Käytin n. 1,5 vuoden ajan hormonikorvaushoitoa; ensin 4 kk tablettimuotoisena ja sen jälkeen mietona laastarina. Tabletit olivat vahvoja estrogeenipitoisuudeltaan, mutta sen aikana ei ollut kuin erittäin niukkaa tyhjennysvuotoa. Laastareiden aikana tyhjennysvuoto jäi kokonaan pois, vaikka pidin taukoa progesteronijaksoissa jopa puoli vuottakin. Eli kohdun limakalvo ei kasvanut estrogeenilisästä huolimatta yhtään.
Hämmästyttävintä oli, että karvoitus katosi lähes kokonaan (alapää, sääret, kainalot). Lopetin hoidon muutama kk sitten ja kas, tuli jonkin ajan kuluttua yhdet ihan oikeat kuukautiset ja karvat alkoivat kasvaa takaisin.
Onko tuo ihan tavallista, että korvaushoito hävittää sekä karvat, että ne vähätkin kuukautisvuodot mitä ilman hoitoa saattaa olla?
Hämmästyttävintä oli, että karvoitus katosi lähes kokonaan (alapää, sääret, kainalot). Lopetin hoidon muutama kk sitten ja kas, tuli jonkin ajan kuluttua yhdet ihan oikeat kuukautiset ja karvat alkoivat kasvaa takaisin.
Onko tuo ihan tavallista, että korvaushoito hävittää sekä karvat, että ne vähätkin kuukautisvuodot mitä ilman hoitoa saattaa olla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nostan tämän aiheen koska olen itsekin huomannut samaa. Ei millään tule enää kunnollisia kuukautisia, vaikka progeg. hoitoa kuukausittain. Myöskins sama juttu noiden säärikarvojen kanssa. Osaisiko joku selittää tätä ilmiötä? Onko hormonitasapaino sittenkin sekaisin vaikka molempia hormoneja saadaan korvauksena?
Multakin sääri karvat kadonneet kokonaan ,mutta eipähän enää tarvi niitä ajella;)
Mulla estrogeenin lopetuksesta nyt jo n. 5 kk ja karvat on kasvaneet takaisin kainaloihin ja alaosastoon, säärikarvojakin on alkanut tulla jonkun verran.
En ole kyllä mitään selitystä keksinyt tuolle että miksi hormonikorvaushoito ne hävitti. Muutenkin olo on parempi kun en käytä mitään. Kuukautisia ei kyllä ole ollut yli kolmeen kuukauteen, mutta silti en halua palata takaisin hormoneihin.
Miten käy hiuksien? Lähteekö loputkin?
Minun hiuksiini estrogeeni ei vaikuttanut muuten, kuin että ne kuivuivat. Eli hiukset ei sentään lähteneet päästä. Nyt estrogeenin lopettamisen jälkeen hiukset ovat palautuneet kosteammiksi.
Olisikohan sinulla testosteronia hiukan keskimääräistä enemmän. Estrogeenihoito kumosi sen vaikutusta ja kun se lopetettiin, testosteroni alkoi vaikuttaa enemmän. Tästä on seurauksena karvankasvun lisääntyminen ja ehkäpä libidon lisääntymisen myötä parempi olokin. Minullakin estrogeeni on heikentänyt karvankasvua, mutta olen vain tyytyväinen tilanteeseen. Ei tarvitse suristella epilaattorilla kuin joskus kainaloita.