Merikoulu

Terve!

Mikähän näistä suomen merikouluista olisi paras, Turku, Kotka vai Rauma? Mitä huonoja/hyviä puolia kouluissa? Mites asuntolat? En ole mistään näistä kaupungeista kotoisin, joten asuminen asuntolassa välttämätöntä. Kuinka monen hengen huoneita? Huoneissa suihku, jääkaappi...? jne.

Kertokaahan nyt kokemuksianne, ja varsinkin noista asuntoloista kaipais juttua kun ei oikeen missään oo. Ehkä Kotkan koulu päällimmäisen mielessä koska olisi lähimpänä.

Kiitos!
226604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

rauma on paras muuta en tiedä

Äänestä

Kiinnostais noista kouluista tietää, että onko hyötyä omistaa läppäri vai saako koululta käyttöön tms. Jos sitä opiskelussa pystyy hyödyntämään tulee varmaan ostettua hiukan laadukkaampi läppäri kun mitä koulut jakaa. Itselläkin matkaa niin paljon, että muuttaminen / asuntola mielessä, mahtaako kotkassa olla asuntola ja miten vaikee päästä?

Äänestä

Kotka on ehdoton ykkönen. Sen kertoo jo se että ne jotka eivät pärjää Kotkassa hakevat kesken opintojen Raumalle.
Kotkassa on kaikki tarpeellinen.

Äänestä
  • Raumalla: rauma on se juorujen kaupunki josta on juoruttu mutta muuten kiva kaupunki, suosittelen.
    Koulutus on hyvaa, asuntolat ovat ihan ok luokkaa.. itse viihdyin kylla.
    jengi on rentoa yleensa ja opettajat mukavia. Asuntolan omistajat ovat jannaa sakkia.
    Asuntolat on sillee et jaat sen kampan 3ihmisen kanssa, yhteinen suihku ja keittio ja olohuone joissakin. TVkin loytyy.. Nettimahdollisuus, ja niin .. jos en vaarin ole ymmartany nin asuntolalla on koneita (yhteisissa tiloissa silleen kierosti) mutta kannattaa se omalappari raahata sinne. Ja mokkula ..
    Rauma on mun ehdotonsuosikki! :)

    Äänestä

Itse olen käynyt "merikoulun" Raumalla, paikkanahan tuo Rauma ei mikään kehuttava ole. Mutta kouluna en menisi moittimaan... Huonona puolena voisin sanoa, että tiedotus ei aina pelaa, mutta kyl sen kans pärjää...

Asuntola löytyy, joko 2 hengen soluasunto tai 4 hengen... 2 hengen kämppiä ei ole kun muutama ja ne saa yleensä 3 vuoden opiskelijat... Soluissa 2 huonetta suihku,vessa. Keittiössä jääkaappi ja liesi, mikro, kahvinkeitin.

Asuntolassa pärjää hyvin jossei ensimmäisenä iltana tuu äitiä ikävä, ja osaa laittaa ruokaa yms. Yleensähän tuola on rauhallista, mutta välillä sattuu ja tapahtuu kaikenlaista. Kyllä itse ehkä suosittelisin Raumaa ainakin enemmän harjoittelupaikkoja kuin Kotkassa.

Ja jos sen takia meinaa lähteä merikouluun et siellä vaan ryypätään niin heikoilla hangilla ollaan!

Äänestä
  • Siis eiku 1vuoden opiskelijat voi saada 2hlö asuntolaa ja voiko kämppikseksi tulla vastakkaisesta sukupuolesta ?

    Äänestä

Rauma on ehdoton ykköne!! joo moi mä asun siel :) paitsi et tää o kyl aika helveti pieni verrattun esim johonki hesaa tai johonki :D ite oon asunu joskus lahdes mut raumalt mä ole silti kotoisi :D haha poikkesi taas vähä aiheest :D

Äänestä

Raumalla ainaki koulutus oli muutama vuosi sitten huonossa kantimissa kun opetttajat oli jotain juoppoja tai ei muuten ollu pärjänny oikeessa työelämässä. asuntolassa oli taas olot ihan mukavat ainakin kun miettii että se on täysin ilmasta

Äänestä
  • nii ja jos kotkas on isoin koululaiva ni raumalla onki 2 tai ainaki oli sillon ku sielä viimeks olin

    Äänestä

No ei ole enää Raumallakaan kahta laivaa. Ja itse asiassa se yksikin mikä on, jaetaan ammattiopiston opiskelijoiden kanssa. Toisaalta näin toimitaan myös Kotkassa. Oma laiva koululle on vain yksinkertaisesti kannattamaton sijoitus.

