yhteinen asunto

hermoille käy

olemme eronneet vajaa vuosi sitten ja yhdessä omistamamme osake, jossa ex-puolisoni asuu, on myynnissä, mutta ei vaan mene kaupaksi. Kuinka kauan tässä pitää odottaa, että saisin omani siitä pois, jos toinen ei pysty maksamaan minulle osuuttani eikä asuntoa saa myytyä? Voiko esim. oikeusteitse pakottaa exän maksamaan?

3

547

Äänestä

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole totta

      Jos hinta pyyntö on epärealinen ( liian korkea) niin silloin mikään ei mene kaupaksi, kun hinta on riittävn halpa kaikki menee kaupaksi, muutamalla heikko työllisyysalueilla on kunta myynnty osketaloja jopa muutamalla eurolla koko talo ( putkiremontti oli tulossa) joten kaikki kelpaa...Mutta usein se ongelma on näin laskusuhdanteessa alkuperäinen ostos on ollut ylihintainen ja ylilainoitettu jolloin myös pyyntihinta ei vastaa nykyistä alueellista hintaa jolloin kauppa ei käy. Tipukkaa hintaa alas ja katsokaa miten käy, kiinteistövälittäjältäkin saa tietoa mikä on tämän päivän käypähinta siitä osakkeesta ja kannattaa miettiä pitäisikö välitysliikettä kenties vaihtaa

      Jos kerran osake on myynnissä mutta kukaan ei halua ostaa niin voiko laki pakottaa toisenen ostamaa?

      No ei todellakaan, kenenkään ei ole pakko ostaa mitään mitä ei halua. Mutta omasta puolikkaasta voi pyytää alueenseen ja asunnon kunto huomioiden käypää vuokraa ( siis 50 % norm vuokrasta) koska se ken omistaa maksaa myös kulunsa siltä osin kun omistaa. Omistaminen ja asuminen on siis kaksi eri asiaa.

      Ehkä tuo vuokran periminen laittaisi edes yhden ostajan liikkeelle ( ex)


      Sama kun kysyisin : Mun auto on romu eikä kukaan sitä suostu ostamaan voisiko oikeus velvoittaa naapurin sen ostamaan minun pyytämällä hinnalla.

      • ...

        no tänään jatkoimme myyntisopimusta vielä muutamaksi kuukaudeksi eteenpäin ja tietenkin hintaa piti laskea, jospa kevättä kohti asuntokauppakin vilkastuisi.Ei suostu ex lunastamaan sitä itselleen, vi..li vaan ,että on mulla kiire saada rahaa...että semmoinen tapaus, toivottavasti menee kaupaksi.


      • huhhelivei
        ... kirjoitti:

        no tänään jatkoimme myyntisopimusta vielä muutamaksi kuukaudeksi eteenpäin ja tietenkin hintaa piti laskea, jospa kevättä kohti asuntokauppakin vilkastuisi.Ei suostu ex lunastamaan sitä itselleen, vi..li vaan ,että on mulla kiire saada rahaa...että semmoinen tapaus, toivottavasti menee kaupaksi.

        Vaikuttaa siltä, että exän intressi on asua ja pitää hintapyyntö korkeana, että kauppaa ei ole syntynyt ja sinä olet vaan seuraillut saamattomana exäsi touhuilua. Tarjousten pyytämisen ja todellisen kaupanteon halu saattaa löytyä kun lähestyt asiaa lain keinoilla yhteisomistuksen purkamisena.
        Otappa puheeksi, että olet tekemässä hakemusta käräjäoikeudelle uskotunmiehen määräämiseksi yhteisomistuksen purkamista varten. Kulut asunnon myynnistä otetaan päältä ennen hinnan tasaamista, eli myös exä maksaa osuutensa kuluista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      813
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      41
      786
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      758
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      723
    6. 50
      626
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      587
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      59
      582
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      546
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      498
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      475
    14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      462
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      29
      444
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      410
    18. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      409
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      54
      404
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    Aihe