Luontoäiti opettaa

Tämän talven pakkaset kertovat, että luontoäiti on voimakkaampi kuin ihminen. Hän yksin päättää tuleeko jääkausi vai sulaako napajäät.

Kävin napsimassa pihapiirin huurteisista puista kuvia. Voihan olla myös mahdollista, ettei moisia luonnon taideteoksia ole enää minun elinaikanani täällä Etelä-Suomessa.
5195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo sama ajatus minulla on ollut, kun olen katsellut harvinaista talveamme. Mahdanko nähdä tätä lumimäärää, varsinkin puissa kiinittyneenä paksuina möykkyinä, joita terhakka orava elämänriemussaan pöllyttää:D

Viimeiseen pariinkymmeneen vuoteen en muista nähneeni näin paljon lunta, eikä pakkanenkaan ole yltänyt 20 asteeseen, jos oikein muistan.

Mitä tulee luontoäidin toimiin, vaikuttanee siellä muutkin lait, sijaintimme aurinkokunnassa, ehkä jopa auringonpilkut, tulivuortenpurkauksista puhumattakaan.
Silloinhan ilmakehään syöksyy tuhkaa, niin ettei auringon valo pääse lämmittämään maata. Nythän sitten siirryttiin keskelle jotakin kenttää, josta Maya intiaanit kalenterissaan laskeneet. Mikä sen vaikutus on menee jo yli maallikon ymmäryksen.

Kiinalaisetkin ovat pitkiä ajanjaksoja kirjanneet muistiin ilmeisesti tuhansia vuosia, melkoista tähtitaivaan seurantaa on ihminen harrastanut pitkään, oppinut kiejaamaan poikkeukselliset toistuvat ilmiöt, kuten Halleyn komeetta, isompia meteoriittejä, jotka jännää kyllä ovat suuria jää ja kiviainesmöhkäleitä.

Kiva, kun ne saa nähdäkin satelliittikameroiden kautta, vaiko peräti maasta käsin? Mitä ehtivätkään nähdä lastemme lapset:D

Tuohon luontoäidin puuhiin sekaannumme kyllä monessa muodossa, saastuttaen niin järviä kuin maata ja ilmakehää!
Täytyy parantaa tapamme, ettei se emo meille suutu ja ravistele oikein kunnolla. Sitä mieltä olen vakaasti ja päättänyt olla niin kiltisti,kuin voin omalta osaltani:)

Mukavaa alkavaa päivää!

Äänestä
  • Luontoa ei ihminen kokonaan hallitse koskaan, luonnolla on omat toiminnot ja ainoastaan voidaan käyttää hyödyksi määrätyiltä osin.
    Valjastetaan koskia ja rakennetaan voimalaitoksia, tuulimyllyjä voisi olla enemmän ne ovat sitä puhtainta energian tuotantoa, keski-Euroopassa niitä on moottoriteiden varsilla, hyvin varmaan pelaavat koska lisää rakennetaan.
    Pelkällä teollisuuden lisäämisellä saadaan vain tuhoa.
    Kun seuraa kaupunkialueita nyt laman aikana on paljon liikerakennuksia tyhjillään, useita kerroksia toimistotiloja haetaan vuokralaisia, vähemmälläkin tullaan toimeen näköjään, mutta lisää rakennetaan kun vaan seurailee kulkiessaan.
    Mihin niitä uusia liiketiloja tarvitaan, eikös nekin ole saastetta?
    Nyt on Haiti köyhänä valtiona joutunut luonnon mullistusten julmaan käsittelyyn, tuntuu pahalta.
    Ja miten ollakkaan, mannerlaattojen liitoskohdissa on suuria kaupunkeja ja väkirikkaita valtioita?
    Pitkiä kausia ei ole järistysten väliä joten jossain varmaankin vuoden kahden sisällä järisee, ei voi mitään, edes niitä kaipaamiani ennakointeja ei mittarit näe.
    Los Angeles on kaupunki jossa on kai eniten mitattu näitä luonnonilmiöitä

    Äänestä

Onhan maailma mallillaan, kun Lapissa on lämpimämpää kuin Etelä-Suomessa. Kaunista tämä on, ihan niin kuin vanhoina hyvinä talvisodan aikoina. Silloin taisi pakkanen kyllä kivuta tuplan verran tämän talviseen nähden. Tuuli näkyy käyvän tuimana tänäänkin. Postilaatikolla sen tunsi.

On meilläkin digikamera napsunut ikuistaen satumaisen kaunista talvea.

Äänestä
  • Kävin katsomassa Iltalehden kuvasatoa pakkaspäivän valokuvakilpailusta, kauniita ovat piti ottaa yksi taustakuvaksi ruudulle.
    Olen napsinut noita huurrekuvia kameraani, mutta jotenkin nuo suurennetut kuvat näyttävät niin ihmeellisiltä, ettei omat ottamat kyllä ylety samoilla viivoille.
    Pitänee vielä kokeilla ja 'pudottaa' ne tänne koneelle.

    Äänestä

  • *Kukkahame* kirjoitti:

    Kävin katsomassa Iltalehden kuvasatoa pakkaspäivän valokuvakilpailusta, kauniita ovat piti ottaa yksi taustakuvaksi ruudulle.
    Olen napsinut noita huurrekuvia kameraani, mutta jotenkin nuo suurennetut kuvat näyttävät niin ihmeellisiltä, ettei omat ottamat kyllä ylety samoilla viivoille.
    Pitänee vielä kokeilla ja 'pudottaa' ne tänne koneelle.

    Näitten ero selitettiin sääruudussakin, mutta olkoon miten vaan, kuurankukista puhun, on alkusointua. Täällä etelärannikollakin ovat kamerat ahkerasti räpsineet, viimeksi tätä ihanuutta nautittiin muistaakseni 7 talvea sitten. Ihmeen hienoja kuvia saa pilvisenäkin päivänä, valkean ja harmaan sävyt ovat niin monivivahteiset.Tuuli on enimmät huurteet karistellut ja saa tämän 12-asteisen pakkasen tuntumaan purevalta, viikonloppuna on luvassa vielä kylmempää. Postilaatikkoasusteet olivat sen verran kepoiset, että kylmä pääsi kirpaisemaan. Lumisen talven hyviä puolia on, että koira pysyy puhtaana, ja on suksiakin tullut ulkoilutettua.

    Lämpeneekö Jäämeri, sulaako Siperian ikirouta, kääntyykö Golf-virta ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


j.pellervoinen kirjoitti:

Tämän talven pakkaset kertovat, että luontoäiti on voimakkaampi kuin ihminen. Hän yksin päättää tuleeko jääkausi vai sulaako napajäät.

Kävin napsimassa pihapiirin huurteisista puista kuvia. Voihan olla myös mahdollista, ettei moisia luonnon taideteoksia ole enää minun elinaikanani täällä Etelä-Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu