olen 15vuotias tyttö, laihdutin 2vuotta sitten 10kg, viime vuonna toiset samanlaiset. ja menkat loppuivat siihen, nyt ei ole ollut kunnollisia menkkoja 1,5vuoteen. ehkä kerran puolessa vuodessa todella vähäistä vuotoa.
onko mitään toivoa että menkat palautuisivat normaaleiksi ilman lääkärilläkäyntiä? pelkään ihan hirveästi lääkäreitä, ja vain kuolleen ruumiini yli annan lääkärin sorkkia herkkiä alueitani kumihanskoin.
.
onko mitään tehtävissä?
onko mitään toivoa että menkat palautuisivat normaaleiksi ilman lääkärilläkäyntiä? pelkään ihan hirveästi lääkäreitä, ja vain kuolleen ruumiini yli annan lääkärin sorkkia herkkiä alueitani kumihanskoin.
.
onko mitään tehtävissä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletko alipainoinen nyt? Oliko laihduttamiselle oikeasti tarvetta? Suuret painonmuutokset voivat aiheuttaa mainitsemaasi, etenkin jos muutos on alipainoiseksi.
Hei, eivät ne siellä lääkärissä ilman lupaa mitään sorki. Voit mennä ihan rohkeasti kysymään apua tähän ongelmaasi ja vaan kieltäytyä jos ehdottavat sisätutkimusta.
Luulen, että vaivasi todella johtuu rajusta laihduttamisestasi. Varsinkin, jos olet tällä hetkellä alipainoinen.
Laihdutin itse muutama vuosi sitten, oli sillon 16 vuotias, noin 20 kiloa parissa kuukaudessa ja menkat katosivat heti "projektin" alkuvaiheessa. Menkkoja ei sitten näkynykään pariin vuoteen. Puhuin asiasta lääkärille ja hän sanoi, että johtuu todella alhaisesta rasvaprosentistani ja kovasta harjoittelusta (olin kilpaurheilija). Asialle ei sillon tehty mitään, vaan tyydyttiin katselemaan vähän aikaa miten homma etenee.
Kuukautiseni palautuivat normaaleiksi parin vuoden päästä, kun sain painoani muutaman kilon nousemaan. Eli omalla kohdallani kyse oli siis ainakin tuosta laihduttamisesta ja todella alhaisesta rasaprosentista... Kannattaa sun varmaan käydä siellä lääkärissä puhumassa. En kyllä usko, että sulle ainakaan heti alkuun käydään sisätutkimuksia tekemään. Mutta mainitse lääkärille noista laihtumisistasi, niin hän tietä, missä mennään...
Olin itsekin aikoinaan aika huolissani asiasta. Mut eiköhän asia hoidu sunkin kohdalla kuntoon. :)