KUOLEMANTUOMIO

TÄNNE SUOMEEN PITÄISI SAADA KUOLEMANTUOMIO JOS AJAT KÄNNISSÄ JA JOKU KUOLEE, AJAT PÄÄLLE TAI TAPAT (JOS TEET JOTAKIN JA JOKU KUOLEE) EI MUUTA KUIN RUISKU SUONEEN. NÄIN ON NÄRHEN PALLIT.
3165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

päälle ja se kuolee?

Riittääkö jos sanoo et en huomannut?

"Näin vaan kävi"... Kimmo Sasi (kok)...

Äänestä

suomessakin. Jos raiskaat ihmisen saat 50 vuoden tuomion. Aseellisesta ryöstöstä ja 17 panttivangin ottamisesta saat 17 elinkautista. Murhasta luonnollisesti ruisku käteen.

Äänestä

Itselle nyt ihan yksi hailea onko kt vai ei, mutta lähinnä ajattelen asiaa siltä kantilta että entäs kaikki oheisongelma ja lisäkropat ym ym. joita tulisi kuolemantuomion myötä.

Nyt Arska puukottaa Kaken hengiltä liian pitkän Valdemar-huikan takia ja jatkaa dokailua tyytyväisenä Kake vierellä lojuen, antaen ketutuksen jokusien vuosien kakusta iskeä sitten joskus tulevaisuudessa kunhan selviää ja kun lähitulevaisuudessa jää kiinni. Siihen asti nyt öristään kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Tod. näk. etenkin jos on kylmä kausi, Kakekaan ei ala aiheuttamaan esteettistä/liiaallista hygieniahaittaa, koppi heilahtaa kuitenkin aiemmin. Ei viitsi siirtää kämpästä, kun sitten jää kiinni kuitenkin varmasti.

Jos Arskan takaraivossa kuitenkin alkaisi jyskyttää sumuisella ajattelutavalla, että voi perhana mähän voin joutua tästä hyvästä tuoliin tai piikitetään hengiltä, niin Arska voi kuitenkin olla kapinahenkinen ja kaivaa vintiltä Isän/Isoisän sotasaalis-Mauserin, muovikassillisen kuulia ja todeta "mähän en luovuta, elävänä ne ei mua saa". Siirtyy kadulle asenteella kaikki tai ei mitään, mä mitään voi enää hävitä (etenkin jos teko on sellainen, että suurella tod. näk. paukkuu viimeistä tuomiota). Ensin mennään Mauseri ojossa keikkaamaan lähikulman Alko, no hups, olipas liipasin herkkä ja kassaneiti meni hieman hiljaiseksi.. Tuulikaapissa joku arjen sankari yrittää riistää rajoittaa Arskan vapautta, noh, Mauseri on näppärä yleisavain tähänkin tilanteeseen. Ulkona törmää pyöräilijään jonka tulkitsee myös olevan pahoissa aikeissa ja taas pitää keinolla millä hyvänsä päästä pakoon.

Lopputuloksena Arska on metsässä jemmassa, poliisi piirittää aluetta ja Mauseri paukahtelee niin kauan kuin kuteja riittää. Mitä tässä enää voi hävitä, toteaa Arska, Viinaa on vielä 3 pulloa ja hyvä jemma, henki lähtee kuitenkin joten sama lähteekö se nyt vai myöhemmin...

Tällä pienellä ei-ehkä-niin-kaukaa-haetullakaan pohdintatarinalla vain lähinnä tarkoitin, että maissa joissa on kuolemantuomio, on myös sivullisiin kohdistuvia "ei mitään hävittävää" -pakoja ym. oheista runsaasti. Jos kuolemanselliä paukkuu varmasti jo ensimmäisestä, niin mitä väliä enää miten monta niitä paon aikana tulee. Useimmiten kyse nyt kuitenkin on vielä häikäilemättömämmästä ja rankemmasta pakenemisesta, kuin tuo Arskan keissi... Eli aina hieman suhteutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LAKI JA JÄRJESTYS kirjoitti:

TÄNNE SUOMEEN PITÄISI SAADA KUOLEMANTUOMIO JOS AJAT KÄNNISSÄ JA JOKU KUOLEE, AJAT PÄÄLLE TAI TAPAT (JOS TEET JOTAKIN JA JOKU KUOLEE) EI MUUTA KUIN RUISKU SUONEEN. NÄIN ON NÄRHEN PALLIT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu