Onko tiedossasi

Onko sinun tiedossasi, että joku mies pahoinpitelee tai kiusaa muulla tavalla vaimoaan tai naisystäväänsä?
Esim. ulkomailta tulleet vaimot ovat ainakin joskus hyvin vaikeassa asemassa, koska eivät osaa hakea apua.
Ilmoittakaa viranomaisille, jos tiedätte em. tapauksia. Sama suositus tietenkin kaikesta sellaisesta, jossa joku sortaa tai kiusaa heikompaansa, ne eivät ole yksityisasioita, vaan vakavia rikoksia.
6451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä tiedetään tapauksia. Ihmiset kantavat kynttilöitä tapahtumapaikoille, mutta eivät muka kuule hätähuutoa ihan vieressä.

Äänestä
  • voi olla vaarallinen muillekin

    Äänestä

  • pitäisikö... kirjoitti:

    voi olla vaarallinen muillekin

    muusta ku telkkarista

    Äänestä

ulkomaalaisten asioihin ja tapoihin ei saa puuttua tai millään tavalla kommentoida niitä. se on RASISMIA.
moniin kulttuureihin kuuluu, että miehen tulee välillä piestä vaimo, vaikkei syytä olisikaan, niin ihan vaimon kuuliaisuuden varmistamiseksi. se heille suotakoon, tämä on sitä avarakatseisuutta, suomen pakolaispolitiikkaa.

Äänestä
  • aina tätä samaa soopaa....niinkuin ei ny suomalaiset "miehet pieksisi vaimojaan,kävivi vieraissa ja istuisi kapakoissa juomassa sosiaaliavustuksiaan joopa joo kusipäitä on joka kulttuurisssa,mutta kaikkia eivät silti ole kusipäitä

    Äänestä

  • jepepeepe kirjoitti:

    aina tätä samaa soopaa....niinkuin ei ny suomalaiset "miehet pieksisi vaimojaan,kävivi vieraissa ja istuisi kapakoissa juomassa sosiaaliavustuksiaan joopa joo kusipäitä on joka kulttuurisssa,mutta kaikkia eivät silti ole kusipäitä

    pieni ero on siinä, että suomalaista voi haukkua juopoksi tai miksi hyvänsä, mutta sanoppa jotain negatiivistä maahanmuuttajista olet heti rasisti. suomessa ei saa puuttu maahanmuuttajien tapoihin, oli ne mitä hyvänsä, muuten olet rasisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastuu muista kirjoitti:

Onko sinun tiedossasi, että joku mies pahoinpitelee tai kiusaa muulla tavalla vaimoaan tai naisystäväänsä?
Esim. ulkomailta tulleet vaimot ovat ainakin joskus hyvin vaikeassa asemassa, koska eivät osaa hakea apua.
Ilmoittakaa viranomaisille, jos tiedätte em. tapauksia. Sama suositus tietenkin kaikesta sellaisesta, jossa joku sortaa tai kiusaa heikompaansa, ne eivät ole yksityisasioita, vaan vakavia rikoksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu