Tanskalaisia ruokailutapoja

iceberry

Millaisia ruokailutapoja maassa noudatettaan?
Olis kiva tietää. :o

6

3172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asffdsgds

      Vähän outo kysymys...? Kyllä ihan tavallisilla suomalaisilla käytöstavoilla pärjää mainiosti. Poikkeavuus on niiden tapa juoda / juottaa hirveästi akvaviittia esim pidemmän kaavan illallisilla ;).

      • 20 vuotta asunut

        illallisilla ei akvavittia juoda, se on lounas juoma lähinnä sillin seuraksi.


      • loodus
        20 vuotta asunut kirjoitti:

        illallisilla ei akvavittia juoda, se on lounas juoma lähinnä sillin seuraksi.

        Käsittääkseni tanskalaiset syövät melko rasvaista ruokaa: sianlihaa, paistettua kalaa, entrecotepihvejä, kermaa, lattea, viinereitä yms. lisäksi tupakointi on suosittua, joskin laskussa, ja alkoholi on joka paikan kuningas. yleisestä auktoriteettivastaisuudestaan tunnetut tanskalaiset eivät ymmärrä edes - tai pikemminkin ainakaan - terveysvalistuksia. joka ravintolassa saa limuja jopa 0,8 litran laseihin, ja tivolissa joku kundi tilasi kioskilla 7 (!) pallon jäätelön. elämäntavat eivät kostaudu edes lyhyenä elinikänä, sillä kun tanskalaiset ovat huolettomia ja sosiaalisia se vähentää sydäntautien riskiä. lisäksi geeniperimässäkään ei ole valittamista - toisin kuin suomalaisilla, jotka syövät leivän päällä margariinia ja käyttävät 2 prosentin ruokakermaa, ja silti on hyvä kun elää 75-vuotiaaksi.

        Illallinen syödään hiukan myöhemmin kuin esimerkiksi Suomessa, noin kello 17-19. Ravintolassa syöminen ei ole perinteisesti kuulunut tanskalaisten arkeen, mutta lisääntyy nopeasti.


    • Siellä opiskellut

      Morgon mad eli aamiainen (kahvi ranskista juustoa ja hilloa lähinnä)
      Frukost eli lounas (voileipiä jotka syödään haarukalla ja veitsellä)
      Middag eli illallinen, joka on lämmin ateria.
      Aina kun aloitetaan ruokailu, sanotaan "velpekom" (en muista miten se kirjoitetaan mutta lausutaan noin)
      ja samoin se sanotaan jos menet kesken ruokailun pöytään tai vain tervehtimään. Se tarkoittaa jotain että hyvää ruokahalua.
      Gammel dansk on ruokaryyppy yleensä jos sellaista haluaa.
      Turskan mäti eli turske rogn voileipiä kannattaa kokeilla lounaalla - ne ovat tosi hyviä. Ruskeita perunoita kannattaa maistaa illalisella possun kanssa. Jälkiruokana on hvä esim äplekage eli omenakakku.
      Uskon että tulet nauttimaan sekä ruista että tanskalaisten iloisesta pöytäseurasta :)

      • 20 vuotta asunu

        Aamianen on morgenmad, jotkut syövät muutakin kuin ranskanleipää.
        Middag syödään illalla yleensä 17.30-19 välisenä aikana riippuen milloin keritään töistä kotiin. Tanskalaiset suosivat aikalailla sianlihaa.
        Gammel dansk ei ole ruokaryyppy, vaan bitteri suomeksi taitaa olla mahakatkero. Gammel danskia tarjoillaan joskus aamiaisen yhteydessä, esim. syntymäpäivillä.
        Snapsi on ruokaryyppy jota nautitaan yleensä lounaalla ja nimenommaan sillin kera.
        Hyvää ruokahalua = velbekommen.
        Lounaalla tyypillistä on ruisleivät, tanskalaiset lihapullat, maksapasteija ja majoneesipohjaiset "salaatit" esim. høsesalat (majoneesi kana parsa sekoitus) tai rejesalat ( sama mutta katkaravuilla).


    • tattista vaan

      Tanskassa syödään paljon grönlannista tuotua hylkeenlihaan. Useimmat käyttävät ruokailussa puikkoja. Myäs tavalliset sukkapuikot käy. Hylkeennahka on suurinat herkkua ja sitä syödään puolukkahillon kanssa. Juomana on usein piimä tai kotikalja. Jälkiruokaa ei syödä kuin parillisina päivinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2321
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1892
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1808
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      860
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe