Heips... Ajateltiin kavereiden kanssa mennä ens jouluks Costa ricaan, mutta lentoliput on kauheen kalliita. Halpoja ideoita? Miten muuten? Minkälainen hintataso? Onko siellä meille nuorille tekemistä siis niinkuin iltaisin?
Costa rica
4
2705
Vastaukset
- tero
hintataso taalla on korkein vali amerikassa, mutta ei silti suomen luokkaa. Itse ostin liput kilroylta ja maksoin 750euroa. Hotellin saa 6$ ja ylospain www.hostelgalileo.com esim 6$.
bussimatka toiselle puolelle maata maksaa 5$, missa on tosin aika lamminta ja taytta, mutta ei se mitaan. San Jose voi olla vaarallinen pimean jalkeen kannattaa menna taksilla.
Ja juhlia taalla kylla osataan ja ihmiset on mukavia. Pura Vida! - sarah
maksoimme mieheni kanssa lentolipuista jokseenkin turhan paljon, noin 1000€/nenä... ja vaihtojakin oli pariisissa ja miamissa.
Itse Costa Rica sitten kuitenkin oli noiden lentolippujen hinnan väärtti! Ihana maa! Vuokrattiin auto ja ajeltiin toista tuhatta kilometriä. Ja napattiin aina joku satunnainen hotelli jostain. Ihmiset ystävällisiä, mutta harvat siellä engalntia ymmärtää/osaa...- Hanna
Kertokaa lisää, kiitos! Minnepäin kannattaa mennä ja missä käydä? Mihin aikaan vuodesta? Muita vinkkejä?
- HannaB
Hanna kirjoitti:
Kertokaa lisää, kiitos! Minnepäin kannattaa mennä ja missä käydä? Mihin aikaan vuodesta? Muita vinkkejä?
Itse käytiin Puntarenaksessa (karsea paikka) ja Monteverdessäviime kesäkuussa (sää ok), koska sitä niin hehkutettiin joka opaskirjassa. Matkalla M.verdeen oli tosi kauniita vuoristomaisemia, ja kylästä oli ihanat näköalat. Me vuokrattiin opas ja siirryttiin jeeppi/hevos/venekyydillä Fortunaan, makso jotain 50$/nenä ja oli tosi hieno kokemus. San Jose oli tosi rähjäinen ja pelottava paikka illalla, jolloin sinne saavuttiin, ja jatkettiinkin heti aamulla matkaa. Verrattuna Nicaraguaan ja Panamaan Costa Rica oli tosi siisti, hinnat tosin kalliimmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1116808Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26094678Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243074Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1351292- 471245
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116978Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49892Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e32861Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27833