Kaupan kasvu edistää maailmanlaajuista talouskasvua kaikkien eduksi ja antaa kuluttajille enemmän valinnanvaraa. Tuonnin ja paikallisen tuotannon välinen kilpailu alentaa hintoja ja parantaa laatua.
Vaikka kauppaa koskevat säännöt ovat monenvälisiä, kauppa sinänsä on kahdenvälistä – ostajien ja myyjien, viejien ja tuojien välistä.
Suomalaisten tuotteiden vientiin ulkomaille ja niiden kilpailukyvyn säilyttäminen on ensi arvoisen tärkeätä.
Tällä taataan kymmenille tuhansille suomalaisille työtä ja toimeentuloa. Eri aloilta. Jos yksi tuote loppuu on oltava ja keksittävä jotain uutta.. Ja nostettava tämä suomi lamasta ylös.
Monia asioita parantamalla ja tehostamalla.. saadaan aikaiseksi monia hyviä asioita paljon paremmin kuin mitä tähän asti tehdyt toimet antavat osoittaa.
Ulkomaan kauppa ja suomalainen vienti
12
364
Vastaukset
- ei toisten siivellä
kirjoituksesi johtolauseet on kopioitu sanasta sanaan täältä http://europa.eu/pol/comm/index_fi.htm
Miksi jaksat joka välissä mollata.. Minkä takia.. Mikä sulla on siinä syynä? Kerro hyvä ihminen ja jätä minut rauhaan.. Anna minun olla se ihminen joka olen.. mutta elä joka välissä herjaa minua.. Minä en jaksa tuommoista..
Minä en yksinkertaisesti jaksa sinun tekojasi
Minä jaksa.. tuommoista mollaamista mitä joka kerta teet.. Jos minulta unohtuu joku.. niin miksi mollata.. Minkä takia..Miksi????????????????????????????????????????????????
Mikä sut laittaa tuommoista tekemään?????????????????????????????????????????????
Mikä sut saa mollaamaan muita??????????????????????????? Mikä?????????????????????????????? Jos maailmassa ei kerran ole uusia asioita??????????????????????????????????????????????????????????- ei toisten siivellä
pirre-tyttö kirjoitti:
Miksi????????????????????????????????????????????????
Mikä sut laittaa tuommoista tekemään?????????????????????????????????????????????
Mikä sut saa mollaamaan muita??????????????????????????? Mikä?????????????????????????????? Jos maailmassa ei kerran ole uusia asioita??????????????????????????????????????????????????????????eipä tässä nyt ollut kysymys kenenkään mollaamisesta, vaan tosiasian toteamisesta.
Sattui osumaan silmiin tuttu teksti, jonka olin lukenut muualta. Toisten tekstien kopioiminen ja esittäminen ominaan on kyllä hyvien sääntöjen vastaista, jopa rikollista. ei toisten siivellä kirjoitti:
eipä tässä nyt ollut kysymys kenenkään mollaamisesta, vaan tosiasian toteamisesta.
Sattui osumaan silmiin tuttu teksti, jonka olin lukenut muualta. Toisten tekstien kopioiminen ja esittäminen ominaan on kyllä hyvien sääntöjen vastaista, jopa rikollista.Olet haukkunut minua täällä vaikka kuinka paljon.. miten rikollista se on.. Kysyn vain.. se se vasta rikollista touhua onkin..
Jos olet nähnyt teho-osastoja.. nähnyt sairaskohtauksia.. kokenut ihmisten kuolemia.. ymmärrät.. Mutta ethän sinä ymmärrä.. Sinä mollaat vuosia toista ihmistä kuten tuo Espoon Sellon surmaaja teki.. Lopulta jopa liversi toisen kanssa.. jotta sai hänet pauloihin.. ja pääsi toteuttamaan uhkauksensa.
Sellainen sinäkin olet.. Et mikään muu...Jos minulta unohtui joku.. olisit voinut laittaa tuossa on jäänyt pois linkki.. Ilman että mollaat toista sanomalla kirjoituksesi johtolauseet on kopioitu sanasta sanaan täältä http://europa.eu/pol/comm/index_fi.htm
Elikkä mun pitää korjata sun tekemä kirjoitus.. sanomalla näin.. Onko sinulta unohtunut linkki joka on seuraava? Olisit voinut laittaa kysymyksen.. mutta tuommoinen että sä laitat kirjoituksesi on kopio.. niin sinä yrität tuolla tehdä vain toiselle hallaa.. et mitään muuta..- ei toisten siivellä
pirre-tyttö kirjoitti:
Olet haukkunut minua täällä vaikka kuinka paljon.. miten rikollista se on.. Kysyn vain.. se se vasta rikollista touhua onkin..
