Apua viittauksiin!

Teen opinnäytetyötä jonka sisältö on pääasiassa melko teknistä ja ns. yleistietoa. Aihe on tietojenkäsittelyyn liittyvä.

Työssäni ei siis ole paljonkaan varsinaisia mielipiteitä vaan teoriaosuus pohjautuu alalla yleisesti olevaan tietoon. Miten siis viittaan tietoon, joka on kerrottu samoin jokaikisessä tietoteknisessä opuksessa, joita olen lähteinä käyttänyt? Vai tarvitseeko edes viitata? Riittääkö lähdeluettelo lopussa?
51267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Viittaa johonkin niistä, vaikka mielestäsi parhaimpaan. Viitteeseen voi laittaa sanan esim. tai ks. esim. jolloin lukija tietää että samasta asiasta on kirjoittanut muitakin. Aivan yksinkertaisiin, yleisesti tunnettuihin asioihin ei tarvitse laittaa viitettä mutta muuten kyllä kannattaa. Olen ainakin niin usein kuullut opiskelijoiden töiden arvioinnissa kysyttävän että mistäs olet tämän tiedon saanut...eli hyvään tapaan kuuluu mainita lähde.

Äänestä

Niin tuli vielä mieleen että en toki tunne tekniikan alaa ja sen käytäntöjä. Eli ei kannata purematta niellä mun neuvoja...kysy myös opiskelukavereiltasi.

Äänestä

Kyllä lähdeviitteet pitää olla reilusti näkyvissä myös tekstissä, pelkkä lähdeluettelo ei riitä. Ei ainakaan ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen opinnäytteissä.

Jos samat asiat on monessa eri lähteessä, niin valitset niistä lähteistä muutaman jotka mielestäsi ovat jollakin kriteer(e)illä ne parhaat. "Teoriaosuudessasi" referoit noita lähteitä (suoria lainauksia kannattaa yrittää välttää, niitä ei saa ainakaan olla liikaa) ja voit laittaa jonkin verran omaakin pohdintaa, myös kritiikki on aina tervetullutta, jos se vain on perusteltua.

Äänestä
  • neuvot tuli tarpeeseen :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avuton kirjoitti:

Teen opinnäytetyötä jonka sisältö on pääasiassa melko teknistä ja ns. yleistietoa. Aihe on tietojenkäsittelyyn liittyvä.

Työssäni ei siis ole paljonkaan varsinaisia mielipiteitä vaan teoriaosuus pohjautuu alalla yleisesti olevaan tietoon. Miten siis viittaan tietoon, joka on kerrottu samoin jokaikisessä tietoteknisessä opuksessa, joita olen lähteinä käyttänyt? Vai tarvitseeko edes viitata? Riittääkö lähdeluettelo lopussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu