Sosiaalityön tekijät tuhoavat ahneudellaan .........

Tutkija......§

kansantalouden sekä perheiden hyvinvoinin.
Varatuomari Leeni Ikosen mukaan lastensuojelun työntekijöiden määrää tulisi huomattavasti vähentää, sillä sosiaalityöntekijöitä lisäämällä kodin ulkopuolelle sijoitukset lisääntyvät ja yhä useampi lapsi joutuu syrjäyttämällä syrjäytetyksi niin koulutuksesta kuin työelämästä.
Valtion tulisi lopettaa bonusten antaminen huostaanotosta. Tällä hetkellä huostaanotoista hyötyvät kaikki paitsi lapset ja vanhemmat; kunnat( lastensuojelukerroin) ,laitokset( 200-400e/ vuorokausi) , sosiaalityöntekijät( 200 euron "tapporaha" tehdystä huostapäätöksestä) ja kaikenkarvaiset kasvattajat ja auttamisjärjestöt ( esim. PELA 2 milj./ vuosi RAY:ltä) .
Tuki tulisi ohjata kunnille kouluille, päivähoitoon, nuorten harrastustoimintaan ja kehitellä aivan uusia työmuotoja murrosikäisten ja heidän vanhempiensa tukemiseksi.
Miksi ammattilaiset suhtautuvat lapseen kuin vaaralliseen yhteiskunnasta eristettävään viholliseen näkemättä omaa osuuttaan lapsen käytöksessä? Mistä on syntynyt harha, että vain sijaishuollossa olisi taito kohdata lapsi ja antaa hänelle jotain parempaa? Eikö yhteiskunnalle tulisi paljon halvemmaksi, jos nuo taidot vaadittaisiin jo peruskouluun palkatulta henkilöltä?
Sosiaalijärjestelmä on vanhentunut ja on aika korvata uudella järjestelmällä........

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapselle oikeus !

      Tämä vaatii muotoksen heti !
      Lapselle Oikeus !

      • väärä diagnoosi oli

        Mikä koskee sossun tekosia ja Poliisit polvilleen tanttojen edessä.

        Voi helvetti, mitä maatamme vaivaa, kun kuiva sossuakka saa Riskin Poliisin kontalleen ja taipumaan heidän toivomuksilleen. Saakohan Poliisitkin bonusta, kun keräävät nuoret ja lapset kotoa ja tekevät, mitä sossut käskee.


    • Köyliön sosiaalitoimen viranhaltijat saisi ainakin polvilleen, pois virasta jos asiat tutkittaisiin kunnolla. Sosiaalityöntekijä ei noteerannut mitenkään sitä, että lapsi kertoi hänelle äitinsä yrittäneen tappaa hänet. Tämä sosiaalityöntekijä syyllistyi jopa perättömän lausuman antamiseen käräjäoikeudessa, josta asiasta minulla on kirjalliset todisteet. Kukaan ei vaan asiaan puutu, ei edes poliisit. Kukahan alkaisi tutkimaan tätäkin asiaa. Tuo varatuomariko joka on aiheettomia huostaanottoja vastaan. Sosiaalitoimella on perätöntä tietoa sisältäviä asiakirjopja joita eivät suostu oikaisemnaan vaikka esitutkinnassakin tuli eräs asia selville, että peruisturvajohtaja oli laatinut paikkansapitämättömän asiakirjan. Tätäkään ei Köyliön sosiaalitoimi aio oikaista vaikka henkilölaki siihen velvoittaisi.

      • Tutkija.....

        Laki käyttöön§
        Lapsen suulla emme puhu emmekä tulkitse aina lasta oikein.....§
        Emme puhu,emmekä tulkitse sinä ja minä sekä tehtäväntoimenkuva ja laki§.
        Edesssä lapsella sata ovea, tuhat tietä. Hän valitsee sydämmellään, punnitsee tunteillaan, käyttää järkeään.
        Lapselle ovet on tehty avattaviksi, tiet tallattaviksi, elämä elättäviksi.
        Jos hään erehtyy, uskal-taa itkeä, uskal-taa nauraa, uskal-taa muuttaa suuntaa.Ei mikään ei kasva illman vettä, ei lapsikaan kypsy kyynelittä mutta odottaa parasta, ei pelkää pahinta niin saa mitä ansaitsee.
        Lapselle taattava koti ja koulurauha perustuslaila§. Vastuu ja vastunkanto§ aikuisille niin kotona ja viranomainenkin. Sama koskee niin kaikkia jotka on heikommassa asemassa ilman puolustustaitoa. Älä anna väärää todistusta lähimmäisestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5520
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      239
      5466
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      230
      2953
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2476
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      69
      2101
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      70
      1860
    7. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      210
      1759
    8. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      59
      1414
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1379
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      346
      1289
    Aihe