Ravintolassa järjestettävät juhlat

Mietityttää

Kyseessä siis tuttavan 50-vuotis juhlat, joihin pitää etukäteen kutsun vaihtoehtomenuista ilmoittaa mitä syö. Kysymys onkin, että onko "hyvien tapojen" vastaista ottaa alkuruoaksi härkää ja pääruoaksi härkää, kun toinen alkuruoka vaihtoehto ei kovin houkuttelevalta kuulosta?

Tällaista kyselee täysi ummikko kun on kyse pöytätavoista yms.

2

508

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eturuoka

      Eihän tuo ole niinkään tapakysymys kuin makukasia. Jos haluat näin, niin kyllähän sen voi myös niin tilata. Yleensähän tietysti kannattaa kombinoida etu- ja pääruoka vähän toisin, ettei pääruoka tuntuisi ikäänkuin eturuoan jatkeelta, santsiannokselta.

      Otan itse usein kaksi eturuokaa, sillä monasti eturuoat ovat parempia kuin pääruoat.

    • eräs vaan

      Jos kutsussa on pyyntö ilmoittaa minkä seuraavista alkuruuista ja vastaavasti pääruuista haluaa nauttia, voit valita vapaasti mieluiset vaihtoehdot. Ei ole mitään estettä syödä kahta härkävaihtoehtoa, jos ne ovat eniten sinun makuusi.

      Jos taas voit valita valita menuu vaihtoehto A (alkuruokana kana ja pääruokana nauta) tai B (alkuruokana nauta ja pääruokana kala), et voi valita nautaa ja nautaa, vaan sinun tyydyttävä jompaan kumpaan valmiiseen yhdistelmään. Ainoastaan allergiat ja uskonnolliset syyt ovat riittäviä perusteita pyytää muunlaista yhdistelmää kuin valmiit vaihtoehdot.

      Jos maksat itse ruokasi, voit kysyä ravintolalta ihan mitä vaan, sitten on ihan heidän asia suostuvatko pyyntöösi ja mihin hintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      887
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      553
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      509
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      472
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      445
    Aihe