Uuteen aveen hiljaiset renkaat

Eli onko joku hankkinut jo uuden aven ensiasennus bridgestonien tilalle uusia kesärenkaita, jotka olisivat selkeästi hiljaisemmat?

Bridgethän ovat V-nopeusluokan 16" renkaat. Olisiko järkeä hiljaisuutta metsästettäessä hankkia 15" T-nopeusluokan renkaat?
122945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Luulenpa, että parasta mitä Toyotalle voisi tapahtua, olisi järjestelmällinen ensiasennusrengasmerkin vaihto Bridgestonesta johonkin kunnon renkaaseen. Vai onko jollain jotain hyvää sanottavaa Bridgestonen kumeista? Itse ainakin vaihdoin syksyllä vähän käytetyt Bridgestonen talvikumit toiseen merkkiin ihan turvallisyyssyistä. Tämä talvi onkin sitten mennyt ongelmitta.

Äänestä

Eipä noi brikkarit sieltä meluisammasta päästä ole!

Äänestä
  • Oman kokemukseni mukaan ovat uudella ja sileällä asvaltilla tosi hiljaiset, mutta sitten karheammalla ja kuluneemmalla tiellä tulee melua enemmän kuin muilla.

    Siksi vaihdan itsekin ne muuhun merkkiin kun aika tulee. Mutta vielä taidan ajaa niillä pari kesää.

    Äänestä

15 tuumaiseen siirtyminen varmasti vähentää kuminaa hivenen. Itselläni on michelinin energy renkaat nyt avessa ja olen ollut niihin tyytyväinen. Vanhassa avessani minulla oli GY-eagleVenturat -olivat hiljaiset nekin!

Äänestä
  • Eli oletko laittanut uuden mallin Aveen 16" energyt vai onko kyseessä vanhan mallin ave?

    Hieman vaikuttaa siltä, että uudessa avessa tekee tiukkaa 15" vanne jarrulevyjen vuoksi, joten meluisuuteen voisi vaikuttaa ainoastaan sillä, että valitsee hiljaiset 16"..

    Äänestä

Continentalit ovat perinteisesti olleet hiljaisia renkaita testeissä ja omaakin kokemusta on. Pienemmän nopeusluokan renkaat ja maltillinen profiilisuhde on asiallista sekä ajettavuuden, melutason että mukavuuden suhteen Suomen teillä.

Äänestä

Osta oikea auto, niin ei tarvi kysellä täällä olemattomia. Eli kipin kapin ostamaan esim. Audi A4.

Äänestä
  • Kumma miten tämä palsta vetää ihme hemmoja vastailemaan asiattomia oikeisiin kysymyksiin.

    Äänestä

  • Miksi ostaisi pienen ja meluisan auton, joka on lisäksi kalliimpi ja huonommin varusteltu???

    Äänestä

  • hyvä mies AUTO eikä mitään meluisaa audi A4-karvalakkimallia hyvin yleisliittolaisin veivattavin takaikkunoin.

    Äänestä

Käytä auto ruostesuojauksessa
esim finkor diamond toimipaikassa.
Pyöränkoteloihin ja alustaa ruiskutetaan kimmoisaa massaa joka autta myös äänieristykseen, vallankin rengasäänet vaimenevat huomattavasti.
Eli miksi vaihdat pois hyvät renkaat.
uudet gummit maksaa n. 400€ ruostesuojauksen saat samalla hinnalla! Finikorilta on tullut myös äänieristys massaa Noise killer niminen.
http://testwww.finikor.fi/stopsonic.htm

Äänestä

Älä tee autostasi laitonta. T-renkaan nop.luokitus on vain 190km/h.1,6 tojohan kulkee 245km/h.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiljasemmaksi kirjoitti:

Eli onko joku hankkinut jo uuden aven ensiasennus bridgestonien tilalle uusia kesärenkaita, jotka olisivat selkeästi hiljaisemmat?

Bridgethän ovat V-nopeusluokan 16" renkaat. Olisiko järkeä hiljaisuutta metsästettäessä hankkia 15" T-nopeusluokan renkaat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu