Meille sorretuille intellektuelleille internet on taivaan lahja. Minulla ei ollut vuosikausiin foorumia suomettuneessa Suomessa, koska avoimesti vastustin Neuvostoliiton mätää sosialismia. Lisäksi uskonnolliset mielipiteeni olivat epäsovinnaisia. Oikeata kiristinuskoa mielestäni, mutteivät vallitsevan konsensuksen mukaisia. Minulla ei sananvapautta ollut muutakuin Suomi-Albania- seuran lehdessä niinkuin kerran kapakassa naureskelimme.
Nyt on foorumia! Ja kylläpä olen sitä käyttänytkin, kotisivut: www.angelfire.com/journal2/o_santavuori ja lukemattomia keksustelupalstoja löytyy!
Haittapuoli internetissä on tietysti se, että vapaus vaatii vastuuta, ja kuka sen vastuun sitten kantaa täällä? No, sheriffit ja poliisi, maan lakien mukaan; tässä on paljon kehittämistä lainsäädännössä ja poliisien resursseissa.
Ihana internet
2
367
Vastaukset
- ei toinen.
bolsheviikki...
Minäkö bolsheviikki? Se on menneisyyttä.
Pitäisikö bolsheviikeillä olla sananvapaus? Miksei sanojen tasolla. Natseilta, fasisteilta ja rasisteilta minun puolesta voitaisiin sananvapaus ottaa pois, mutta täytyyhän näiden kaikkien kanssa kuitenkin voida vapaasti keskustella. Olen kyllä huomannut sen melko mahdottomaksi, siirrytään heti asiattomuuksiin, herjaamiseen ja voimankäytöllä uhkailuun.
Joissakin maissa on kriminalisoitu sellaiset mielipiteet, ettei holocaustia muka ollut. Sitä voitaisiin harkita.
Olli S.
www.angelfire.com/journal2/o_santavuori
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1932444
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,921734Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1861508Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141415Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2481239Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441164- 431030
- 98929
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan51857- 85855