KPY:n osake

Pevebee

Kannattaisiko myydä Kpy: osake nyt kun joku tarjoaa siitä 2000 egeä, vai odottaa? Mistä muuten mahtaa johtua tämä, että joka hemmetin lehdessä on ilmoituksia erinäisiltä yrityksiltä ja yksityisiltäkin jotka ovat ostamassa näitä KPY:n osuuksia. Mahtaakohan ennakoida tulevaisuudessa isojakin arvonnousuja kun DNA:n listautumisesta pörssiinkin puhutaan?

6

2721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Itse en tunne KPY:n arvoa ja vaikea sitä on tällaisesta yhtiöstä määrittääkään. Ne ilmoittajat ovat kuitenkin luultavasti paremmin selvillä tilanteesta. Vaivautuisitko itse maksamaan lehti-ilmoituksista, jos luvassa ei olisi varmaa voittoa ostettaville osakkeille? Tällaiseen kähmintään tarjoutuu mahdollisuuksia, kun osake ei ole julkisesti noteerattu vaan arvo määräytyy yksittäisissä kaupoissa piilossa toisilta.

      Sinuna en myisi ainakaan noilla hinnoilla. Ne ovat ostajien hintoja.

      • noinkaan

        "Tällaiseen kähmintään tarjoutuu mahdollisuuksia, kun osake ei ole julkisesti noteerattu vaan arvo määräytyy yksittäisissä kaupoissa piilossa toisilta."

        Jos noin olisi, niin sehän olisi sisäpiiritiedon hyväksi käyttämistä. Ja sehän on ehdottomasti kiellettyä. Lain rikkojathan joutuvat tunnetusti edesvastuuseen.


      • Vakuusvaje
        noinkaan kirjoitti:

        "Tällaiseen kähmintään tarjoutuu mahdollisuuksia, kun osake ei ole julkisesti noteerattu vaan arvo määräytyy yksittäisissä kaupoissa piilossa toisilta."

        Jos noin olisi, niin sehän olisi sisäpiiritiedon hyväksi käyttämistä. Ja sehän on ehdottomasti kiellettyä. Lain rikkojathan joutuvat tunnetusti edesvastuuseen.

        Bisnesmies ei kuulu sisäpiiriin, mutta käyttää jonkin verran aikaa ja vaivaa asioiden selvittelemiseen. Hänelle muodostuu vahva käsitys, että yhtiön osakkeen hinnan pitäisi olla neljätuhatta euroa. Hän tekee hankkimiensa tietojen pohjalta 2000 euron tarjouksen, jonka joku hölmö hyväksyy ja myy halvalla. Jos bisnesmies ei ole yhtiön johtajia, kyseessä ei ole sisäpiiritiedon vaan tietämättömyyden hyväksikäyttö. Kyllä Suomessa saa tarjota osakkeesta halpaa hintaa.

        Tällainen ei tietenkään olisi niin helppoa, jos osakkeen markkinahinta määräytyy esim. pörssissä ja on kenen tahansa nähtävillä. Mutta paikalliset yhtiöt eivät useinkaan ole julkisesti noteerattuja.


    • 1 + 1 = 11

      Ota verkosta selkoa KPYn viimeisimmästä tilinpäätöksestä. Etsi sieltä oma pääoma per osake, tai oma pääoma ja jaa se osakkeiden määrällä. Se arvo on tavallaan KPY:n kirjanpidollinen teurasarvo jos kaikki omaisuus myydään kirjanpitohintaan, velat maksetaan pois ja lahjoitetaan liiketoiminta kenelle kelpaa. Oma pääoma per osake on tällaisessa tapauksessa eräs arvioinnin lähtökohta.

      Pörssissä osake yleensä hinnoitellaan yli oman pääoman, usein moninkertaisestikin, edellyttäen että yhtiö on kannattava ja mieluiten kasvavakin. Mene kirjastoon, lue Talouselämä-lehden taulukkoa Pörssiviikko, sarake Hinta / tasearvo. Elisa maksaa 2,6 kertaa oman pääoman, TeliaSonera 1,7 kertaa, Fortum 5 kertaa.

      KPY ja muut ei-noteeratut osakkeet eivät ole yhtä haluttuja joten maksettava hinta on yleensä alhaisempi.

      Laske myös osinkotuotto, sekin näkyy samassa taulukossa suurista pörssiosakkeista.

      Nämä pari tunnuslukua antavat tuntumaa siitä miten nuo ilmoittajat laskevat oikeat hinnat.He keräävät hiljalleen osakepotin ja myyvät sen kerralla jossakin vaiheessa. He ovat valmiita odottamaan vuosia. He ovat jo rahastaneet joillakin osakepoteilla.

    • L.u.k.i.h.ä.i.r.i.k.k.ö

      Myy ihmeessä jos sen saat kun sen arvo on nyt parikymppiä.

    • tyytyväinenomistaja

      mulle kolahti eilen oululaiselta otc-sijoitus yhtiöltä "ostotarjous" omistamistani kpy:n osuuksista.
      hinta oli vain 20€ kpl vaikka privanetissä kauppa käy 22-23€ kieppeillä.
      samanlailla sain alihintaisen tarjouksen omistamistani ekokemin osakkeista alkuvuonna.
      kaipa se joku tietämätön luopuu omistuksistaan kun ei ymmärrä että on muitakin myyntipaikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe