yamaha yfz450 -08 mönkijä! kesän päristelin menemään ja naureskelin.oli mukavaa...Eräs kaunis pakkas aamu n.-15 menin talliin ja starttasin käyntii JA saman tien alkoi putken alku käyrä kuumentua ja hehkua omasta mielestäni ainakin aivan liian punaisena(normaalia)? ajattelin että nyt ei oo kaikki kunnossa, sammutin mönkijän(mielikuvitus lähti laukkaamaan)..mistä tämä johtuu?onko vaarallista?mitä tehdä?
Tiukka kysymys "viisaimmille"
_G-
3355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
väärästä seoksesta,laihasta ja/tai väärästä sytytysajoituksesta.koska ja kuka on tehnyt kyseiseen laitteeseen huollot ? annas kun arvaa,huoltoja ei ole tehty ollenkaan,olinko oikeasssa ?
öljyt on vaihettu kerran. itse olen n.15h ajanut..joku puhui että saattaisi myös johtua vakio putken kuristuksista jotka on EU direktiivin mukaisen eli tiukat. Mutta kesällä en tälläistä kyllä hoksannut..
kuten mönkijät aina. Normaalilta tuo minusta kuulostaa, kyllähän moottorin aina kuuluu hehkua tulipunaisena, eihän se muuten ole peli eikä mikään.. Suosittelisin antamaan kunnolla kaasua, jotta putkisto kuumenee ja sulaa oikeaan muotoonsa.