Ihana internet

Meille sorretuille intellektuelleille internet on taivaan lahja. Minulla ei ollut vuosikausiin foorumia suomettuneessa Suomessa, koska avoimesti vastustin Neuvostoliiton mätää sosialismia. Lisäksi uskonnolliset mielipiteeni olivat epäsovinnaisia. Oikeata kiristinuskoa mielestäni, mutteivät vallitsevan konsensuksen mukaisia. Minulla ei sananvapautta ollut muutakuin Suomi-Albania- seuran lehdessä niinkuin kerran kapakassa naureskelimme.

Nyt on foorumia! Ja kylläpä olen sitä käyttänytkin, kotisivut: www.angelfire.com/journal2/o_santavuori ja lukemattomia keksustelupalstoja löytyy!

Haittapuoli internetissä on tietysti se, että vapaus vaatii vastuuta, ja kuka sen vastuun sitten kantaa täällä? No, sheriffit ja poliisi, maan lakien mukaan; tässä on paljon kehittämistä lainsäädännössä ja poliisien resursseissa.

2

410

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei toinen.

      bolsheviikki...

      • Minäkö bolsheviikki? Se on menneisyyttä.

        Pitäisikö bolsheviikeillä olla sananvapaus? Miksei sanojen tasolla. Natseilta, fasisteilta ja rasisteilta minun puolesta voitaisiin sananvapaus ottaa pois, mutta täytyyhän näiden kaikkien kanssa kuitenkin voida vapaasti keskustella. Olen kyllä huomannut sen melko mahdottomaksi, siirrytään heti asiattomuuksiin, herjaamiseen ja voimankäytöllä uhkailuun.

        Joissakin maissa on kriminalisoitu sellaiset mielipiteet, ettei holocaustia muka ollut. Sitä voitaisiin harkita.

        Olli S.
        www.angelfire.com/journal2/o_santavuori


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2106
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1373
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1025
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      225
      984
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. 95
      843
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      734
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      731
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      717
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      91
      680
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 45
      620
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe