Keväällä järjestetään kaksi Alfa-kurssia. Kutsuthan mukaan ystäväsi, joka etsii yhteyttä Jumalaan tai on kiinnostunut ottamaan selville, mistä kristinuskossa on oikein kyse.
1) 8.2.-19.4.2010 klo 18.30-20.30
Agricolan kirkon kryptassa,
Tehtaankatu 23.
Lastenhoito on järjestetty
Tiedustelut ja ilmoittautuminen 5.2.2010 mennessä:
[email protected] p. 050 5919574
Järjestäjinä Helsingin tuomiokirkkoseurakunta ja Kotiryhmäverkosto ry
2) 16.2.-4.5.2010 klo 18.30-20.30 (ei 6.4.2010)
Paloheinän kirkolla, Repovuorentie 12.
Ilmoittautumiset 12.2.2010 mennessä
Pakilan kirkkoherranvirastoon p. 2340 5500.
Järjestäjinä Pakilan seurakunta ja Kotiryhmäverkosto ry
Yhteinen Alfa-viikonloppu 20-21.3.2010 Bergvikissä
http://alfakurssi.fi/fi/welcome/index.htm
Kevään 2010 Alfa-kursseja Helsingissä
1
446
Vastaukset
- Kotiryhmäverkosto ry
Alfa-kurssit ovat helppo tapa tutustua kristinuskoon, saada uusia ystäviä ja pohtia elämän perusasioita hyvässä seurassa.
Alfa-kurssi on tarkoitettu sinulle, joka etsit tai olet juuri tullut uskoon tai sinulle, joka haluat uudistua uskossasi tai haluat vain kysyä: Miksi? Kurssit pidetään normaalisti yhtenä iltana viikossa, yhteensä 10 kertaa. Alfa-kurssi ei velvoita liittymään mihinkään, eikä jatkamaan muilla kursseilla tai osallistumaan
jonkin yhteisön toimintaan.
MITÄ ALFA-KURSSI MAKSAA?
* Itse kurssi on ilmainen.
* Kurssikirjan, ruokailun ja viikonlopun maksu kerrotaan kurssin alussa (suuruusluokat kirja 5 Eur, vapaaehtoinen ateriamaksu 4 Eur, viikonloppu muutaman kymmenen Euroa). Älä anna rahan tulla esteeksi, jos olet esim. työtön tai opiskelija tai muuten vähävarainen, niin tule silti, kaikki järjestyy.
ALFA KIRJAIN KIRJAIMELTA:
A = Avoin jokaiselle kristinuskon ja elämän peruskysymyksistä kiinnostuneelle
* Sopii epäilijälle, etsivälle, kristinuskosta vieraantuneelle, juuri uskon löytäneelle tai hänelle,
joka haluaa päivittää tietonsa kristinuskosta.
L = Luentoja ja hauskaa yhdessäoloa
* Huumori on korkeassa kurssissa kurssilla!
* 10 viikon aikana käydään läpi kristinuskon peruskysymyksiä
* Kurssilla käsitellään mm. seuraavia aiheita:
-Kuka on Jeesus?
-Miksi ja miten rukoillaan ja luetaan Raamattua?
-Miten Jumala johdattaa meitä?
-Kuka on Pyhä Henki ja miten Pyhä Henki toimii?
-Miten voin täyttyä hengellä?
-Miten voin vastustaa pahaa?
-Parantaako Jumala nykyaikanakin?
-Mihin kirkkoa tarvitaan?
-Miten viettäisin loppuelämäni mahdollisimman hyvin?
F = Fanaattisuus ei kuulu Alfaan
* Yksikään kysymys tai mielipide ei ole liian kantaaottava, tai yksinkertainen.
* Voit kysyä mitä tahansa, eikä sinua tyrmätä, eikä mielipidettäsi kyseenalaisteta.
* Kirkkoslangia ei käytetä, eikä Raamatun ennakkotuntemus ole tarpeen.
* On myös mahdollista muuttaa mielipidettään, jos kristinusko alkaa tuntua varteenotettavalta vaihtoehdolta.
A = Ateria, avoimuus, toinen toisista välittäminen
* Ilta alkaa aterialla, jonka aikana tutustutaan omaan ryhmään, vaihdetaan kuulumisia ja rentoudutaan pitkän päivän päätteeksi.
* Luennon päätyttyä on kahvi- ja teetarjoilu ja mahdollisuus keskustella illan aiheesta tai sinua askarruttavista kysymyksistä.
* Ilta alkaa 18.30 ja päättyy 20.30.
ALAFAVIDEO
Katsele minuutin mittainen Alfavideo klikkaamalla viereistä "Elämän tarkoitus"
- linkkiä: Alfavideo.mov (2,0 MB)
http://www.verkosto.net/filearc/30_alfavideo.mov
(Jos video ei näy tietokoneellasi, voi ladata ilmaisen Quicktime playerin linkistä: http://www.apple.com/quicktime/download/)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3424332Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422428Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1411571
- 261107
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421094- 221005
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931