Onko järkeä viedä jo toistakymmentä vuotta vanhaa Carina II:sta merkkihuoltoon? Mietin, että ehkä silloin jos haluaisin vaihdattaa jakopäänhihnan, mutta entä muutoin? Sen hihnan kun saa vaihdatettua erikseenkin eikä kai maksa sen enempää kuin huollon yhteydessä.
Ja jos vien muualle luotettavaksi kehuttuun pikkuhuoltoon, niin kannattaako hankkia etukäteen alkuperäisiä osia (öljynsuodatin, sytytystulpat, ilmansuodatin ja muuta sellaista) vai voiko luottaa pikkuhuollon tarvikevalikoimaan?
Kokemuksia?
Ja jos vien muualle luotettavaksi kehuttuun pikkuhuoltoon, niin kannattaako hankkia etukäteen alkuperäisiä osia (öljynsuodatin, sytytystulpat, ilmansuodatin ja muuta sellaista) vai voiko luottaa pikkuhuollon tarvikevalikoimaan?
Kokemuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos viet omat öljyt mukana, kun viet merkkihuoltoon, pysyy lasku usein kohtuuden rajoissa. Merkkihuollossa ovat myös keskittyneet huoltamaan kyseistä merkkiä ja havaitsevat uhkaavat (tyyppi)viat paremmin.
Toisaalta, jos löytyy joku paja, jonka työn laatu tunnetaan hyväksi, miksei sitä käyttäisi. Itselläni oli pitkään -86 Corolla, josta luovuin vasta 2,5 vuotta sitten. Öljynvaihdot ja muut pikkuhommat ja tarkastukset tein itse. Muun vaativamman teetätin tutulla hyväksi havaitulla pajalla, jonne taksikuskitkin veivät uudehkoja autojaan huoltoon. Pyynnöstä he käyttivät alkuperäisosia ja tilasivat ne maahantuojalta sisäänostohintaan. Ei siis tarvinnut viedä omia osia. Hyvin kesti auto ja pito oli erittäin halpaa.
Kokemuksia löytyy myös kehnoista pajoista, joten ole tarkkana. Jos aiot pitää autoasi pidempään, niin katso mihin viet.
Kiitos vastauksista. Minua lähin paja on kuulemma poliisienkin käyttämä, kun se on näppärästi poliisiaseman lähellä eli voipi olla hyvä valinta. Eli teenkin niin että hankin öljyt sekä tarvittavia alkuperäisosia (öljynsuodatin yms.) valmiiksi ja käytän siellä.
Kun takuu on voimassa niin käytän merkkihuollossa ja vain takuun takia.Muuten teen itse kaikki korjuut mitkä suinkin pystyn.Ei nämä kaikki merkkihuoltajatkaan ole niin vakuuttavia.Edellisen auton ku hankin niin myyjä kustansi huollon ku oli ajankohtainen.Vaikka oli kuin merkkihuolto niin ei oikein minua vakuuttanu.Huollossa meni tuplat aikaa mitä sovittiin kun olin jo lähdössä niin hoksasi et tulpat oli jäänyt vaihtamatta.Kotia kohti ajellessa välillä kuului epämääräistä kolinaa moottoritilasta,kotia päästyäni tutkin ja kokoilmansuodatin koteloineen oli irti eli kaikki ruuvit kiristämättä.Mut minun rahojani ei tämä liike enää ole saanu.
Jakohinhan vaihto on kyllä ainut työ jonka merkkihuollossa teetän autolleni. Muuten käytän tutulla pajalla, jossa minut ja autoni tunnetaan 14 vuoden ajalta. Hyvää työtä tekee kohtuuhintaan. Öljynvaihdon teetän keväisin ja syksyisin tai jos edellisestä vaihdosta on kulunut yli 10.000 kilometriä. Autossani on aina käytetty täyssynteettistä Mobil 1 Rally Formula öljyä ja hyvälaatuisia tarvikeosia. En minä sinne tosiaankaan mitään alkuperäisosia kanna mukana, vaan luotan siihen että korjaamolla on täysin riittävä osavalikoima. Kokemukset siis erittäin hyviä.
PS. Auto on kyllä Opel Kadett 1,3S '89, mutta eivätköhän nämä neuvot päde muunkin merkkisiin autoihin, sillä sitähän sanotaan että kaikista autoista tulee vanhana Opeleita...