ja asuntolaina ollut puoliksi. Ero on väistämätön. Lisäksi näyttää siltä ettei asuntoa saa kaupaksi lyhyellä aikavälillä, eikä toinen osapuoli voi lunastaa toisen osuutta. Asunto menee siis myyntiin. Yleensä jopa myyntiaika ollut parikin vuotta. Onko mahdollista että pienituloinen osapuoli hakee velkansa vuoksi velkajärjestelyä, koska työttömyyden vuoksi pienituloinen, eikä voi maksaa lyhennyksiään? Velkaa on n 120 tonnia/hlö. Jos se on mahdollista, miten käy toisen osapuolen? Juridiikkaa tarvittaisiin, kun tilanne on kiperä. Yhteisiä lapsia ei ole, mutta toisella on kolme lasta, pienituloisella.
avoliitto
iso propleema
3161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Asunto menee siis myyntiin. Yleensä jopa myyntiaika ollut parikin vuotta."
Kyllä se asunto myydään vaikka päivässä, jos hinta vaan on kohdillaan. Älkää ahnehtiko ja odotelko vuosia saavanne toivomaanne hintaa. Kun kämppä nyt jokatapauksessa menee myyntiin, niin järkevämpää on tinkiä hieman siitä pyynnistä, jotta saadaan myytyä nopeasti.
Tapauksessasi ei velkajärjestely ole mahdollista.
Teidän on vain myytävä asunto sillä hinnalla, että se menee kaupaksi. Kaikki menee kaupaksi, kunhan hinta vain on kohdallaan.
Takkiin voi tulla, mutta sille ei voi mitään.
Jos sitten myynnin jälkeen jää edelleen velkaa, niin silloin VOI OLLA MAHDOLLISTA saada velkajärjestely. Ei ennen sitä.
selventävästä vastauksesta. Meillä on samantyppinen tilanne kuin ap:lla. On vaan paljon pahempi. On vaan toivottava et asiat järjestyvät.