ristiäiset/häät

kertokaapa :)

sen tehneet kertokaapa kaikkee hyödyllistä, asioita joita tulee ottaa huomioon, olikoylläty/tiedossa vieraille, siis ihan kaikkea, mitä papin kanssa sovitaan? muuttaako tarjoiluja tms kaikki tieto kiinnostaa ja linkit myös, vinkit ym. :)

8

1052

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wms

      toimittaa viimeistään ristiäisissä, muuten lapsen isä joutuu tunnustamaan hänet lastenvalvojalla. Jos lapsen vanhemmat vihitään ennen lapsen nimen rekisteröintiä (siis ristiäisten yhteydessä kirkkoon kuuluvien osalta), lapsi saa aviolapsen statuksen ja vanhemmat välttyvät paljolta byrokratialta.

      Tilaisuudessa pari vihitään ensin avioliittoon, sitten heidän lapsensa kastetaan. Vauva voi nukkua vihkitoimituksen ajan, sitten pidetään pieni tauko, lapsi herätetään ja puetaan kastepukuun ja niin ristiäiset alkavat. Vihki-/kastepaikkana on tietysti paras olla kirkko . Ristiäis- ja hääkahvit on hyvä juoda sitten kotona.

      Ps Vielä vaivattomampaa on avioitua jo odotusaikana. Yksi juhla kerrallaan on helpointa järjestelyjen kannalta.

      • ................

        Ei nyt varsinaisesti liity aiheeseen, mutta ei se isyydentunnustaminen ollut meillä ainakaan mitään hirveää byrokratiaa...kun puhelimitse varasin ajan lastenvalvojalle, esittivät pari kysymistä koskien yhdessäolomme ja -asumisemme pituutta ennen lapsen syntymää ja itse tilanteessa ollut muuta kuin isän kirjoittaa nimi alle muutamaan paperiin!


      • äippä -79
        ................ kirjoitti:

        Ei nyt varsinaisesti liity aiheeseen, mutta ei se isyydentunnustaminen ollut meillä ainakaan mitään hirveää byrokratiaa...kun puhelimitse varasin ajan lastenvalvojalle, esittivät pari kysymistä koskien yhdessäolomme ja -asumisemme pituutta ennen lapsen syntymää ja itse tilanteessa ollut muuta kuin isän kirjoittaa nimi alle muutamaan paperiin!

        Avioiliittoon pitää vihkiä jo ennen lapsen syntymää välttääkseen isyydentunnustamisen. Ei riitä, että pari vihitään ennen vauvan ristiäisiä. Näin meille vastattiin lastenvalvojalta sekä maistraatista.


      • uyht

        Jos lapsi on syntynyt avioliiton ulkopuolella, isän pitää tunnustaa lapsi, että sille voidaan antaa isän sukunimi, vaikka vanhemmat vihittäisiinkin ristiäisissä.


      • tumpz

        Vauva ei välttämättä nuku vihkitoimituksen aikana. Jos nukkuu, niin pentua ei missään tapauksessa pidä herättää, kun kaste alkaa. Kastaa voi, vaikka vauveli nukkuiskin.


    • viskari

      Kastetilaisuus
      Kiitoskorttina toimii hyvin magneettinen valokuva tekstillä. Muisto ilahduttaa mukavasti tulevia päiviä jääkaapin ovessa. Kurkkaa vaikka kuinka voisi toimia www.brunni.fi
      Kastetilaisuus on niin tavanomainen tai erilainen kuin perhe itse haluaa. Mielestäni tietyt
      kastemalja, kynttilä, pään kuivaamiseen liina, kastepuku/mekko jne ovat runko, jonka
      ympärille rakentuu sitten perheen omanlainen juhla.

      Älkää ottako paineita juhlan järjestämisestä. Etukäteen on helppo huolehtia pöytäliinojen silittämiset
      yms.
      Muuten tehkää ja tarkoilkaa ihan, mikä itsestä tuntuu hyvältä.

    • näin meni

      Olen ollut yllätysjuhlassa.
      Kyllä se lapsi oli valmiiksi puettu, kun vanhemmat vihittiin. Tilaisuus oli kirkossa ja tulivat peräkkäin sinne kirkkosaliin. Lapsi tietysti sylikummin kantamana.
      Ensin vihittiin pari ja sitten kastettiin lapsi ja sitten pappi päätti tilaisuuden antamalla raamatun yms.

      Tarjottava riippuu ihan siitä, missä juhlitaan ja miten halutaan juhlia.

      • 240108

        Meidät on vihitty esikoisen kasteen yhteydessä. Tosiaan isyydentunnustus täytyy tehdä silti vaikka vanhemmat vihittäiskin nimenannon yhteydessä, koska lapsi on syntynyt avioliiton ulkopuolella. Eikä se meiänkään mielestä ollu mikään paha homma, nimet paperiin ja se oli siinä.

        Me oltiin kutsussa ilmoitettu et kyseessä on kaste ja vihkiminen. Meillä oli kutsuttuna n.30hlö ja juhlat oli ihan kahvitarjoiluna ilmoitettu. Tosin viimehetkellä päätimme ottaa simppelin vuokaruoan ja muutaman salaatin kahvitarjoilun lisäksi, koska osa vieraista tuli sen verran kauempaa.
        Me käveltiin alttarille perheenä, lapsella kastemekko päällä isänsä sylissä. Hiukan ennen alttarille tuloa, sylikummi otti lapsen vastaan ja piti häntä vihkimisen ajan. Vihkimisen jälkeen laulettiin ns. siirtymävirsi jonka aikana alttarille tuotiin kastemalja ym.siihen liittyvät tarvikkeet ja kummit siirtyi lapsen kanssa eteen ja me siihen toiselle puolelle. Vihkimisen yhteydessä muuten pappi ilmoitti perheemme yhteisen sukunimen jottei kenellekään jääny epäselväksi lapsen ja äidin sukunimi =)
        Juhlatilaisuus siis oli pienimuotoinen, mutta muutama pieni ohjelmanumero siihen oli järkätty ihan vaan ettei tilaisuudesta olis tullu liian tylsää. Meiän sukulaiset kun on aika "jäykkää" porukkaa =D Muuten siis vaan syötiin, kahviteltiin ja otettiin valokuvia. Sitte vieraat jo poistuikin ja me päästiin vauvan kanssa kotiin nukkumaan =D Oli muuten älyttömän rankka päivä vaikka ei tosiaan mitään ihmeellistä ollu, meillä kun oli vielä erittäin valvottava vauva =/
        Vihkikuvassa käytiin ihan valokuvaamossa ja kiitoskortit teetettiin myös siellä. Kuvassa oltiin koko perhe, lapsi kastemekko päällä. Kuvia toki otettiin ihan meistä erikseenkin ilman lasta.
        Ihan hyvä järjestely meidän mielestä. Toki olis voinu aikaa uhrata enemmän koristeluun ja juhlatilaisuuden musiikkiin ym.. mutta meille tämä vihkiminen tuli vähän niinkun hetken päähänpistona =) Kumpikaan ei olis jaksanu alkaa järkkäämään koskaan mitään isoja häitä ja meille oli tärkeetä et ollaan koko perhe "samannimisiä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      54
      970
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      771
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      65
      755
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      61
      731
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      47
      654
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      633
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      606
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      603
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      480
    Aihe