Danny
Matti ja Teppo
Jorma Kääriäinen
Katri - Helena
Eija Kantola
Mitä mieltä olette ehdokkaista ?
A)Kenen heistä luulet / toivot voittavan ?
B)Kuka heistä ei mielestäsi kuuluisi tuohon listaan ?
C)Kuka iskelmälaulaja listasta puuttuu ( siis sellainen joka ei ole jo tuota palkintoa voittanut tai ollut aikaisemmin ehdokkaana) ?
Matti ja Teppo
Jorma Kääriäinen
Katri - Helena
Eija Kantola
Mitä mieltä olette ehdokkaista ?
A)Kenen heistä luulet / toivot voittavan ?
B)Kuka heistä ei mielestäsi kuuluisi tuohon listaan ?
C)Kuka iskelmälaulaja listasta puuttuu ( siis sellainen joka ei ole jo tuota palkintoa voittanut tai ollut aikaisemmin ehdokkaana) ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Voihan sitä koittaa vastata ( ei mitenkään totisena kuitenkaan :) -siis
A ) Matti ja Teppo tai Katri-Helena
B ) Ehkä Danny ( iskelmä-ala vähän hänelle vieraampi , lähemmäksi poppia ? )
C ) Ks kilpailua kummemmin tuntematta ehkä Kari Tapio tai Topi Sorsankoski ?
Kari Tapio voitti just viimevuonna tuon Iskelmä- Finlandian, mutta Tapani Kansa olisi aivan hyvin saanut olla tuossa ehdokkaana, vaikka laulaakin myös muuta, kuin vaan pelkkää iskelmää.
Eija Kantola tuossa listalla on aika turha. Vai tietääkö joku hänen hittejään ?
Eija Kantolahan on silloin, kun voitti tangokuningattaren tittelin ja n. 5 vuotta sen jälkeen ollut todella pinnalla! Hänen silloinen miehensä Mika Toivanen teki Eijalle jatkuvasti hittejä toisen perään ja nainen esiintyi jatkuvasti TV:ssäkin joka ohjelmassa. On vain ollut nyt muutama vuosi hiljaiseloa niin porukat ei enää häntä niin noteeraa. Aikoinaan oli kyllä naisartistien ehdoton ykkönen vuosia!
Vähän ihmettelen kun Danny ja Katri Helenakin on tuossa. Ovat saaneet jo paljon tunnustusta, eikö Dannykin ole joku iskelmäneuvos, vai mikä sen tittelin nimi on. Varmasti löytyy laulajia, jotka ovat tehneet kauan tätä duunia, eivätkä ole mitään titteleitä saaneet.
Mielestäni Iskelmä-Finlandia palkinto tulisi antaa sellaiselle artistille, joka sen perustellen ansaitsee, riippumatta siitä onko hän sen aikaisemmin saanut.
Nythän palkinnon saa, joku ei ansioitunut artisti, kun ansioitunein on sen jo saanut?
Täysin idiootimainen tilanne.
Tekemästäsi listasta puuttuu Kari Tapio ja muita siinä ei sitten kaivatakkaan.
Kuten joku jo aikaisemmin tuolla vastasi, Kari Tapio sai Iskelmä-Finlandian viime vuonna, joten ei varmaankaan tänä vuonna sitä tarvitse, vaikka onkin tosi huippulaulaja.
Silti Kari Tapio on oikeasti Iskelmä-Finlandian arvoinen taiteilija, toistamiseenkin.
Katsoipa minkä siivilän läpi tahansa.
Melko vähävetistä levitettä ovat muut ehdokkaat Kari Tapion rinnalla.
Ilman muuta antaisin Kari Tapiolle sen palkinnon vaikka joka vuosi...;) , mutta annetaan nyt välillä muillekin mahdollisuus.
A) Katri Helena, tehnyt pitkän ja vaikuttavan uran iskelmän parissa. Varmaan sellainen laulaja, jonka tuntevat kaikki lapsista vanhuksiin.
B)Kääriäisen Jorma, mitenkään Jorkkaa väheksymättä. Mieshän ei ole loppujen lopuksi tehny kovinkaan pitkää linjaa suomalaisen iskelmän parissa... Ollu Agentsien keulahahmona kymmenisen vuotta.
C) En nyt muista kaikkia ehdokkaita, mutta Reijo Taipale olis mielestäni palkinnon ansainnu
A) Toivoisin, että Eija Kantola voittaisi kilpailun... Koska hän on niitä tähtiä, joka tekee työnsä hyvin ja ammattitaidolla. Vaikka tästä ryhmästä hän onkin nuorin ehdokas, hän on silti saavuttanut tunnustusta ja monia kultalevyjä (Esim. Sata Suudelmaa!
