Kasvatetaan kyttääjäksi ?

Mitä ns.rikkaiden lapsesta kasvaa, kun se jo pienestä pitäen opetetaan tarkkailemaan naapureiden asioista, asioiden kantelu mielessä ?


Oma veikkaukseni on, että näin kasvatetusta lapsesta kasvaa koulukiusaaja, johon ei vanhempiensa mielestä saa koskea ja se että hän kiusaa, menkööt itsepuolustuksesta.
4307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tarkkailla ympäristöään ja ympäristön ihmisiä. Se, ettei ole yhtään kiinnostunut muista, on epänormaalia. Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, miettiköön tätä. Se ei ole esim. mitään kyttäämistä, että huomauttaa reilusti suoraan sääntöjen rikkojille ja häiriköille, että alkavat noudattaa taloyhtiön sääntöjä. Jos nyt tätä tarkoitit "kyttäämisellä".

Lapset on hyvä kasvattaa kunniallisiksi ja muut huomioon ottaviksi yksilöiksi, ja siihen kuuluu se, että naapurit pitävät huolta muistakin kuin vain itsestään, nämä omaan napaan tuijottajat ovat kyllä ihan tämän nuoren pullamössösukupolven tuote. Meidänkin talossa vähänkin iäkkäämmät ihmiset ovat täyspäisiä ja huomaavat kyllä naapuritkin, eivätkä vain omaa egoaan.

Äänestä

Kyllä jos vanhemmat opettavat kersalleen kyttäämistä tälleen että menes nyt katsomaan ketä naapurissa on
tai käyppäs kattomassa mitä naapuri teki. Eihän siitä kasva kuin yksi jälkipolven pihapoliisi lisää
jaeikös heitä ole jo aivan tarpeesi?

Kiusaaja siitä voi yhtäkin tulla (kuin vanhempansakkin?) kun annetaan ymmärtää että naapurissa täytyy olla jokin vialla (käsittää tällä tavalla sen) kun niitä käsketään käydä vahtimassa ja arvostellaan viellä muksun kuullen

Näin oppii vanhempiensa, tai toisen vanhempansa huonoa käyttäytymismallia

Äänestä
  • asua nyt muutaman vuoden ok-asunnossani ja saanut myös oikein himokyttärit naapurikseni.Ja minulla on tälläinen käsitys kyttääjästä.He ovat saaneet kotikasvatuksen kyttäykseen ja kateuden siinä samassa.He eivät elä normaalia elämää ja heillä ei ole ketään ystäviä ei sukulaisia jotka kävisivät kylässä työpaikalla tappelevat työkavereiden kanssa niinkuin kaikkien muidenkin ihmisten kuten naapureidenkin. Ja hyvin usein ovat viranomaisten harmeina.Näitähän on vain ymmärrettävä ja antaa olla omassa liemessään tai liemissä.Mutta ei haittaa hyvä kun kyttäävät joutilaat.Nämähän ovat köyhiä tavallaan mielestäni ei rikkaita.

    Äänestä

  • neiti sievänen kirjoitti:

    asua nyt muutaman vuoden ok-asunnossani ja saanut myös oikein himokyttärit naapurikseni.Ja minulla on tälläinen käsitys kyttääjästä.He ovat saaneet kotikasvatuksen kyttäykseen ja kateuden siinä samassa.He eivät elä normaalia elämää ja heillä ei ole ketään ystäviä ei sukulaisia jotka kävisivät kylässä työpaikalla tappelevat työkavereiden kanssa niinkuin kaikkien muidenkin ihmisten kuten naapureidenkin. Ja hyvin usein ovat viranomaisten harmeina.Näitähän on vain ymmärrettävä ja antaa olla omassa liemessään tai liemissä.Mutta ei haittaa hyvä kun kyttäävät joutilaat.Nämähän ovat köyhiä tavallaan mielestäni ei rikkaita.

    totta.

    Kinatovereitahan tyypillisesti on, muttei tosiystävyyttä. Tuntuu tollaiset tyypit hankkivan energiansa kinastelemalla asioista. Sekö on mukavaa. Ilmeisesti se hedänkaltaisilleen sitä on, mukavaa..
    Raha itsessään ei tee onnelliseksi jos mutterit ovat löysällä?

    Ja olet varmaan tietoinen heidän taanoisesta rakkaus suhteestaan AkuAnkan taskukirjoihin?
    Niissähän on se kaikkien narsistien äiti, se heidänlaistensa rakastama suuri ihastuksen kohde Iines ankkakkin seikkailemassa,siksi kai he sitä ovat niin kovin ihastelleet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄÄzÄÄzÄ kirjoitti:

Mitä ns.rikkaiden lapsesta kasvaa, kun se jo pienestä pitäen opetetaan tarkkailemaan naapureiden asioista, asioiden kantelu mielessä ?


Oma veikkaukseni on, että näin kasvatetusta lapsesta kasvaa koulukiusaaja, johon ei vanhempiensa mielestä saa koskea ja se että hän kiusaa, menkööt itsepuolustuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu