Miettinyt tätä pakettia: http://www.rajalacamera.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=133820B02170300KIT. Tekeekö tuolla mitään. Olen ihan aloittelia.
Canon 500D+paketti
lokiju
131299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suoraan sanoen tuolla Sigman halvimmalla telellä ei kyllä tee mitään.
Ota mieluummin se kitti, jossa on Canon 55-250/4-5.6 IS mukana.
Ei tuota telettä kannata ostaa koska sen jälki on huonoa etenkin 300mm:ssä ( vaihdoin omani pois).
Tarvitset yhden kelvollisen objektiivinkin noiden suttujen lisäksi. Tuolla perussutulla tulee hätätapauksessa vähän aikaa toimeen, mutta ei se mikään mieltä ylentävä ilmestys ole. Tuo tele taas on täysin hukkaan heitettyä rahaa.
Osta vaikka runko perussutulla ja siihen joku kelvolinen lyhyt tele käytettynä. Canonilta puuttuu hyvä ja halpa normaali croppiin. Nyt on ainakin satasia macroja aika paljon liikkeellä, kun objektiivista tuli uusi vakaajallinen versio.
Paljon miellyttävämpi 55-250 IS on telenä kuin tuo makro.
100 mm:llä tarvitsee ilman vakaajaa noin 1/160 s saadakseen tärähtämättömän kuvan, mutta vakaajan kanssa 1/40 s riittää hyvin. Joten vaikka makrossa on 1,3 aukkoa enemmän valovoimaa, niin tuolla toisella saat todennäköisesti helpommin onnistuneita kuvia.
Puhumattakaan sitten sellaisesta "pienestä" bonuksesta, että ei ole kahlittu siihen 100 mm:n polttoväliin.
f/2.8:lle on käyttöä lähinnä kun kuvaa potretteja, mutta siihenhän tuo 100mm on kropilla kuitenkin liian pitkä. Urheiluun ja luontokuvaukseen se on taas yleensä liian lyhyt.
zoomkantama on laadukas hieman omaa peenistään pidemmälle. Muut älkää vaivautuko.
Ok. Kyseinen macro objektiivi unohdettu. Harjoitellaan tuolla perussetillä ensin sitten ostetaan joku objektíivi.
Tarvitset kyllä yhden kelvollisenkin objektiivin mielellään heti alkuun. Olen yhä tuon satasen macron kannalla, koska niitä saa tällä hetkellä kohtuu hintaan ja se on hyvin monipuolinen pikku tele. Myös kasivitonen ja satakolmevitonen kannattaa vilkaista. Lyhyt tele taas täydentää mukavasti tuon perussutun polttovälialuetta.
Vähän hebreaa nämä objektiivi jutut. Kaikki vinkit tervetulleita!
" Olen yhä tuon satasen macron kannalla, koska niitä saa tällä hetkellä kohtuu hintaan ja se on hyvin monipuolinen pikku tele. "
100mm:n macro ei missään tapauksessa ole monipuolinen objektiivi. Se on vain yhden polttovälin macro-objektiivi.
Esimerkiksi nämä ovat monipuolisisia objektiiveja ja jokainen näistä korvaa ison määrän kiinteäpolttovälisiä: Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM, Canon EF 24-105mm f/4L IS USM, Sigma 18-50mm f/2.8 EX DC Macro, Tokina AT-X 165 PRO DX AF 16-50mm f/2.8, Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM.
Croppirungot ovat kehittyneet hurjaa vauhtia ja valitettavasti sen mukana niiden pikselimäärä. Tämä tarkoittaa, että rungon ominaisuuksien hyödyntämiseen tarvitaan huimasti parempia objektiiveja kuin muutama vuosi sitten. Vertaa vaikka tuosta 350D:n ja 500D:n kennojen tiheyksiä:
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos1dsmkiii,canon_eos350d,canon_eos500d&sho...
Laitoin rinnalle uusimman 1Ds:n, jonka kennon tiheys on sama kuin vanhan 350D! Eli suurin piirtein saman laatuisella lasitavaralla päästään optimitulokseen, kun taas 500D vaatii parempia objektiiveja, jotta rungosta saa kaiken irti.
Optinen laatu ei ole ainoa valintakriteeri. Myös mekaaninen ja sähkömekaaninen laatu vaikuttavat. Karkeasti hajonnella objektiivilla et kuvaa mitään. Myöskään ei auta, jos objektiivin automaattitarkennus ei pysy mukana.
On olemassa hyviä zoomobjektiiveja. Ne maksavat tuhansia, eivät satoja euroja. Yleensä harrastajan kannattaa rakentaa settinsä kiinteäpolttovälisistä objektiiveista. "Monipuolinen minäkin" nimimerkin listassa on melko hyvä Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM:
http://www.photozone.de/canon-eos/199-canon-ef-70-200mm-f28-usm-l-is-test-report--review
Valitettavasti tuossa testattuna vain kahdeksan megan kennolla. Hintaa sillä on noin 2000€. Kun optisesti parempi ja mekaanisesti ainakin tyydyttävä vanhempi satanen macro maksaa käytettynä alle 500€.
http://www.photozone.de/canon-eos/167-canon-ef-100mm-f28-usm-macro-test-report--review
"Laitoin rinnalle uusimman 1Ds:n, jonka kennon tiheys on sama kuin vanhan 350D! Eli suurin piirtein saman laatuisella lasitavaralla päästään optimitulokseen, kun taas 500D vaatii parempia objektiiveja, jotta rungosta saa kaiken irti."
Tuo ei kyllä pidä alkuunkaan paikkaansa.
Täyden kennon EF-objektiivit, jotka piirtävät reunasta reunaan hyvin – edes aukon pari himmennettyinä – ovat todella harvassa. Ja hinnat ovat sitten sen mukaisia.
Halvemmatkin objektiivit sen sijaan piirtävät keskialueella yleensä hyvin tai todella hyvin, ja juuri tätä aluettahan kroppikenno käyttää.
Mulla oli EF 17-40/4L, jonka kuvasta saa kroppikennolla etsiä virheitä ihan suurennuslasin kanssa. Mutta 5D2:n keulalla paljastuu kaikenlaista "kivaa" reuna-alueilta: objektiivi vinjetoi helposti pari aukkoa, barreli on paljon pahempi kuin kroppikennolla ja ennen kaikkea resoluutio on ihan onneton.
"...Täyden kennon EF-objektiivit, jotka piirtävät reunasta reunaan hyvin – edes aukon pari himmennettyinä – ovat todella harvassa. Ja hinnat ovat sitten sen mukaisia..."
Tuossa suhteessa olet oikeassa. Yksinkertaistin ehkä liikaa. Joka tapauksessa jälleen tullaan samaan haasteeseen, että kelvollinen zomi maksaa maltaita, mutta kohtuullisia primeja saa siedettävään hintaan.
Koska olet aloittelija, niin kannattakaisiko ostaa pelkkä 500D KIT, jossa on vain perusobjektiivi mukana (se 18-55 is)? Ongelmana tässä on tietysti "zuumin" puute, mutta sen puutteen voi korjata myöhemminkin.
Sigmaa en ottaisi siksi, että se on vakaajaton malli eli tuolla et kuvaa käsin telepäässä juuri mitään kuin optimaalisissa olosuhteissa. Valitettavasti Suomessa on suhteellisen hämärää myös kesäisin - tai vaihtoehtona auringonpaahde joka polttaa kuvat ;D
Koska aloittelijana et varmastikaan halua useita satasia (tuhansia) laittaa objektiiveihin, niin kokeile aluksi tuota perusobjektiivia. Jos tuntuu, että kaipaat jotain ominaisuuksia (valovoimaa, piirtoa, teleä...), niin sitten suunnittelmaan sopivaa objektiivia siihen.
Itse pärjään varsin hyvin tällä paketilla:
400D
18-55 is
50 F1.8
70-300 is usm
Joku välineurheilija tietysti sanoo, että piirto ei objektiiveissa ole hyvä, mutta minulle riittävä ja kuvakäsittelyllä hoidetaan loppu. Tähän mennessä olen teettänyt kuvia 20*30 ja 30*40 ja lopputulos hyvä.
Melkeinpä ehdottaisin, että voisit ostaa sen perus kit-objektiivin lisäksi esim. tuon edullisen 50mm F1.8 objektiivin (maksaa satasen verran), koska se kelpaa monessa tilanteessa valovoimaiseksi primeksi. Siinä on myös varsin sopiva polttoväli moneen tarkoitukseen. Muutaman satasen kalliimpi versio on mekaanisesti parempi.
55-250 is:llä pääsee varmasti hyvin alkuun, vaikkakin se on jo aika suttua piirroltaan. Toisaalta sitä saa hintaan 250 euroa.
Keskustelussa puhuttiin canonin L-sarjalaisista, 70-200mm F2.8. Oikeasti!? Kuka edes aloittelijalle viitsii tällaista ehdottaa? Harva edes ostaa itselleen tällaisen objektiivinen ja vielä harvemmalla on edes käyttöä sille - panostaisivat enemmänkin kuvaamistekniikkaan ja laatuun kuin välineisiin ;) Voihan sitä tietysti suositella ja kehua vaikka mitä, mutta nyt järki oikeasti käteen. Parin tonnin putki!
Täytyy kyllä myöntää itsekin, että tuo oma 70-300 is vaihtuu jossain välissä em. - sitten kun talous antaa myötä, tai sitten kun olen valmis sijoittamaan siihen :D
Mallikuvat on aina niin loistavia kaikilta osin, että se antaa aika vääristyneen kuvan kamerapaketeista. Kannattaa googlettaa (esim. pbase) kuvia, mitä objektiiveilla oikeasti otetaan eikä valmistajan mallikuvia katsella. http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_s_18_55_35_56_is Lisäksi kannattaa muistaa, että monet kuvat on pienennetty ja käsitelty alkuperäisesti. Etsi originaalia ja 100% croppeja. Ja tietysti objektiivitestit.
Ihan siitä syystä, ettei pettymys ole suuri, kun "ei tällä kameralla saakkaan tollasia kuvia kuin mainoskuvat on!"
Jos kuitenkin päädyt johonkin tele-kit-pakettiin, niin harkitse sitä, missä on se 55-250mm IS. Jos päädyt tuohon sigmaan, niin osta jalustakin samalla, koska tulet tarvitsemaan sitä telepäässä.