Silent Hill, kuollut pelisarja?

T.H

Silent Hill -pelisarja on vuosien aikana kokenut uudistuksia jotka jakavat mielipiteet radikaalisti kahtia. Silent Hill 4:sen jälkeen sarjan luonut Team Silent kyllästyi ja otti hatkat projektista, jonka jälkeen sarjaa on kehittänyt moni taho joilla tuntuu olevan pelisarjan idea täysin hukassa. Toki monet elementit niin kauhusta että juonesta ovat joillain tapaa kasassa, mutta nykyiset väännökset ovat jääneet tavalla tai toisella heikoiksi kokeiluiksi. Jo pelkästään sarjan tulevaisuudesta kertoo tämä keskustelupalsta jonne viestejä tulee hyvällä tuurilla pari kuukaudessa. Tuskin tätä aluetta moni edes seuraa?

Mitä mieltä te olette sarjan tulevaisuudesta? Itse näen pelkkää tyhjää, en yhtään mitään. Jopa keskustelun hakeminen tähän aiheeseen tältä alueelta on kuin ihmisten löytäminen postapokalyptisestä maailmasta.

9

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • James_Sunderland

      Sehän on selvää, että tulevaisuutta Silent Hill -pelisarjalla ei enää ole. Sarjan osat yhdestä kolmeen ovat mielestäni Silent Hillien timanttiaikaa, mutta nelosesta eteenpäin taso on laskenut kuin lehmän häntä.

      Silent Hill Origins, Silent Hill: Homecoming ja Silent Hill: Shattered Memories tuntuvat olevan ainoastaan kuin joidenkin SH-fanitiimien tekemiä kunnianosoituksia pelisarjaa kohtaan, ei muuta. Aidoiksi sarjaan kuuluviksi osiksi niitä ei oikein voi laskea.

      Alkuperäinen Team Silent Akira Yamaoka ovat ainoita, jotka pystyvät tekemään Silent Hillin kuin Silent Hillin. SH4: The Room on vielä aito Silent Hill juuri sen vuoksi, että Team Silent on sen tehnyt, vaikka tämä neljäs osa sarjan heikoin lenkki onkin.

      Silent Hilleistä puheen ollen, minulla oli todella pitkä tauko ettei tullut enää pelattua Silent Hill -pelisarjan pelejä ollenkaan. Nyt kun tässä taannoin päätin, että kokeilenpa pitkästä aikaa vanhaa kunnon legendaarista Silent Hill 2:sta ihan piruuttaan. No, se johti siihen, että kiinnostus tätä pelisarjaa kohtaan valtasi mun mielen taas kerran kuin kulovalkea. Ja aloitinpa jopa peluumaratonin Silent Hill 1:stä! ;D

      Näissä vanhoissa alkuperäisissä peleissä (1-4) on aivan järjetön vetovoima. Kuin huumetta. :D

    • jepjepfdsaf

      Eiköhän Homecoming vieny sen sarjan hautaan melko hyvin.

    • Runawaysilentboy

      Viimeistään tuo törkeänsurkea Wiisöpöpeli Shattered Memories löi sen vihoviimeisen naulan Silent Hill sarjan arkkuun. Erehdyin viellä ostamaan Ps2 version kun luulin, että kyseessä on "kunnianosoitus" ykköselle. Voi herranjumala mitä "Atarin Dark Alone" jenkkikuraa, puuttui vain päähenkilön jatkuva F-sanan hokeminen.
      Ps. Olishan tuosta 16 vuoden ikärajasta pitänyt aavistaa, että millainen tuotos on kyseessä...

      • pettynyt..

        Itekki ootin tota ku kuuta nousevaa, mutta oli todellinen pettymys. Örkit hyppii niskaan ja pääsee ovista ja jokapaikasta perään. Eikä muutenkaan oikeen ollu mitään yhteistä vanhojen kanssa. Pettymys oli todella karvas :(


      • Tylsyydenhuippu
        pettynyt.. kirjoitti:

        Itekki ootin tota ku kuuta nousevaa, mutta oli todellinen pettymys. Örkit hyppii niskaan ja pääsee ovista ja jokapaikasta perään. Eikä muutenkaan oikeen ollu mitään yhteistä vanhojen kanssa. Pettymys oli todella karvas :(

        Miten tällaista roskaa edes kehdataan myydä pelinä. Vaikka juoni sivuaakin ensimmäisen Silent Hillin tapahtumia niin varsinainen peli puuttuu miltei tyystin. Shattered Memories tuntuu lähinnä tylsältä Wiin liiketunnistimelle tehdyltä teknologiademolta.
        Onko taas käynnyt niin, että pelintekijöiden aika on tuhraantunut hienon 3d-moottorin väsäämiseen ja hiomiseen? Keskeneräisenä julkaistu "mukapeli" kaikkinensa...


      • SH
        Tylsyydenhuippu kirjoitti:

        Miten tällaista roskaa edes kehdataan myydä pelinä. Vaikka juoni sivuaakin ensimmäisen Silent Hillin tapahtumia niin varsinainen peli puuttuu miltei tyystin. Shattered Memories tuntuu lähinnä tylsältä Wiin liiketunnistimelle tehdyltä teknologiademolta.
        Onko taas käynnyt niin, että pelintekijöiden aika on tuhraantunut hienon 3d-moottorin väsäämiseen ja hiomiseen? Keskeneräisenä julkaistu "mukapeli" kaikkinensa...

        Uusi Silent Hill-peli on tulossa, enemmän informaatiota E3:ssa. Enpä itsekään jaksa oikein enää uskoa pelisarjaan.. Traileria en ole vielä nähnyt mutta juonen olen kuullut: Sumuinen kaupunki, mies herää puistosta, sumun keskeltä. Katsoo pelokkaasti ympärilleen, trailerin päättyessä miehen takaa hyökkäävään hirviöön. Kuulostaa kliseiseltä? Kyllä. Saa nyt nähdä mitä tuleman pitää..


      • KimmoJ-9
        SH kirjoitti:

        Uusi Silent Hill-peli on tulossa, enemmän informaatiota E3:ssa. Enpä itsekään jaksa oikein enää uskoa pelisarjaan.. Traileria en ole vielä nähnyt mutta juonen olen kuullut: Sumuinen kaupunki, mies herää puistosta, sumun keskeltä. Katsoo pelokkaasti ympärilleen, trailerin päättyessä miehen takaa hyökkäävään hirviöön. Kuulostaa kliseiseltä? Kyllä. Saa nyt nähdä mitä tuleman pitää..

        Oli kyllä järkyttävän surkea rahastus. Kuka enää ostaa Silent Hill pelejä sen jälkeen...?


      • Nuuska Natu
        KimmoJ-9 kirjoitti:

        Oli kyllä järkyttävän surkea rahastus. Kuka enää ostaa Silent Hill pelejä sen jälkeen...?

        Kakkosen jälkeen sarja on mennyt alamäkeä. Kolmonen oli vielä ok pelattavuudeltaan, mutta juoni oli tyhmä ja hahmot pahvisia. Nelonen oli turhauttava. Shattered memories oli juonensa puolesta melkein kakkosen veroinen ja näin jälkikäteen oli kai ihan hyvä että taistelut poistettiin. Ei ne hirviöt kakkosessakaan milloinkaan pelottaneet, kun kuolivat niin helposti. Kolmosessa kaikenmaailman konepistoolit vei fiiliksen ihan kokonaan. Wiin Silent Hillissä on kunnon paniikki päällä aina kun vihollisisa näkyy. Mutta tarina kosketti todella, ainoa mikä on kakkosen ohella mitään fiilistä tuonut.


    • kuollut ja kuopattu!

      valitettavasti olen aika varma että silent hill pelit eivät enää yllä samalle tasolle kuin 1,2,3 ne olivat aivan mahtavia . 4 jälkeen on ollu menossa jyrkästi alamäkeen peli. homecoming oli ihan sujuva kauhupelinä mutta ei hyvä silent hillinä . 4:ssa ja sen jälkeen olevissa ei ollut sitä oikean silent hillin tarinaa , häiritsevää ja todella pelottavaa tunnelmaa mikä oli näissä Team Silentin valmistamissa. Eli voidaan sanoa että Team Silentin lähdettyä on peli menny alamäkeen päin ! Eipä ton Silent Hill 8:sin trailerikaan oikeen vakuuttanu ,näytti enemmän joltain action trilleriltä kuin silent hilliltä . Jos Team Silent palaisi takaisin niin silloin olisi jo asia erikseen ,tulisi varmasti hyvä peli . Mutta tältä uudelta jenkki tiimiltä ei voi paljoa oottaa! Ja tossa Silent Hill 8:ssa ei ole enää Akira Yamaoka tekemässä musiikkia :( mikä on todella huono juttu nimittäin oli niin mahtavia ne pelien kappaleet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4144
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      96
      3567
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3289
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2795
    5. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2299
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      38
      2150
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2012
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      20
      1534
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      12
      1480
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      32
      1476
    Aihe