Ei ateistien ja uskovaisten edes kannata puhua henkimaailman asioista kun niistä ollaan niin eri mieltä ja aina joku suuttuu kun asioista sitten puhutaan. Yleisesti ottaen ateistit ja uskovaiset ottavat taikauskon vähän liian tosissaan. Maagit, shamaanit, ennustajat, näkijät ja päpit pitäköön lättynsä kiinni jos eivät halua kuin yksipuoleisesti paasata omista näkemyksistään. Yrittäkää edes käyttäytyä inhimillisesti.
Taikauskovaiset
sivusta seuraaja
5599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi uskovaisten on aina yritettetävä käännyttää muita. Onko se joku alitajuinen juttu, vissiin.
Samalla tavalla skeptisetkin voisivat pitää lättynsä kiinni, ellei heilä ole muuta tekemistä, kuin paasata omista näkemyksistään. Yhteispeli toimii, kun kummatkin tekevät samoin.
Sinäkin tyrkytät juuri nyt uskoasi meille mitenkä meidän toisten pitää käyttäytyä; "Ei ateistien ja uskovaisten edes kannata puhua henkimaailman asioista kun niistä ollaan niin eri mieltä" Eikö sekin ole sinun ja vain sinun näkemyksesi miten juuri sinun sanaan pitäisi uskoa. - Minä olen eri mieltä, asiosta pitää jutella, muuten keskutelu kuolee jos kaikki on samaa mieltä. Silloin saisi sanoa näkemiin koko suomi24 keskusteluille!
Eri mielipiteet rikstaa keskustelua kun pysyy aisojen sisällä.
Sinäkin tyrkytät omaa näkemystäsi juuri nyt "Minä olen eri mieltä, asiosta pitää jutella, muuten keskutelu kuolee jos kaikki on samaa mieltä".