Terve
On huone, jossa on vessa ja suihku mutta ei pesuallasta. Lattiakaivo kyllä on suihkulle, mutta ei paikkaa mihin laittaa pesualtaan viemäri. Saako WC-pöntön viemäriliitäntään haaroituksen pesualtaan 32 tai 50 mm viemäriputkelle?
-AR
On huone, jossa on vessa ja suihku mutta ei pesuallasta. Lattiakaivo kyllä on suihkulle, mutta ei paikkaa mihin laittaa pesualtaan viemäri. Saako WC-pöntön viemäriliitäntään haaroituksen pesualtaan 32 tai 50 mm viemäriputkelle?
-AR
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ainakin jos saat jollain ilveellä mahtumaan 110 y tai t-haaran ennen pöntön liitäntää(voisi onnistua ainakin pöntöissä joissa poisto putki taakse eikä alas) Muuten taitaa tarttea piikata lattiaa sen verran auki että saa osat pöntön alle. Sitte siihe 110 haaraan sopiva supistus josta pääsee jatkamaan sopivalla putkella pesualtaalle. Sitte jos rupeaa lattiaa piikkaamaan voipi olla jo helpompi laittaa pesualtaan viemäri lattia kaivoon. Siinä voi olla jo liitos paikka valmiina.
Onhan niitä supistusmuhveja vaikka minkälaisia, jos meinaat laittaa liitoksen wc:n viemäriin sinun pitäisi
päästä laittamaa se lattiatason alapuolelle, nimittäin jos laitat sen wc-pytyn juureen nousee pytty vastaavasti muhin korkeuden verran(n. 15-20 cm) istu siinä sitten varpaillaan asioilla huterasti seisovalla pytyllä.
Toisaalta paikka mihin allasta suunnittelet, on kaukana lattiakaivosta, voiko ajatella vetää 32 mm putki pintavetona lattialla kaivoon jonka renkaaseen teet putken kokoisen reiän. tämä olisi heloin tapa toteuttaa
esteettisyys on taas eri asia.
t. putkien kanssa itsekin tuskaillut.
http://www.uponor.fi/templates/Page.aspx?id=1383
tässä linkki josta voit katsella sopivia putken pätkiä.
Sellaisia wc-pönttöjä myydään missä on kyljessä (poistoputken kohdalla) 32 viemärille valmis aukko, johon viemäri sit liitetään hk-kumilla. tulee hyvä.
Mistä sellaisia wc-pönttöjä saa? Voitko laittaa merkkiä/mallia/linkkiä?
-AR
Meillä IDO viemäri liittymällä kupeesta,saatavilla molempi kätisiä.
Saakohan siihen pöntön viemäriliitännän kylkeen lattiatason yläpuolelle pöntön posliiniseen osaan tehtyä reiän 32 putkelle?
Eli sellainen mistä Putkimies1234 sanoi mutta tee-se-itse-mallina?
-AR
mutta wc-pytty pitää vaihtaa sellaiseksi jossa on liitäntä 32 viemärille.Pytty on tällöin normaali s-lukollinen pytty eli ei piiloviemärimalli ja voi valita kummalla puolella se lähtö 32:lle on.
saneerausmalli..piiloviemärillä...
unohtu...
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=LVI-5650031
s-lukolla..näköhärö...
Hanki "töpöhäntäpytty" ja kytke Q-lukolla jossa on 50 haara. Löytyy vasen- ja oikeakätisenä
Vasenkätinen on 57 582 71 ja oikea 57 582 81 (Onniselta)