Kotkassa ei ainakaan nykyään ole mitään ilmaisia asuntoja opiskelijoille. Voit toki vuokrata opiskelijasolun, mutta laittamalla hieman euroja päälle, saat keskustasta yksiönkin.

Turun koulusta voisi mainita, että se on ruotsinkielinen. Olen tosin kuullut, että kyllä siellä suomellakin pärjää, mutta en osaa sanoa, kuinka hyvin. Kotkassa opetus ei ole kovin hyvin organisoitua, mutta opettajat ovat persoonallisia ja asiantuntevia.

Äänestä
  • Mitä onko Kotkassa maksullinen asuntola?? Paljon mahtaa olla hintaa sinne hain nytten toivottavasti ei hirveen kallis ainakaan ole.. voikohan siel asuntolas olla sen koko kolme vuotta??

    Äänestä

  • Kotkassa on koululla oma asuntola.

    Äänestä

Tere!

Kotkan koulun asuntola "maksaa" 100€ eli siis vain nimellinen pantti. Pantin jälkeen asunto on ilmainen ja täysin kalustettu astioista lähtien. Asuntolaan pääsee helposti jos on alaikäinen ja on kirjoilla toisessa koupungissa. Miinuksena on vain että viikonloppuja siellä ei saa viettää paitsi jos olet täysi - ikäinen.

Äänestä

Rauman ammattikorkeakoulu on tällä hetkellä niin huonolla mallilla että en todellakaan suosittele. opettajapulaa ja opetuksen taso todella huono muutamia poikkeuksia lukuunottamatta

Äänestä

Olen opiskellut Kotkassa ja Raumalla. Kummastakin paikasta on vaikea keksiä mitään hyvää sanottavaa. Aikatauluja pimitetään, papereita kadotetaan (Kiitos Raumalla yhden opettajan...) Opetus on hidasta.

Sanoisin suoraan etten Suomen merikouluja voi suositella. Itse käynyt tutkintoja ulkomailla ja oli miellyttävä kokemus. Ei ollut helpointa mutta kannattavaa.

Saksa tai Irlanti, suuntaa sinne

Äänestä
  • Kummasti silti Suomestakin valmistuu ihmisiä alalle ja ovat maailmalla varsin arvostettuja. Nytkin Icon of the Seasin eka perämies on suomalainen nainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kummasti silti Suomestakin valmistuu ihmisiä alalle ja ovat maailmalla varsin arvostettuja. Nytkin Icon of the Seasin eka perämies on suomalainen nainen.

    Eihän se tarkoita että suomalainen perämies huono olisi jos koulut vain täysiä sirkuksia. Laivalla alkaa se AITO merikoulu

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Eihän se tarkoita että suomalainen perämies huono olisi jos koulut vain täysiä sirkuksia. Laivalla alkaa se AITO merikoulu

    Oletko käynyt edes peruskoulun?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Oletko käynyt edes peruskoulun?

    Käytkö vanhempiesi luona paskalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Käytkö vanhempiesi luona paskalla?

    Jatka sinä vaan vuokralla asumista, sillä omistusasuntoon et tule koskaan yltämään, etkä todennäköisesti edes ymmärrä pyrkiäkään. Laivarotan virkaa voisit yrittää.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Jatka sinä vaan vuokralla asumista, sillä omistusasuntoon et tule koskaan yltämään, etkä todennäköisesti edes ymmärrä pyrkiäkään. Laivarotan virkaa voisit yrittää.

    No huh huh

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kasper-121 kirjoitti:

Terve!

Mikähän näistä suomen merikouluista olisi paras, Turku, Kotka vai Rauma? Mitä huonoja/hyviä puolia kouluissa? Mites asuntolat? En ole mistään näistä kaupungeista kotoisin, joten asuminen asuntolassa välttämätöntä. Kuinka monen hengen huoneita? Huoneissa suihku, jääkaappi...? jne.

Kertokaahan nyt kokemuksianne, ja varsinkin noista asuntoloista kaipais juttua kun ei oikeen missään oo. Ehkä Kotkan koulu päällimmäisen mielessä koska olisi lähimpänä.

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu