin puskua tulee yli 1000 kp, joystik ja teleskooppipuomi on tärkeä myös, kuten myös tiukka neliedon lukitus ja vapautus myös. Tuossa muutama ominaisuus, jotka olisi hyvä koneesta löytyä. Jos nuo 26-tuumanrenkaat sopii niin vielä parempi, kone ei uppoa pehmeälläkään maalla. Meillä on käytetty pelkästään noita isompia renkaita, niillä pääsee metsästä hakemaan polttopuita trukkipiikeillä. Käytetty kone on tietysti varusteiltaan se mikä on, mutta nuo edellä olevat ominaisuudet ovat suht välttämättömiä. Käytettyjen hintoja voi etsiä www. avanttecno.com sivuilta, tai www.nettikone.fi sivuilta tarkkahaulla. Muitakin konesivustoja varmaan löytyy.

    • näillä ajellut..

      Uuden hinnan saat tietoon kysymällä Agrimarketista ?

      Ei ole tietoa mistään tyyppiviasta, mutta ei ole siitä käyttäjäkokemustakaan, muista merkeistä kylläkin on.

      Lista käytetyn ostajalle mitä tarkistaa:
      Aja kone lämpimäksi
      Kokeile vetoa etenkin vetotehoa lämpimillä öljyillä
      Hydrauliikkapumppujen, venttiilien vuodot ja sylinterit tarkastettava käytön jälkeen
      Puomiston kunto, onko ollut teollisuuskäytössä ?
      Takerteleeko hydrauliventtiilit yms.

      Kaikissa näissä tämän tyypin koneissa on tietenkin vetomoottorit ja hydraulipumppu ne ensimmäiset korjauskohteet. Jos hydrauliikassa jokin pettää, se usein tuhoaa metallimurusten voimin lähes kaikki komponentit, jolloin hintaa korjaukselle kertyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3097
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2984
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      191
      2504
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2205
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      27
      1529
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe