petäjäinen leipä

Olen kuullut että Suomalainen viljelijä ei kykene enää toimittamaan myllyille niiden tarvitsemaa ruista .onkohan mennyt paremmin niinku piha piiri puuhasteluksi ja lankettien täyttämiseksi rupee muistuttamaan ämmien touhua Ruis kait on työläämpi osaamista vaativa kasvi Kyllä lapsille pitää löytyä leipä jauhot omasta takaa . Selittämättä selvä asia Puolalaiset ruis palat syököön puolalaiset
8717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saama hinta. Kauppa ja myllyteollisuus menivät muutama vuosi sitten pudottamaan rukiiin tuottajahintaa. Nyt sitten seuraukset näkyvät. Sillä vehnästäkin on saanut paremman hinnan. Totta. Ruis on työläämpi puinnin osalta. Mikä myös vaikuttaa viljelyintoon. Ja juuri sen takia sitä ei pahemmin viljellä ja lisäksi vielä alhaisen hinnan johdosta.

Äänestä

Mutta kun kauppa ja isot myllyt tuo ulkomaista ruista jotta sillä pidetään kotimaan hinta alhaalla.

Osta luomuruisleipää tai lähi/pienleipomon leipää, voithan sinäkin ostaa ruisjauhoja suoraan (lähi)myllyltä joka käyttää kotimaista ruista ja tehdä leivän itte..

Tuossa justiinsa jauhoin omalla kotitarvemyllyllä puurorukiit.. :)

Äänestä

hintaan lisää niin tuetonta kotimaista ruista tulisi yli omankin tarpeen, mieti sitä.

Äänestä

nykyinen huono laatu.
Ei enää tahdo kelvata leipomoille, edes ilmaiseksi.

Äänestä
  • ruis on huippulaatuista, verrattuna tuonti rukiiseen laatu on kaikella lailla arveluttavaa.

    "Tuontiviljasta löytyy useiden torjunta-aineiden jäämiä
    Tuontiviljasta löytyy usein glyfosaattijäämiä, koska monissa maissa leipäviljaa saa ruiskuttaa. Suomessa se on kielletty. Kotimainen vilja on torjunta-ainejäämiltään selvästi puhtaampaa kuin tuontivilja. Tullilaboratorio löysi viime vuonna tuontiviljasta muun muassa rikkakasvien torjunta- aineena käytettävää glyfosaattia, useita hyönteisten torjunta-aineita sekä korrenvahvistajana tunnettua klormekvattia.
    Yksikään näyte ei sisältänyt jäämiä yli EU:n salliman enimmäisrajan.
    Tullilaboratorio tutki viime vuonna yhdeksän ruislastia, tutkimuspäällikkö Kalevi Siivinen kertoo. Ruis oli tuotu etupäässä Saksasta ja Puolasta.Jäämiä hyönteisten kaasutuksista Näytteistä löytyi jäämiä kaikkiaan kolmesta hyönteisten torjunta-aineesta, joilla viljaa kaasutetaan siiloissa. Pi rimifossi-metyyliä havaittiin neljästä näytteestä, fosforivetyä yhdestä ja malationia samoin yhdestä näytteestä.
    Korrenvahvistajan käyttö on yleistä ja sen annostus näyttää jättävän pieniä jäämiä tuontirukiiseen lähes poikkeuksetta. Glyfosaattijäämiä ei edellisvuodesta poiketen löytynyt tuontirukiista lainkaan. Tulos on yllättävä, sillä vuonna 2004 glyfosaattia löytyi joka toisesta näytteestä. Kotimainen ruis
    oli kyseisenä vuonna täysin puhdasta glyfosaatista. Määräykset maittain erilaisia Glyfosaattia ei saa Suomessa ruiskuttaa kasvavaan leipäviljaan kuten monissa Keski-Euroopan maissa. Puintia edeltävä ajankohta on otollinen aika torjua juolavehnää, ylitarkastaja Reijo Vanhanen Kasvintuotannon tarkastuskeskuksesta toteaa. Näytteissä ilmenevä vaihtelu voi johtua luonnollisista syistä. ”Jos juolavehnän torjunta on onnistunut hyvin, sitä ei seuraavana vuonna tarvitse tehdä.” Glyfosaattia käytetään Keski-Euroopassa Suomesta poiketen myös viljan pakkotuleennuttamiseen. Ruiskutus ennen puintia pysäyttää viljakasvin elintoiminnot ja varmistaa tasaisen kuivumisen. Suomessa vastaava lopputulos saadaan aikaan kuivureilla. Glyfosaattijäämien vaihtelu voi Vanhasen mukaan johtua myös kasvukausien eroista sekä tuontierien alkuperän vaihtelusta.
    Tuontivehnästä löydettiin glyfosaattijäämiä edellisen vuoden tapaan. Osuus tutkituista näytteistä oli nyt 66 prosenttia, kun se edellisvuonna oli 74 prosenttia. Parista
    näytteestä löytyi myös fosforivetyä. Tutkittu vehnä oli peräisin yhtä Ruotsin erää lukuunottamatta Kazastanista. Kotimaassa jäämät vähäisiä
    Kotimaisen viljan torjunta-ainejäämiä on tutkittu viimeksi vuonna 2004, jolloin näytteitä otettiin kaikista leipäviljoista yhteensä 29 kappaletta. Glyfosaattia löytyi pieni määrä
    vain yhdestä vehnänäytteestä. Mitään jälkiä hyönteiskaasutuksista ei kotimaisessa viljassa ole. Se sisälsi vain korrenvahvistajan jäämiä neljäsosassa näytteitä. Tuontiviljan käyttö on tutkimuspäällikkö Kalevi Siivisen mukaan turvallista, sillä torjunta-aineiden jäämät ovat pysytelleet kaukana sallituista rajoista. Vaikka hyönteisten
    kaasutusaineet ovat suurina annoksina ihmiselle myrkyllisiä, esimerkiksi pirimifossi-metyyliä löytyi enimmilläänkin määrä, joka vastasi kymmenesosaa sallitusta.
    ”Viljaa syödään paljon ja siksi kaiken pitää olla kunnossa”, Siivinen toteaa.
    Epävarmuuden
    harmaa alue
    Ylitarkastaja Lars Nylynd sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskuksesta vahvistaa, ettei vähäisistä jäämistä ole normaalikulutuksessa terveydellistä haittaa. Turvarajat
    on EU:ssa asetettu niin korkealle, ettei tuontiviljan suurkuluttajankaan tarvitse huolestua.
    Epävarmuuden siemen piilee siinä, miten erilaiset torjunta-aineet yhdessä vaikuttavat terveyteen. Tätä ei ole Nylyndin mukaan tutkittu. ”Siinä on jonkinlainen harmaa alue.”
    Osa kuluttajista pyrkiikin varovaisuusperiaatteella vähentämään ruokavalion kemikaaliannostusta suosimalla luomua ja kotimaista tuotantoa.
    TARJA HALLA"

    Äänestä


Tiesittekö että ruis on muualla maailmassa lähinnä rehua ja niitä rehuksi vähän turhan hyviä eriä ne meille tänne myyvät. Meiltä taas myydään loistavasti leipäviljaksi kelpaavaa kauraa ulkomaille hevosten rehuksi.

Syödään kaurat ihan kiusalla itse.

Äänestä

Juu,Puolalaiset kuivaa roudarilla max.5e/tn pellossa,suomessa öljyllä 25-45e/tn koska suomessa roudari "ei sallittu". Puolassa ja Saksassa hybridi rukiin sadot 7-9 tn/ha ,täällä viime vuonna keskisato 2800 kg /ha ja huonommat tuet. Täällä maksetaan viljelijälle 100-120 e/tn myllyllä.Ulkolainen ruis avenalla 130e/tn ja myllyllä ehkä 140-160e/tn,eli joku ei vaan viitti maksaa.Minun puolesta näillä hinnoilla syökää ulkolaista paskaa,ennen pellot kesannolle. Eviran pykälissä muuten viljoissa saa olla glyfosaattia 10 mg/kg.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katainen kansa kirjoitti:

Olen kuullut että Suomalainen viljelijä ei kykene enää toimittamaan myllyille niiden tarvitsemaa ruista .onkohan mennyt paremmin niinku piha piiri puuhasteluksi ja lankettien täyttämiseksi rupee muistuttamaan ämmien touhua Ruis kait on työläämpi osaamista vaativa kasvi Kyllä lapsille pitää löytyä leipä jauhot omasta takaa . Selittämättä selvä asia Puolalaiset ruis palat syököön puolalaiset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu