Suunnittelen ensimmäistä koiraa itselleni. Lapsuuden kodissakaan ei ollut koiraa, niin en ole tottunut, mitä nyt joskus ulkoiluttaan tuttavien koiria.
Osaako joku suositella joitain itselleni sopivia koirarotuja? Se voi olla ihan yhtä hyvin sekarotuinenkin..sillä ei ole merkitystä, jos on muuten sopiva..mutta haen nyt tässä vähän suuntaa minkä tyyppistä koiraa kannattaisi ajatella. Sitten jos sattuu osumaan kohdalle sopivia sekarotuisia tai rotukoiria, niin tiedän niistä sitten.
Tässä jotain toivomuksia koirastani:
Ulkoiset ominaisuudet:
- Kooltaan pieni/pienehkö/keskikokoista koiraa pienempi
- Ei tylppäkuonoinen tai muuten epäsopusuhtainen
- Ei ihan ihonmyötäinen karvoitus, vaan sellainen mitä voi jo kammata
- Helppohoitoinen turkki. helppo hoitaa, harjata ja pestä, kuivuu nopeasti. Ei päästä paljon karvaa, eikä vaadi sen vuoksi paljon ylimääräistä harjaamista.
Luonne:
- Vähän haukkuva (kerrostaloon)
- Seurallinen luonne.
- Helppo kouluttaa ja muutenkin helppo koira, ei kovin omapäinen, ei mitään metsästysviettiä..
- Ystävällinen, myös muille koirille ja vieraille, lapsillekin, mutta ei sellainen ihan ylikiltti toope, vaan että siitä on vähintään kouluttamalla jotain turvaakin itselle.
- Innokas leikkimään ja liikkumaan. Jaksaa pidemmilläkin lenkeillä.
Muut:
- Suht. terve rotu
Koiraa suunnittelemassa
nainen nuori
0
199
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006