Wigga? LOL

ei ihan wigga

2

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukekaa!

      Mikä hitto kaikkia vaivaa? Tohonkin viestiketjuun oli vastannut joku "real wiccan" nimimerkillä varustettu henkilö, joka halveerasi muita keskustelijoita.
      Mielestäni on yhtä lailla väärin haukkua muita keskustelijoita ja tuomita heidät heidän virheistään, kuin käyttää uskoaan henkilökohtaisten etujen saavuttamiseksi.
      Meidän tulisi oppia kunnioittamaan ihmisiä sen sijaan, että piikittelisimme heitä ja käyttäytyisimme muutenkin itsekkäästi.
      Lisään tähän vielä, että jokainen ihminen käy läpi sen vaiheen, jolloin etsitään omaa identiteettiä ja aletaan kasvaa aikuiseksi. Kasvamisessa ja oman itsensä etsimisessä ei ole mitään noloa tai halveksuttavaa. Talosta ei tule vahvaa, ellei siihen rakenneta perustuksia, eikä rappusia pääse kiipeämään ylös, jos alimmat portaat puuttuvat.
      Muistan käyneeni joskus lapsena gootti-palstalla ja keskustelut siellä päättyivät usein siihen, että suljin internet-ikkunan joko vihaisena tai itkien. Palstalla liikkui ihmisiä, jotka kuvittelivat olevansa minun yläpuolellani vain pelkän ikäeron takia. Päätin silloin, että minusta ei ikinä tule sellaista ihmistä, joka halveeraa muita ja kuvittelee olevansa kaikkivaltias maailmannapa.
      Lapset on lapsia, ja ilman leikkejä ja identiteetin etsimistä heistä ei kasva terveitä aikuisia. Kun näette kaupungilla lapsia goottimeikeissä tai barbi-vaatteissa, niin harkitkaa kaksi kertaa ennen kuin menette aiheuttamaan heille pahaa mieltä ilkeillä kommenteilla.

      • Mutta tuntuuhan se vähän huvittavalta, kun kirjoittajan nimimerkkikin jo haiskahtaa trollilta. Vaikuttaa siltä, että hän on keksinyt kivan vitsin jolla vetää vähän nenästä nuorimpia netin selaajia. "Wigga" joka tahtoo kirjoittaa oman Varjojen kirjan ja kerätä sinne "loitsuja", jotka on kopioitu tv-sarjasta. Eri nimimerkillä tuon ois ehkä voinu antaa mennä ihan vaan lasten leikkinä. Voihan se sitä silti olla, mutta hiukan hymyilyttää silti.

        En kuitenkaan kannata tuollasta pään aukomista ja kiusaamista; vaikka ollaankin tavallaan "nimettöminä" täällä, niin se ei oikeuta olemaan ilkeä kenellekään. Ehkä maailmasta löytyy enemmän ilkeitä ihmisiä kun ollaan uskottukaan, ne ei vaan uskalla päin naamaa sitä tehdä? Netti on siis hyvä kanava noille ihmisille aiheuttaa pahaa mieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      80
      6060
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3331
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2958
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2182
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2131
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      112
      1986
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1939
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1930
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1568
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1388
    Aihe