Jos olet nähnyt teho-osastoja.. nähnyt sairaskohtauksia.. kokenut ihmisten kuolemia.. ymmärrät.. Mutta ethän sinä ymmärrä.. Sinä mollaat vuosia toista ihmistä kuten tuo Espoon Sellon surmaaja teki.. Lopulta jopa liversi toisen kanssa.. jotta sai hänet pauloihin.. ja pääsi toteuttamaan uhkauksensa.
Sellainen sinäkin olet.. Et mikään muu...Jos minulta unohtui joku.. olisit voinut laittaa tuossa on jäänyt pois linkki.. Ilman että mollaat toista sanomalla kirjoituksesi johtolauseet on kopioitu sanasta sanaan täältä http://europa.eu/pol/comm/index_fi.htm
Elikkä mun pitää korjata sun tekemä kirjoitus.. sanomalla näin.. Onko sinulta unohtunut linkki joka on seuraava? Olisit voinut laittaa kysymyksen.. mutta tuommoinen että sä laitat kirjoituksesi on kopio.. niin sinä yrität tuolla tehdä vain toiselle hallaa.. et mitään muuta..taisin osua johonkin räjähdysherkkään. Tuhlaat nyt energiaasi aivan turhaan minuun. En muistaakseni ole koskaan ennen vastannut mihinkään kirjoitukseesi, joten syytöksesi ovat täysin tuulesta temmattuja.
Tämä on viimeinen viestini tähän keskusteluun ja nikillesi, hyvää loppuelämää sinulle. - eräs naislukija
ei toisten siivellä kirjoitti:
taisin osua johonkin räjähdysherkkään. Tuhlaat nyt energiaasi aivan turhaan minuun. En muistaakseni ole koskaan ennen vastannut mihinkään kirjoitukseesi, joten syytöksesi ovat täysin tuulesta temmattuja.
Tämä on viimeinen viestini tähän keskusteluun ja nikillesi, hyvää loppuelämää sinulle.nahistelko ja takertuko lillukanvarsiin, virheitä sattuu jokaiselle ja aloitus on keskustelun arvoinen!
Mukavaa, riidatonta päivää kaikille ! eräs naislukija kirjoitti:
nahistelko ja takertuko lillukanvarsiin, virheitä sattuu jokaiselle ja aloitus on keskustelun arvoinen!
Mukavaa, riidatonta päivää kaikille !riidellä siitä ei kannata, mutta ammattikirjoittajana sanon, että lähteen mainitseminen kopiointitapauksissa olisi vähintäänkin hyvien tapojen mukaista. Ja näkeehän tuon heti, että se on kopio.
Teotwawki kirjoitti:
riidellä siitä ei kannata, mutta ammattikirjoittajana sanon, että lähteen mainitseminen kopiointitapauksissa olisi vähintäänkin hyvien tapojen mukaista. Ja näkeehän tuon heti, että se on kopio.
mistä löydän sun yhteystiedot.. Mä soittasin sulle?
pirre-tyttö kirjoitti:
mistä löydän sun yhteystiedot.. Mä soittasin sulle?
viestin galleriaani.
- Anonyymi
Vienti ns ok.Mutta siten ns Ivestoinit Suomeen.Kusettavat meitä oiken kunnolla
DATAKESKUSTET JÄÄNMURTAJA KAUPAT TÄYTTÄ PASKAA .ENSIN HIEMAN LÄMMITTÄÄ,KUN KUSET HOUSUISSA.NO HOUSUT KYLMENEE MUUTAMAN VUODEN KULUTTUA JA TAAS SUOMI MAKSAA.NO LISÄÄ KUSETTAJIEN INVESTOINTEJA Suomeen terve tuloa Meillä kympit kunnossa???? - Anonyymi
Kulutusyhteiskunta on perkeleestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847333Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346553Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431529- 1981250
