kaksi rouvaa vastaamassa kelalta. he lopettivat vastaamisen, kun tuli joitain moitteita. heitä kaipaan asianmukaisin neuvoin tänne takaisin!!!!!!!!!
täällä oli
aiemmin
2272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kelan sivuilla on mahdollista lähettää sähköpostia Kelaan mikäli on jotain kysyttäväää. He vastaavat viestiin parissa päivässä. Itse kysyin äsken erästä asiaa ja sain asianmukaisen vastauksen kysymykseeni. Kokeile samaa.
Olen joskus kysynyt työvoimatoimistolta eräästä asiasta, että voinko tehdä näin ja näin ja näin, ja mitä tapahtuu _jos_ teen näin ja näin ja näin.
Minulta on kysytty, joko olet mennyt näin tekemään. Olen vastannut, että en ole vaan tässä nyt tiedustelen mahdollisuuksia ja vaikutuksia, _jos_ teen näin ja...
Ovat tulkinneet vastaukseni niin, että "kyllä se varmasti on jo nyt näin tehnyt" ja panneet päivärahat poikki. Suurella vaivalla olen saanut todistetuksi, että tekivät päivärahakatkaisun väärin perustein.
Tämä nyt koski työvoimatoimistoa, mutta oletan että kannattaa olla varovainen kaikkien virastojen kanssa, missä vain jotenkin on rahasta kysymys.
Eli siis vain nimettömänä kannattaa kysyä. Muuten saa valmistautua siihen, että päivärahan maksu katkaistaan. Mutta vastaavatko nimettömälle kysyjälle?