Entisaikaan noitien uskottiin olevan naisia jotka olivat myyneet sielunsa saatanalle, ja saaneet vastassa maagisia kykyjä.
Raamatussa tällainen kielletään, mutta kielletäänkö taikuus? Minun nähdäkseni kielletään siis NOITUUS eli sielun myyminen saatanalle ja siitä saatujen kykyjen käyttö. Ei kielletä "hyvää" TAIKUUTTA vaan saatanallinen NOITUUS.
Wiccoja ei tuomitakaan Raamatussa. Oikeastaan wiccoja ei entisaikaan olisi kuulunut ollenkaan kutsua Noidiksi, eiväthän he ole myyneet sieluaan minnekään!
Mitä mieltä olette? onko Raamattu ymmärretty väärin, ja tarkoittaako noituus vain pahaa saatanallista taikuutta?
Taikuutta ei kielletäkään Raamatussa
Magicianne
1
1358
Vastaukset
- Mythologica
Wiccoja ei ollut kun raamattua kirjoitettiin/kasattiin kirjaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 672801
- 462544
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4312207- 792118
- 951946
- 321682
- 121516
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171477Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?251274Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil181155