B)Mielestäni ketään tältä listalta ei voi karsia, sillä kaikki ovat tehneet loistavaa työtä, mut jos yksi pitää sanoa niin Danny... Koska nuoremmillekin taitelijoille pitäisi antaa mahdollisuus saada tunnustusta
C) Anna Eriksson, koska hänkin on niitä tähtiä, joka on saavuttanut ikäänsä nähden paljon ja ansaitsisi palkinnon!
Jos Eija on "ammattilainen", niin miksi hänen ääntään pitää niin huomattavasti korjata niillä autotune-laitteilla?
Mielenkiintoisia ehdokkaita tänä vuonna...
a) Jos jonkun pitäisi voittaa niin Eija Kantolan!
Hänellä on persoonallinen ja miellyttävä ääni sekä hän on lahjakas!! Näistä ehdokkaista hänen äänensä on miellyttävin ja hän laulaa hyvin livenä!!!!
b) Kaikki kuuluvat tohon listaan mun mielestä... Hyviä esiintyjiä kaikki!!!
c) enpä tiedä...
A. DANNY
-> mieletön ura takanaan, tehnyt suomalaisn kevyen musiikin eteen paljon hyvää sekä saavuttanut myös musiikkineuvoksen arvonimen.
TAI sitten Ruohosen veljekset Matti ja Teppo, jotka on pystyneet hienosti uudistumaan ajan mukana. Hieno ihminen!
TAI sitten se on tämä juuri 40-vuotisjuhlataitelijajuhlaansa viettänyt Vaalea valloittaja!
B. JORMA KÄÄRIÄINEN
-> sori nyt kaikki Jorkan fanit, mutta mä en ole vielä keksinyt, että mikä tässä miehessä niin viehättää.
C. Ehkä BERIT ja monet muut sellaiset vanhat kunnon tanssimusiikin esittäjät, jotka on jääneet muiden jalkoihin.
Olen suuri Jorma Kääriäisen fani. Toki on monia hyviä iskelmälaulajia (miehiä), mutta minun mielestäni Jorkka on ihan ehdoton ykkönen! Hänellä on hyvä ääni, hän osaa laulaa hyvin myös englanniksi, hän on tosi hyvä esiintyjä, ottaa yleisönsä jne. Hän on luonteeltaan myös sympaattinen ja ihana! Jokaisella on oma makunsa tietenkin =)
a) Eija Kantola... Hän on vain niin hyvä taiteilija ja hänellä on kohtalokas ääni!!
b) Jorma kääriäinen on enemmän rock!!
c) ?
Tiedätkö, saako internetin välityksellä laulun sanoja tulostettua? Esim. Maarit Taavitsainen
A) Toivoisin J.Kääriäisen voittavan. Hän on minun oma henk.koht.suosikkini. Mutta luulen, että voittaja saattaa oll Katri Helena - pitkän ja menestyksekkään uransa vuoksi. Saa nähdä!
B) Eivätköhän ne kaikki kuulu, mutta jos minä saisin valita, niin Dannyn jättäisin pois.
c) Ei kai Reijo Taipale ole aiemmin voittanut ko. palkintoa? Hän kuuluisi tähän ehdokkaaksi.
Tapani Kansan kuuluisi aivan ehdottomasti olla Iskelmä-Finlandia ehdokkaana. Tapsa laulaa helkkarin komeesti. Aivan fantastinen pitkänlinjan artisti!
a) juu, kyl mäkin kääntysin tuon Eija Kantolan puoleen!
b) Danny, on saavuttanut jo paljon...
c) en tiiä
mun mielestäni tänä vuonna ansainnut tuon iskelmä-finlandian. Onhan sillä muusikon uraa takana jo vaikka kuinka paljon. Osaa soittaa ja ääntähän kaverilla riittää. Aivan mahtava tyyppi lavalla ja levyllä.
Siis palkinto Jorkalla.
Iso-D voisi jo eläköityä.
Katri-Helena kyllä saattaa ottaa potin tänä vuonna. Vahva ehdokas.
Eija Kantola hyvä laulaja, mutta ura vielä aikas lyhyt.
Matti ja Teppo, no tahkonneet ovat vuosikausia, mutta en kuitenkaan luule että heille.
Toivoisin Katri-Helenan tai Matin ja Tepon voittavan.Danny ei kuuluisi listaan koska en itse pidä Dannysta enkä hänen musiikistaan.Onhan niitä vaikka kuinka paljon sellaisia jotka voisivat olla listalla en muista ketkä ovat olleet ehdokkaina.
A) Toivon, että Eija Kantola tai Jorma Kääriäinen
B) Danny... saanu jo paljon
C) Lea Laven
Kuka muu hyvänsä mutta ei Kääriäinen.En pidä hänen musiikistaan enkä tyypistä muutenkaan.Yrittää surkeasti matkia Elvistä.
kesän parhaat laulajat on matti ja teppo!!
toivoisin Jorma Kääriäisen voittavan hän on pitkän linjan esiintyjä ja niin symppis