hikitahrat paidoista pois?

nuori mies

Moi!

Auttakaa nuorta miestä. Olen yrittänyt seuraavia tapoja saada hikitahrat lähtemään kauluspaidoista:

1. Pyykinpesu 40-60 astetta: EI TOIMI
2. Tahranpoistoaine, annoin vaikuttaa tunnin ja pesin sitten normaalisti: EI TOIMI
3. Liottaminen etikassa, kokeilin eri tapoja mm. liotin päivän etikan ja veden seoksessa 1:4, kastelin kainalot pelkkään etikkaan ja annoin vaikuttaa tunnin ennen pesua: EI TOIMI

Onko vielä joitain tapoja?

9

7476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jööran

      Ota tilkka tiineen mustalaisen kusta,sekoita se puoleen litraan rasvatonta piimää.Tällä kun sivelee jo lähtee tahrat.

      • nuori mies

        So Jööran unohdin sanoo, mut kokeilin myös tota vaihtoehtoa --> EI TOIMI.


    • laita sitä sappisaippuaa niihin tahroihin. Hiero oikein kunnolla. Anna vaikuttaa ainakin vuorokausi. Sitten koneeseen. Jos ei lähde niin taitaa olla sitten paidan osto. :)

      ps saa ainakin Prismoista ja luontaiskaupoista sekä palana että nesteenä. Halpaa ja riittää kauan. Poistaa melkeinpä kaikki tahrat mihin olen sitä kokeillut.

      katso tämäkin:
      http://www.nicehouse.fi/vaatehuo/keskustelu/nayta.php?id=1986

      • Kokeiltu on

        Olen samaa mieltä edellisen kanssa,sappisaippua on hyvää,lähtee useammat tahrat,
        Yksi keino on vielä : laita kosteaan kankaaseen Fairya,anna olla useampi tunti ja pese normaalisti,koneessa tai käsin.
        Tehoaa useimpiin tahroihin.


      • Manta-mummo
        Kokeiltu on kirjoitti:

        Olen samaa mieltä edellisen kanssa,sappisaippua on hyvää,lähtee useammat tahrat,
        Yksi keino on vielä : laita kosteaan kankaaseen Fairya,anna olla useampi tunti ja pese normaalisti,koneessa tai käsin.
        Tehoaa useimpiin tahroihin.

        Ei -perkele- Fairyä saa pesukoneeseen laittaa!!!
        Sehän kuplii yli ja kiipeää ohjainpaneeliin asti...


    • MircciZ

      Itse en ole saanut hiki-tahroja lähtemään noillakaan konsteilla. Sen sijaan olen panostanut apteekissa myytävään deodoranttiin nimeltä Absolut Torr. Oletko kokeillut sitä? Sitä laitetaan vain 1-2vkon välein kerran kainaloihin (käy myös kämmenten ja jalkapohjien hikoiluun) ja se maksaa n. 12 €. Tosin kestää sen puoli vuotta vähintään. Itse kokeilin kaikki normi-dödöt ja vaikka hiki ei haissut, niin kainalot oli jatkuvasti ihan märät. Monet ovat tuolla saaneet hikoilun loppumaan, mutta on joitakin hlöitä kellä tuokaan ei auta, koska hikoilu on niin voimakasta. Suosittelen kokeilemaan ja kannattaa kuivata kunnolla kainalot, koska aine kirvelee todella pahasti jos levittää yli tai on ajanut kainalokarvat lähiaikoina (sulla tosin sitä ongelmaa ei ole).

      Mä oon myös siskon vanhoja paitoja aikoinani saanut ja hänellä oli sama ongelma. Samantien jos kainalot hikosivat, niin koko paita alkoi haisemaan hielle, joten itse pidän niitä menetettyinä tapauksina... Toivottavasti saat parempia vastauksia, mut mä en enää lainkaan käytä tavallista dödöä, koska oon laskenut et jos maksan dödöstä n. 4 egeä purkki ja käytän sen 2kk:dessa, ni tuo apteekin dödö kestää mulla about 9kk:tta ja maksan siitä sen 12€ ni jään voitolle, en tarvi laittaa dödöä ku tosi harvoin ja vaattetkaan eivät mene piloille... Toivottavast joku tietää konstin saada ne tahrat pois, itse luovutin turhan monen yrityksen jälkeen...

      • Heinojaa

        Absolut torr voi tehdä vaatteisiin reikiä, saumat aukeaa paidan kainaloista. Mutta ei sitten kyllä todellakaan hikoa!


    • laikuton

      Laita paidan hikisiin kohtiin ihan tavallista mäntysuopaa nesteenä ja pese koneessa valkealle pyykille tarkoitetulla pesujauheella. Luonnon hellävarainen tuote mutta hyvä tahroissa. Valkeasta paidasta mustikkakin katoaa jäljettömiin.

    • pyykkäämään

      Paidan alla aina hihallinen t-paita. Luonnonkuituinen - huomaa heti jos tekokuitua.
      Materiaalista riippuen kunnon pesu, havaittu ettei hienopesu aina puhdista kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe