Ravintolassa järjestettävät juhlat

Mietityttää

Kyseessä siis tuttavan 50-vuotis juhlat, joihin pitää etukäteen kutsun vaihtoehtomenuista ilmoittaa mitä syö. Kysymys onkin, että onko "hyvien tapojen" vastaista ottaa alkuruoaksi härkää ja pääruoaksi härkää, kun toinen alkuruoka vaihtoehto ei kovin houkuttelevalta kuulosta?

Tällaista kyselee täysi ummikko kun on kyse pöytätavoista yms.

2

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eturuoka

      Eihän tuo ole niinkään tapakysymys kuin makukasia. Jos haluat näin, niin kyllähän sen voi myös niin tilata. Yleensähän tietysti kannattaa kombinoida etu- ja pääruoka vähän toisin, ettei pääruoka tuntuisi ikäänkuin eturuoan jatkeelta, santsiannokselta.

      Otan itse usein kaksi eturuokaa, sillä monasti eturuoat ovat parempia kuin pääruoat.

    • eräs vaan

      Jos kutsussa on pyyntö ilmoittaa minkä seuraavista alkuruuista ja vastaavasti pääruuista haluaa nauttia, voit valita vapaasti mieluiset vaihtoehdot. Ei ole mitään estettä syödä kahta härkävaihtoehtoa, jos ne ovat eniten sinun makuusi.

      Jos taas voit valita valita menuu vaihtoehto A (alkuruokana kana ja pääruokana nauta) tai B (alkuruokana nauta ja pääruokana kala), et voi valita nautaa ja nautaa, vaan sinun tyydyttävä jompaan kumpaan valmiiseen yhdistelmään. Ainoastaan allergiat ja uskonnolliset syyt ovat riittäviä perusteita pyytää muunlaista yhdistelmää kuin valmiit vaihtoehdot.

      Jos maksat itse ruokasi, voit kysyä ravintolalta ihan mitä vaan, sitten on ihan heidän asia suostuvatko pyyntöösi ja mihin hintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1589
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1250
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1143
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      989
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      212
      791
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      120
      718
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe