Heinäkuussa Meksikoon?

yo

Kannattaako Meksikoon mennä heinäkuussa, millaiset on kelit, meret jne.? Lennot olisi Cancuniin mutta haluttaisi rauhallisempaan paikkaan, jossa on HYVIÄ snorklauspaikkoja. Mikä olisi suositeltavin?

3

1025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poco Loco

      Kelit voi olla aika vaihtelevat. kesäkuukausina on kyllä varmasti lämmin mutta niitä hurrikaaneja tai kovia trooppisiamyrskyjäkin voi esiintyä. Rauhallisempia paikkoja on siinä lähellä useampiaki esim. Isla mujeres, Puerto morelos, Cozumel, Tulum ja Isla Holbox. Cozumelilla snorklaus on ihan huippuluokkaa, mutta hintataso on ehkä jiukan korkeampi, joka varmaan johtuu siitä että karibian risteilyt pysähtyy siellä. Isla holboxilla pääsee muistaakseni juuri tuohon aikaan näkemään valashaita.

    • Chaparrita

      on sadekautta Meksikossa. Hikisen kuumaa ja hyvällä tuurilla ilta/yösateita. Huonolla tuurilla trooppinen myrsky tai hurrikaani jolloin sadetta riittää jopa monta päivää putkeen.

      • 40

        Olimme viime heinäkuussa kaksi viikkoa Playa del Carmenissa.
        Yhtenäkään päivänä ei päivälämpötila jäänyt alle 40 asteen, merivesi oli yli 30 asteista ja aurinko paistoi. Sadekuuroja oli ollut muutamana yönä, koska asfaltti oli aamulla märkää. Helle vei voimia, mutta olimme tietoisesti löhölomalla emmekä kärsineet;)
        Tuo sateettomuus saattoi olla hyvää tuuria,mutta satoi tai paistoi,lämmintä riittää,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. 122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe